Domů     Příběh zelených listů: Jak tabák změnil svět
Příběh zelených listů: Jak tabák změnil svět

Dar od domorodců Kolumba a jeho námořníky nejdříve nijak nenadchne. Podivně vonící suché lístky nejsou podle nich k ničemu. Později ale objeví jejich kouzlo a vezmou je do Evropy. A to se ukáže jako skvělý tah.

Tabák se šňupe, žvýká, kouří a úspěšně se šíří světem. Dnes je na černé listině zdravotníků, přesto věda hledá v nikotinu i léčebný prostředek.

Když slavný cestovatel Kryštof Kolumbus (?1451-1506) objeví nový kontinent, přiveze z něj do Evropy mnohé skvělé plodiny, jako třeba rajčata nebo brambory. Na palubě jeho lodí však připluje i tabák.

Tato rostlina se těší mezi domorodci z Nového světa velké úctě a oblibě. Považují ji za posvátnou a často ji kouří nebo žvýkají, aby se mohli lépe spojit s duchovním světem.

Slouží jim také pro léčebné účely a jako stimulant, například při bojích nebo během lovu. Proto ji mořeplavcům nabídnou jako vzácný dar.

Podivný dar

Ti „sušené listy, které vydávají zvláštní vůni“ ale příliš neocení, námořníci totiž netuší, jak s nimi mají naložit, ale později vidí domorodé obyvatele tabák kouřit: plní ho do roliček z palmových a kukuřičných listů.

Zkusí to také a jsou překvapeni jeho účinky. Kolumbus si uvědomí možnosti, jaké tabák nabízí a nechá ho odvézt do Evropy.

Traduje se, že prvním kuřákem tabáku na starém kontinentu se stane člen jeho výpravy Rodrigo de Jerez, který se kvůli svému zvyku dokonce ocitne vězení. Kouř, vycházející z jeho úst, musí být rozhodně dílem zlých sil!

Po příjezdu do Evropy se tak rostlině dostává poněkud rozporuplných reakcí. Zatímco průkopník kouření skončí za mřížemi, pro údajně léčebné účinky tabák pěstují na panovnických a šlechtických dvorech ve Španělsku a Portugalsku.

Jedním z těch, kdo se nejvíce zaslouží o jeho popularizaci, je francouzský diplomat Jean Nicot de Villemain (1530-1604), který s sebou přiveze tabákové rostliny z Lisabonu do Francie a představí je na zdejším královském dvoře.

Za jeho zásluhy je tabák botanicky pojmenován Nicotiana a účinná látka v něm dostává později jméno nikotin.

Sušené hnědé lístky sice později ovládnou svět, ale Kolumbovy námořníky napoprvé nenadchnou. (Foto: PublicDomainPictures, Pixabay)
Sušené hnědé lístky sice později ovládnou svět, ale Kolumbovy námořníky napoprvé nenadchnou. (Foto: PublicDomainPictures, Pixabay)

V nemilosti i na výsluní

Evropská popularita tabáku vyžaduje více pěstitelského úsilí v jeho domovině. Nepodílejí se na tom jenom Španělé nebo Portugalci.

Anglická kolonie Jamestown na území dnešního amerického státu Virginie je založena v roce 1607 a obchodník John Rolfe (1585-1622) tady začne pěstovat tabák ve velkém.

Tabákové plantáže se rozšíří po celé oblasti a tabák si získá příznivce i v Anglii a dalších zemích Evropy.

Přesto ne všichni jsou z něj nadšení, do boje proti němu vytáhnou i někteří panovníci, například anglický král Jakub I. (1566-1625) sepíše pojednání o hrozivých účincích tabáku a osmanský sultán Murad IV. (1612-1640) zakáže jeho užívání pod přísnými tresty včetně popravy.

Proti tabáku brojí také katolická církev a papežové Urban VIII. (1568-1644) a Inocenc X. (1574-1655) vydávají za tímto účelem speciální buly. Voňavá droga vezme útokem i Asii.

Tam zaujme kromě běžných smrtelníků rovněž lékaře, kteří ji předepisují jako lék na mnoho nemocí.

Rostlina, důležitá pro USA

Jak tabáku roste popularita a pro jeho pěstování a prodej je zakládáno stále více obchodních společností, je zapotřebí více půdy a s tím i větší počet dělníků. Kromě zotročování stále větší armády domorodých Američanů jsou přiváženi také afričtí otroci.

Ti jsou považování za silnější než Indiáni a za schopné odvést více práce. Jejich ceny na trhu s otroky jsou také vyšší oproti těm pracovním silám, které dřou na bavlníkových nebo rýžových polích.

Kolonie na území dnešních států Maryland a Severní Karolína se po Virginii stávají dalšími dvěma největšími producenty tabáku a jeho vývozci do Evropy.

Tabák výrazně podporuje koloniální ekonomiku a významně se podílí i na formování hospodářství a politiky Spojených států amerických v 19. století.

Je spolu s dalšími faktory jedním z činitelů, které přispějí k válce za nezávislost (1775-1783) a americké občanské válce (1861-1865).

Pěstování tabáku a sklizeň listů vyžaduje zručnost, proto byli otroci z takových plantáží dražší než ostatní. (Foto: Matthias Böckel, Pixabay)
Pěstování tabáku a sklizeň listů vyžaduje zručnost, proto byli otroci z takových plantáží dražší než ostatní. (Foto: Matthias Böckel, Pixabay)

Dým nad zákopy

Už v 18. století se objevují také doutníky, nejprve ve španělské části Ameriky, později se dostanou i do Evropy.

O tom, kdy přesně spatří světlo světa cigarety, se vedou dodnes debaty, ale fakt je ten, že v 1. polovině 80. let 19. století přichází americký vynálezce James A. Bonsack (1859-1924) s novým strojem, který dokáže vyrobit 400 cigaret za minutu a odstraněním namáhavé ruční práce předznamená jejich levnou a masovou výrobu.

Cigarety získají na popularitě hlavně po 1. světové válce, protože si je během tohoto válečného konfliktu oblíbí vojáci. Armáda se obecně zaslouží o rozšíření tabáku, ten totiž pomáhá vojákům překonat zimu, útrapy bojů a povzbuzuje jejich psychiku.

Objevují se také reklamy, které cigarety doporučují ženám jako prostředek, potlačující chuť k jídlu a ženské časopisy té doby popisují kouření jako okouzlující zvyk, hodný femme fatale.

Tabák ve všech podobách, tedy jak v dýmkách, doutnících nebo cigaretách, se šíří světem jako lavina.

Cigarety jsou svého času u žen považovány za okouzlující doplněk. (Foto: Victoria Borodinova, Pixabay)
Cigarety jsou svého času u žen považovány za okouzlující doplněk. (Foto: Victoria Borodinova, Pixabay)

Na černé listině

Zároveň se brzy začínají objevovat první náznaky problémů.

První moderní kampaň proti kouření zažívá nacistické Německo, kdy národně socialistická vláda odsoudí užívání tabáku, financuje výzkum jeho negativních dopadů na zdraví, zvýší daň z tabáku a zakáže kouření na různých veřejných místech s ohledem na zdravotní rizika.

Skutečný průlom v boji proti kouření ale přichází v roce 1948, kdy britský lékař Richard Doll (1912-2005) zveřejní první významné studie, prokazující, že kouření může způsobit vážnou újmu na zdraví.

V dalších desetiletích jakoby se roztrhl pytel s výzkumy, které předpokládají úzkou souvislost mezi kouřením a rakovinou.

Následují další restrikce, až nakonec v roce 2003 podepíše téměř 200 zemí ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací úmluvu o omezování tabáku a kontrole reklamy, díky které se kromě jiného začnou na krabičkách cigaret objevovat varovné nápisy a obrázky.

Přesto vědci doufají, že nikotin a příbuzné sloučeniny mohou mít i terapeutické využití a zkoumají jejich vliv například na Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu, poruchy pozornosti i hyperaktivitu, některé duševní nemoci a další chorobné stavy.

Kouření jako zdroj vážných zdravotních problémů označí lékaři už v polovině 20. století. (Foto: Myriams-Fotos, Pixabay)
Kouření jako zdroj vážných zdravotních problémů označí lékaři už v polovině 20. století. (Foto: Myriams-Fotos, Pixabay)
Foto: Titulka (Foto: Fetcaldu, Pixabay) Zdroj: Pixabay
Související články
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
reklama
zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina