O krevních destičkách je toho známo mnoho, avšak ani zdaleka to není vše.
Česko-francouzská skupina vědců z Laboratoře molekulární terapie a Laboratoře reprodukční biologie Biotechnologického ústavu v centru Biocev a laboratoř Ann-Marie Rodriguezové z Universite Paris-Sud nyní nově objevila způsob, jak krevní destičky posilují léčivé účinky mezenchymálních, tedy zárodečných kmenových buněk (MSC), jež se dokážou přeměnit v jiné buňky.
Odborníci ve své studii uvádějí, že důležitou roli hraje přenos mitochondrií při spojení destiček a MSC. Mitochondrie jsou vnitrobuněčné útvary, jež jsou připodobňované k „buněčným elektrárnám“.
Přenos informací
Mezi krevními destičkami a MSC dochází k přenosu mitochondrií, což mění vlastnosti těchto zárodečných buněk. Tento přenos posiluje procesy vedoucí k tvorbě látek, které zvyšují jejich vliv na hojení ran.
„Vnesení krevních destiček spolu s mezenchymálními kmenovými buňkami do rány na povrchu pokusného zvířete – myši – vede ke zrychlenému hojení rány, což souvisí s revitalizačními vlastnostmi MSC a jejich zjevného posílení mitochondriálním přenosem,“ popsal profesor Jiří Neužil, jenž vede Laboratoř molekulární terapie Biotechnologického ústavu AV.
Podle profesora je součástí práce i zjištění, že přenos mitochondrií mezi krevními destičkami a MSC probíhá procesem endocytózy (transportu makromolekul a větších částic do buňky) mitochondrií, které jsou ve formě tzv.
mikroveziklů uvolňovány krevními destičkami. „Domníváme se, že tento objev přispěje nejen k našemu chápání buněčných procesů, ale i revitalizačních schopností MSC a jejich potenciálního využití,“ uzavřel vědec.