„Já můžu všechno!“ myslí si nejspíš svérázný Donald Trump. Jako zdatný magnát, kterému patří jeho firmy, možná ano. Ale když v rukou drží osud Ameriky, tak ta si všechno líbit nenechá. Proto některé divoké kroky Trumpa chce náležitě potrestat.
Pojem impeachment se dnes hodně skloňuje právě s Donaldem Trumpem (*1946), ovšem není to pouze americká záležitost. Proces má kořeny v Anglii ve 14. století, kde rozhodnou, že i vysoce postavení úředníci nebo i panovníci by měli být zodpovědní za své činy.
Dopustí se trestného činu? Dolní komora parlamentu podá podnět té horní a začne tzv. impeachment, tedy „postup pro zproštění z úřadu“.
Jak zlikvidovat prezidenta?
I u nás o něm najdete zmínku, konkrétně v článku 65 Ústavy ČR, kde je definováno, že i prezidenta lze stíhat za velezradu, hrubé porušení ústavy nebo jiné části ústavního pořádku. Naši mocnáři mu ale zatím čelit nemuseli, v takové latinské Americe to je jiná.
Ve Venezuele v roce 1993 impeachment zlomí vaz prezidentovi Carlosovi Andrésovi Pérezovi (1922–2010), v Brazílii před pěti lety končí prezidentka Dilma Rousseffová (*1947), podezřelá z porušení rozpočtových zákonů.
Stačí jediný hlas
I nejmocnější muži světa nemusí být nesesaditelní. Z amerických prezidentů se s impeachmentem poprvé střetne Andrew Johnson (1808–1875).
Ten procesu čelí v roce 1868, kdy je pro republikány poslední kapkou, že prezident sám odvolá ministra války Edwina Stantona (1814–1869) a nahradí jej generálem Ulyssesem S. Grantem (1822–1885). 5. března se v Senátu zahájí líčení.
Stačil by jediný hlas, který by rozhodl o jeho vině. Nakonec Johnson impeachment ustojí.
Jedna ženská a velká aféra
Není se co divit, že impeachment hrozí i prezidentovi spojenému s aférou Watergate v roce 1974. Richard Nixon (1913–1994) ale neudělá radost svým odpůrcům, rezignuje na funkci dříve, než ústavní žaloba doputuje na projednání do sněmovny.
Jako další se s žalobou musí popasovat Bill Clinton (*1946). Hlavním důvodem je prezidentův úlet se stážistkou Monikou Lewinskou (*1973) a jeho lhaní o celé aféře. 21. ledna 1998 skandál vypukne, i Clinton vše nakonec ustojí.
Donald a jeho extrabuřty
Donald Trump si impeachment střihne dvakrát. Poprvé v prosinci roku 2019, kdy je podezřelý ze zneužití úřadu a z obstrukcí vůči Kongresu. Senát jej zprostí viny. Donald si ale nedá pokoj.
Frustruje ho, že prohrává v prezidentských volbách, na Twitteru podporuje fanoušky v razantnějších krocích. Když demonstranti letos v lednu zaútočí na Kapitol, zatrne i jemu.
Kvůli údajnému podněcování ke vzpouře je 9. února proti němu zahájen druhý proces, i ten mu ale politický vaz nezlomí.