Hadi patří mezi zvířata, která by chtěl v přírodě potkat jen málokdo. Zatímco v České republice žije pouze jeden zástupce potenciálně nebezpečný člověku, ve světě je situace poněkud jiná. Jaký had může člověka ohrozit nejvíce?
Taipan menší
Nenápadně hnědě zbarvený had je tím posledním, koho by chtěl člověk potkat. Taipan menší (Oxyuranus microlepidotus), žije v Austrálii a patří mezi nejjedovatější hady vůbec. Jedna jediná dávka jeho jedu by postačila k usmrcení zhruba sta lidí.
Maximální dávka jedu naměřená u tohoto druhu byla 110 mg, což by bylo smrtící množství pro přibližně 280 lidí. Jeho jed se skládá z neurotoxinů, které ochromují nervový systém.
Pakobra východní
Jako druhý nejjedovatější suchozemský had na světě bývá udávána pakobra východní (Pseudonaja textilis), jež patří do čeledi korálovcovitých (Elapidae). Výjimečně dosahuje délky více než dva metry, většinou však méně.
Její nebezpečnost tkví především v agresivitě a útočnosti. Zajímavostí je, že ke zdolání kořisti pakobra nevyužívá pouze jed, ale také škrcení. Její jed je neurotoxický a silně koagulační.
Pakobra páskovaná
Austrálie je domovem značného množství jedovatých tvorů, pakobra páskovaná (Notechis scutatus) není výjimkou. Tomuto druhu se přezdívá tygří had, a to díky jejímu charakteristickému zbarvení. Jedová žláza pakober obsahuje asi 35 mg suchého jedu.
To je dávka, která je schopna zahubit téměř 10 tisíc myší, nebo usmrtit tři osoby o váze 70 kg.
Mamba černá
Jedním z nejdelších jedovatých hadů plazících se hlavně po území Afriky je mamba černá (Dendroaspis polylepis). Mamba nezískala své pojmenování podle zbarvení těla, ale podle černého vnitřku její tlamy.
Zajímavostí je, že na zabití dospělého člověka stačí zhruba dvě kapky jejího jedu, jedním kousnutím však vpraví do těla mnohonásobně větší dávku.
Vodnář Belcherův
Za nejjedovatějšího hada světa byl dlouhou dobu považován mořský had vodnář Belcherův (Hydrophis belcheri), ovšem poslední studie uvádí nižší jedovatost než nejjedovatější suchozemští hadi.
Jeho nebezpečí nespočívá v množství vypuštěného jedu, ale v tom, že zasažená oběť nedokáže kvůli ochromení daleko uplavat, a tak se nakonec nejspíše utopí.
Bungar modravý
Hnědo-modře-černo zbarvený had Bungar modravý (Bungarus caeruleus) žijící v jižní Asii patří mezi tzv. velkou čtyřku nejnebezpečnějších indických hadů.
Pro lidi je nebezpečný především pro svou nevyzpytatelnou noční aktivitu a také pro jeho velké rozšíření. Jed bungara se skládá převážně ze silných neurotoxinů, které vyvolávají svalovou paralýzu.
Zmije řetízková
Klasické oválné až tlusté tělo dosahující délky zhruba 120 centimetrů patří zmiji řetízkové (Daboia russelli). Tento druh zmije se řadí mezi nejnebezpečnější hady světa pro své rozšíření a silný jed.
Často se uchyluje do obydlí lidí, kde se nebojí zaútočit na vše, co se pohne. Přestože se její jed nedá srovnávat např. s jedem kober, zmije ho má k použití mnohem větší množství.
Kobra královská
Vůbec nejdelším jedovatým hadem na světě je kobra královská (Ophiophagus hannah), dorůst může délky až 6 metrů a hmotnosti dosahuje až 12 kilogramů. Jedu má skutečně mnoho a jeho účinnost je velice rychlá. Člověka dokáže usmrtit během několika minut. Jed kobry královské je neurotoxický, způsobuje tedy paralýzu nervového systému.
Chřestýš diamantový
Největším druhem chřestýše je chřestýš diamantový (Crotalus adamanteus), zároveň se jedná o nejnebezpečnějšího a největšího jedovatého hada Severní Ameriky. Dlouhou dobu patří k loveným hadům, a to pro svou atraktivně zbarvenou kůži.
Při útoku dokáže zasáhnout kořist až do jedné třetiny délky tím, že vymrští tělo původně stočené do esovitých záhybů.
Anakonda velká
Skutečně majestátním hadem z čeledi hroznýšovitých je anakonda velká (Eunectes murinus), jež žije v tropických a subtropických oblastech Jižní Ameriky.
Anakonda patří mezi škrtiče a zcela běžně dosahuje délky kolem 7 metrů, přičemž byli zaznamenáni také podstatně delší jedinci. Její nebezpečí tkví ve zmenšování jejího přirozeného prostředí, a tak se více a více přibližuje k lidským obydlím.