Domů     Rok s covidem: Jak se proměnily naše domácnosti?
Rok s covidem: Jak se proměnily naše domácnosti?
28.8.2021

Roky 2020 a 2021 přinesly do našich životů řadu změn. Pandemie koronaviru uvěznila lidi v jejich domovech, které se rázem proměnily v tělocvičny, kanceláře, školní lavice, restaurace i okrasné zahrady.

Není divu, že změna funkce domů a bytů znamenala i nutnost pořídit nové vybavení, upravit interiér dle aktuálních požadavků – a také začít myslet na kvalitu vnitřního ovzduší.

Patrně nejmarkantnější změnu v našich životech přinesla v uplynulém roce domácí výuka a home-office.

Řada rodin se ze dne na den ocitla v situaci, kdy místo, kde se dosud všichni členové sešli až v pozdním odpoledni či večeru, se proměnilo v celodenní útočiště rodičů i dětí.

Pomyslným spojovacím mostem s okolním světem se pak staly počítače, notebooky, tablety či mobily a nezbytným pomocníkem rychlý internet, jelikož online aktivity více osob najednou si vyžádaly i zvýšenou kvalitu připojení.

Na pořadu dne tedy nebyl pouze obsah výuky dětí, ale také technické problémy a nutnost jejich rychlého řešení. Mnohdy bylo zapotřebí inovovat technologické vybavení, nakoupit tablety či počítač…

Výbava pro život v on-line světě

„Například grafické karty či webkamery se staly nedostatkovým zbožím,“ vzpomíná Pavel Svoboda na problém, s nímž se setkal v loňském roce, když co nejdříve potřeboval dovybavit domácnost.

Podle dat Českého statistického úřadu1 již před vypuknutím koronavirové nákazy bylo pro děti samozřejmé se pohybovat na internetu – v roce 2018 téměř dvě třetiny patnáctiletých žáků uvedly, že ke komunikaci s učiteli používají e-mail, desetina dokonce takto komunikovala každý den nebo skoro každý den.

Pouhé 3,3 % dětí od 6 do 15 let nemělo doma internet, dalších 5 % mělo internet, ale nedisponovalo počítačem ani tabletem. V domácnostech ovšem často chyběly i skenery či tiskárny, anebo právě zmíněné webkamery.

Navíc skloubit pracovní meeting s on-line výukou se pro rodiče malých školáků stalo opravdovou výzvou – vznikaly proto improvizované pracovní kouty a s tím spojený zvýšený zájem o pracovní židle či stoly.

Fitko místo obýváku

Podle ČSÚ2 v roce 2019 alespoň jednou týdně a nejméně 10 minut v kuse sportovala třetina českého obyvatelstva staršího 15 let. Nejaktivnější přitom byli mladí lidé ve věku od 15 do 24 let, pravidelnému sportu se věnovaly takřka dvě třetiny z nich.

Opatření související s epidemií koronaviru ovšem uzavřela tělocvičny, fitness centra i sportovní haly – a Čechům nezbývalo než se věnovat outdoorovým aktivitám, anebo přesunout pravidelné cvičení do útrob vlastních domovů.

Zvýšila se proto poptávka po zařízení pro domácí cvičení, jako jsou rotopedy, běžecké pásy či trenažéry – v Česku došlo k nárůstu objemu dovozu sportovního zařízení v porovnání s předchozím rokem již v březnu 2020, a to přibližně o polovinu.

Tento nárůst pokračoval i v následujících měsících s výjimkou května, kdy nastal mírný pokles.

Doma to žije!

Častější pobyt doma vedl lidi v době lockdownů také ke zvelebování interiérů, ale i jejich oživení. Například v uplynulém roce došlo k významnému nárůstu online dodávek rostlin a květin do domácností i chovu domácích mazlíčků.

Online květinářství hlásila trojciferný růst3, pravděpodobně díky lidem, kteří se rozhodli rozjasnit své vnitřní prostory.

Domácího mazlíčka si jen ve Velké Británii nově pořídilo odhadem 3,2 milionu domácností4. Také Češi jsou vášnivými chovateli zvířat, již před vypuknutím pandemie měla polovina domácností nějakého zvířecího miláčka.

Vzhledem k uzavření restaurací rovněž začali lidé doma více vařit a péct.

„Když jsem loni v dubnu chtěla v e-shopu sehnat domácí pekárnu, byla řada modelů již vyprodána,“ uvádí Petra Horáková, která chtěla tímto způsobem zajistit čerstvé pečivo pro rodinu, aby minimalizovala návštěvy obchodů.

Kuchyně se často rozrostly také o multifunkční roboty či další spotřebiče. Významným trendem spojeným s Covid-19 se stalo také on-line nakupování potravin.

Nové využití domácností zhoršilo kvalitu vzduchu

Veškeré změny, kterými naše domácnosti za uplynulý rok prošly, se ovšem projevily také na zhoršení kvality vzduchu ve vnitřních prostorech.

Zatímco úrovně vnějšího znečištění během pandemických restrikcí podle všeho klesaly, znečištění polétavými částicemi uvnitř budov ve většině měst vzrostlo.

Ukázaly to údaje z čističek vzduchu, které analyzoval tým mikrobiologů společnosti Dyson v 10 městech po celém světě5. Výzkum naznačil, že hladiny PM2,5 v interiéru byly v průměru o 23 % vyšší než úrovně po zrušení omezujících opatření6. Sběr dat probíhal během prvních fází lockdownu mezi březnem a květnem 2020, zatímco sběr dat po uvolnění restriktivních opatření proběhl mezi červnem a zářím téhož roku, kdy řada zemí omezení související o onemocněním COVID-19 uvolnila.

Zkratka PM (pevné částice neboli polétavý prach) označuje částice, které se vyskytují ve vzorku vzduchu a ve vnitřních prostorách mohou obsahovat části pylů, roztočů, výkaly roztočů, ale i částice pocházející z vnějšího prostředí, jako je prach uvolňovaný z brzd a škodliviny z výfukových plynů vozidel.

Mnoho z těchto částic o velikosti 2,5 mikronu nebo větších může mít alergenní účinek a větší částice, jako jsou kožní buňky, přispívají k prašnosti v domácnosti.

„Před pandemií by se PM2,5 generované v interiéru běžnými lidskými činnostmi rozložilo mezi domácnost, kancelář a další vnitřní prostory. Místo toho se vše teď hromadí v našich domovech.

Lockdown nás nutí trávit doma více času než jindy a s tím souvisí rostoucí trend pěstování interiérových rostlin, častější chov domácích mazlíčků a nákupy květin, což může zvyšovat hladinu alergenů ve vnitřním prostředí,“ potvrzuje Alex Knox, viceprezident pro technické zajištění péče o životní prostředí ze společnosti Dyson.

Poptávka po čističkách vzduchu vzrostla

Protože se z našich domovů staly kanceláře, školy a tělocvičny, vyšší hladiny interiérových alergenů mohou způsobit větší problémy při práci, studiu a cvičení i při běžných činnostech, jako je spánek a odpočinek než v předchozích letech.

To je důvodem, proč v uplynulém roce vzrostl rovněž zájem o nákup čističek vzduchu.

„U čističek vzduchu oceňuji možnost neustálého monitorování kvality ovzduší a automatického režimu, kdy v případě zhoršení kvality dojde k okamžitému vyčištění, aniž bych se musel jakkoliv starat o nastavení.

Mám nadefinováno, kdy a jak se má ta která čistička chovat v závislosti na jejím umístění – ať už se jedná o dětské pokoje, ložnici či obývací pokoj.

Díky přehledné aplikaci mám možnost sledovat stav prostředí, teplotu, vlhkost v reálném čase a mohu vše ponechat buď na automatice, či nad zařízením a jeho funkcemi plně převzít kontrolu, ať už jsem kdekoliv,“ uvádí Adam Burkuš ze společnosti Solight, která je distributorem čističek značky Dyson.

Zároveň potvrzuje, že meziroční nárůst prodejů chytrých čističek vzduchu za poslední tři roky generuje stabilní meziroční navýšení o více než 38 %.

Vévodí trend chytrých domácností

Mezi Čechy obecně roste zájem o chytrá zařízení – nejen o čističky vzduchu, ale také o chytré televize, které používá třetina českých domácností, nebo chytré hodinky.

„Ve své domácnosti jsem zvyklý používat mnoho smart spotřebičů jako jsou pračka, sušička, kamerový systém, espresso, tepelné čerpadlo či čističky vzduchu, jejichž možnost automatizace či vzdálené správy mi usnadňuje život a ve výsledku šetří čas,“ potvrzuje i Adam Burkuš.

Foto: PX FUEL
Související články
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
reklama
historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla