Domů     Jindřich II. Plantagenet vs. Thomas Becket: Vzájemné spory ukončila vražda v kostele
Jindřich II. Plantagenet vs. Thomas Becket: Vzájemné spory ukončila vražda v kostele

Čtyři muži ozbrojení meči vtrhnou do kadetrály v anglickém Canterbury a vrhnou se na svoji oběť. Duchovní nemá šanci přežít. Vzduchem zasviští meč a oltář se zbarví krví. Šlechtici krutě potrestali rebelského arcibiskupa. 

V roce 1154 usedá na anglický trůn Jindřich II. Plantagenet (1133–1189).

Když se ujímá vlády, Theobald (1090–1161), arcibiskup z Canterbury, mu s ohledem na jeho částečně francouzský původ a požitkářskou povahu doporučí jako kancléře kněze Thomase Becketa (asi 1118–1170). Becket, syn londýnského obchodníka sice obléká kněžské roucho, ale k asketickému životu má hodně daleko. Chová se spíše jako rozmařilý udatný rytíř než jako kněz.

Umí skvěle jezdit na koni a nevynechá žádný rytířský turnaj, na kterém obratnými manévry svého dřevce (tupá dřevěná turnajová zbraň – pozn. red.) likviduje soupeře.

Miluje luxusní životní styl.  Thomas a Jindřich se brzy stanou tak blízkými přáteli, že je někteří historikové později nařknou z homosexuálního vztahu. Jenže to není pravda. Jindřich nedá bez svého kancléře ani ránu.

Proto, když v roce 1161 umírá arcibiskup Theobald, má o jeho následníkovi jasno. Bude jím právě Thomas.

Ten ale při svém jmenování dokonce krále varuje, že nebude mít od této chvíle lehkou pozici: „Možná budete svého kroku litovat a nenávidět mě stejnou měrou, v jaké mne nyní máte rád.

Přisuzujete si v církevních záležitostech autoritu, kterou já odmítám.“ Jindřich v tuto chvíli ještě netuší, jaké problémy si způsobil. První spor přichází už při jmenování arcibiskupa. 

Jindřich II. Plantagenet se dostává s arcibiskupem do sporů. FOTO: David Cole/Public Domain/CC0
Jindřich II. Plantagenet se dostává s arcibiskupem do sporů. FOTO: David Cole/Public Domain/CC0

Kdo může soudit kněze? 

„Nemohu být dále vaším kancléřem. Chci se věnovat plně svému církevnímu úřadu,“ rozhodne se Becket. Sám král je překvapený, jaká změna se s jeho přítelem udála.

Místo člověka, který se nezříkal žádných světských radovánek, před ním stojí zbožný muž ponořený do modliteb. Problémy začínají, když Becket tvrdě hájí práva církve.

Nejvíc Jindřicha naštve, když říká, že „kněze může soudit pouze církevní soud“. Krále tehdy pálí rostoucí kriminalita duchovenstva a myslí si, že Becket mu pomůže situaci vyřešit.

Jenže ten se podle historika Paula Johnsona „rozhodl sabotovat královo úsilí při prosazování práva v otázce církevních provinilců“. Vyjmout představitele z církve z dosahu světské spravedlnosti považuje panovník za něco nepřípustného.

Aby předešel dalším sporům, rozhodne se definici vztahu státu a církve v roce 1164 sepsat do podoby takzvaných Clarendonských kompaktát.

Církevní sněm svolaný Jindřichem do Clarendonu v hrabství Wiltshire na jihozápadě Anglie se tehdy usnese, že duchovní spadají pod světské soudy a krále. Závěr rokování v Clarendonu dostane podobu zákona. To se ovšem nelíbí Svatému stolci v Římě. 

Jindřich II. S manželkou a dětmi. FOTO: Chinpat/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Jindřich II. S manželkou a dětmi. FOTO: Chinpat/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Cesta ke smíru 

Anglický král chce arcibiskupa přimět k poslušnosti. Věří, že se podaří uzavřít kompromis. V roce 1164 ho proto pozve do Northamptonu (ve střední Anglii). Jenže bystrý Thomas tuší, že by mohlo jít o léčku. Nevleze proto do pasti a raději opouští Anglii.

Odplouvá do Francie, kde žádá krále Ludvíka VII. (1120/1121–1180) o ochranu. Dostane ji a usazuje se v klášterech v Sens a Pontigny na severu země.

Jenže Thomasovo počínání se příliš nelíbí papeži Alexandrovi III. (asi 1105–1181) rozzlobenému už přijetím Clarendonských kompaktát. Proto se snaží arcibiskupa Thomase přimět ke smírnému řešení celé záležitosti.

Thomas a Jindřich se scházejí k jednání 22. července 1170 ve francouzském Frétevalu u Orleánsu. Setkání končí smírem. „Můžete se vrátit se všemi právy, které jste měl, když jste se stal arcibiskupem,“ přislíbí Thomasovi král.

Nakonec do Anglie dorazí až 1. prosince 1170. Nový spor ale vypuká, sotva vkročí zpátky na anglickou půdu. Jindřich nechal korunovat svého nejstaršího syna mladším anglickým králem. Jenže korunovat hlavu státu smí jedině arcibiskup!

Thomas okamžitě dává najevo svoji nelibost. Ukáže králi, že ho rozhodně nenechá zasahovat do svých záležitostí. Biskupa Rogera z Yorku, který syna přes papežův zákaz korunoval, odvolá z úřadu a vyhostí z církve.

Stejný proces následuje i s dalšími královými oblíbenci Gilbertem z Herefordu a Jocelinem ze Salisbury.  

Do konfliktu zasahuje papež Alexandr III. FOTO: Members and apprentices from the workshop of Michael Wolgemut, c.1487-1492/Creative Commons/ Public domain
Do konfliktu zasahuje papež Alexandr III. FOTO: Members and apprentices from the workshop of Michael Wolgemut, c.1487-1492/Creative Commons/ Public domain

Králova slova si berou k srdci 

Odvolaní biskupové si hned stěžují králi pobývajícímu toho času v Normandii. Jindřich se rozzuří. Nehodlá poskakovat, jak arcibiskup píská. „Moji poddaní jsou zbabělci a muži bez srdce.

Nedbají na věrnost, kterou jsou svému králi povinni, a dovolí, abych se stal šaškem nějakého kněze nízkého původu,“ nadává veřejně před svými věrnými šlechtici.

Ti si berou jeho slova k srdci. Reginald Fitzurse (1145–1173), William deTracy (†1189), Hugh de Morville (†1202) a Richard le Breton spěchají na loď. Zamíří do Anglie, kde chtějí dát rebelovi za vyučenou.

Jakmile dorazí k anglickému pobřeží, nechají osedlat koně a se svými družinami vyrážejí do Canterbury. Přijedou tam 29. prosince 1170. Ihned se ptají po arcibiskupovi, kterého nakonec naleznou v katedrále.

Thomas se modlí před oltářem, zasvěceným svatému Benediktovi. Muži se mu nejdříve snaží domluvit. Když se to nepodaří a obě strany se dostanou do hádky, tasí svoje meče. „Odvolejte vyloučení biskupů,“ vyzvou ho.

Jenže Thomas není zbabělý a za svými činy i slovy si stojí. Odmítne. Fitzurse proti němu pozvedne svůj meč jako první, tři zbylí šlechtici ho následují. Jeden z nich mu rozsekne lebku. Na dlažbě před oltářem se rozlévá krev. Arcibiskup umírá.  

Z věrného přítele se Thomas Becket stává královým nepřítelem. James Yardley/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Z věrného přítele se Thomas Becket stává královým nepřítelem. James Yardley/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

Byla to úkladná vražda? 

„Neexistuje žádný důkaz, že čtyři muži, kteří odjížděli z Jindřichova dvora, aby Becketa vyslechli, ho měli v úmyslu zavraždit,“ obhajuje čin čtyř Jindřichových věrných historik Johnson. Domnívá se, že Becket je sám svými slovy v hádce vyprovokoval.

Také odmítá, že by jednali na přímý příkaz krále.

Velkou část viny za celou nešťastnou událost klade právě na hlavu Becketa, který prý nedokázal mezi církevními a světskými otázkami najít kompromis.  Zpráva o Becketově smrti se rychle šíří a dozví se ji také král Jindřich.

Když poslové dorazí do Normandie a vylíčí mu krvavou novinku, orosí se mu hrůzou čelo. Jasně si uvědomuje, že je zle. Tohle mu před papežem neprojde. Okamžitě dává Alexandrovi III. jasně najevo, že čin neschvaluje a nemá s ním nic společného. Jeho věrní si jenom špatně vyložili jeho slova.

Vražda arcibiskupa Thomase Becketa. FOTO: Internet Archive Book Images/Creative Commons/Public domain
Vražda arcibiskupa Thomase Becketa. FOTO: Internet Archive Book Images/Creative Commons/Public domain

Jindřich se chystá k pokání. Vyráží zpátky k anglickým břehům. Potom se bosý a v kajícném rouše vydává uprostřed zimy do Canterbury. Po příchodu se v katedrále skloní přímo před oltářem a líbá místa, kde naposledy vydechl jeho někdejší přítel.

Následují modlitby u jeho hrobu. Na závěr pokání odhalí svá záda mnichům. „Zmrskejte mne!“ přikazuje 80 svatým mužům. Každý z nich ho švihne sedmkrát. Papež Alexandr III. ale nechce, aby z toho Jindřich vyvázl jen tak lacino.

Posílá do Anglie zprávu o tom, jak při svém zjevení viděl umírajícího zkrvaveného Tomáše. Králi je okamžitě jasné, o co jde. Zemi hrozí, že na ni papežský stolec uvalí klatbu. To by ovšem znamenalo její konec.

Král se proto snaží co nejrychleji jednat, aby nebezpečí pominulo. Nakonec se mu to podaří i s pomocí finanční dotace směřující do Svaté země. Čtyři arcibiskupovi vrahové ale zůstanou nepotrestáni na jeho dvoře.  

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Strutt, Joseph; Planché, James R/Creative Commons/Public domain
Související články
Svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Svět zločinu
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Svět zločinu
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Svět zločinu
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
reklama
záhady a tajemství
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Tváří k zemi, zkřížené kosti pod lebku: Americký upír má konečně tvář!
Na bílém kapesníčku se objeví pár kapek krve. V očích hostů na večírku v Jewett City se zrcadlí obavy. Jsme v 19. století. Tuberkulóza je v Connecticutu velkou neznámou. Zato o upírech tu slyšel každý…   Partička dětí se na začátku 90. let minulého století v dobrodružné náladě plíží po břehu řeky Pachang u pískovny […]
Rusanova expedice: Poslední zpráva před zmizením
Nekonečným ledem Nové země, souostroví v Severním ledovém oceánu na severu Ruska šlape pár mužských nohou. Je sám. Jeho jméno je Vladimir Alexandrovič Rusanov (asi 1875–1913). Ruský geolog a polární badatel nechá ostatní muže výpravy, ať se vrátí do tábora. Došly jim síly.   A Rusanov? Bezpečně vyvázne ze sněhové náruče a jako první člověk […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz