Které významné události připadají na květen? Zde jsme pro vás udělali jejich výběr!
5. 5. 1841
Žádnej lotr mexickej
Dvacet let žaláře. Tak zní rozsudek vrchního apelačního soudu nad odsouzeným nechvalně proslulým arciloupežníkem a mordýřem Václavem Babinským (1796–1879). V době odsouzení je pachateli šesti prokázaných zločinů 44 let.
Po propuštění se stal zahradníkem v klášteře. Již za života o něm kolovaly vymyšlené příběhy, leckdy zhudebněné.
5. 1757
Špatná příprava
Opožděná reakce na manévry nepřítele a nulová koordinace jednotlivých částí vlastní armády. Tyto taktické chyby se stanou příčinou rakouské porážky v bitvě u pražských Štěrbohol.
Ačkoliv pruská vojska v čele s králem Fridrichem II. (1712–1786) zaznamenají obdobné ztráty, z boje vyjdou vítězně. Prusové poté oblehnou Prahu.
5. 1940
Nevzdají se bez boje
Německá pozemní armáda i letectvo překračují nizozemské, belgické a lucemburské hranice. Ačkoliv bitva o Francii, která tímto dnem začíná, v konečném důsledku skončí ve prospěch Německa, Nizozemci proti nepříteli podniknou houževnatý odpor. Němcům sestřelí asi stovku letadel a podaří se jim je vytlačit z Haagu.
5. 1855
Klasika na pultech
Příběh o tom, kterak moudrá stařenka pomáhá vychovávat svá vnoučata a stává se rádkyní pro své sousedy i urozenou paní kněžnu, je poprvé publikován.
Dílo Babička z pera Boženy Němcové (1820–1862) se od té doby dočkalo dalších více než tří set vydání a jde tak o jednu z nejúspěšnějších českých knih vůbec.
5. 1868
„Ukamenované“ divadlo
Na pravém vltavském břehu je za hojné účasti veřejnosti slavnostně položen základní kámen Národního divadla. Vlastně jich je položeno hned několik.
Když se totiž roznese zpráva, že se hledá vhodný kámen, obce po celé zemi začnou na adresu družstva posílat vlastní exempláře. Všechny jsou dodnes uloženy ve sklepní místnosti divadla.
5. 1923
První vysílání
Z přijímače se nejprve ozvalo „Haló, haló“ a po krátkém úvodu přišel hudební koncert. Tak vypadalo zahájení pravidelného vysílání rozhlasové stanice Radiojournal (dnes Český rozhlas).
Československo se po Velké Británii stává v pořadí druhou zemí v Evropě, které jej provozuje. Zprvu se vysílá ze stanu, který Radiojournalu zapůjčili skauti.
5. 1974
Hračka pro dospělé
1 kostka, 6 barev, 26 krychliček, 43 trilionů možných kombinací. Takové parametry má hlavolam známý jako Rubikova kostka, který v tento den vynalézá maďarský architekt Ernő Rubik (*1944).
Ačkoliv je „hračka“ určena pro děti od 6 let, zpravidla dává zabrat i dospělým. Dosud nejrychleji ji složil čínský luštitel Jušeng Du. Jeho rekord činí 3,47 sekundy.
5. 1391
Kaple pro Čechy
Na Starém Městě pražském dvojce měšťanů – Jan Kříž a Hanuš z Mihlheimu – zakládá Betlémskou kapli. Oproti jiným stavbám stejného druhu je určena pro kázání v českém jazyce.
V roce 1786 je kaple stržena, k obnově dojde až v 50. letech 20. století na komunistickou objednávku, kteří tím chtějí vyzdvihnout její roli v husitském hnutí.
5. 1096
Mohučský pogrom
Tvrdí, že jsou na cestě do Svaté země, aby zde vykonali vůli papeže. Početné vojsko rýnského knížete Emicha ale křížovou výpravu využije k ukojení svých krvelačných choutek už v Evropě. V Mohuči bez milosti povraždí stovky Židů.
Obyvatelé města se zprvu své židovské spoluobčany snaží bránit, ale křižáci mají přesilu.
5. 1953
Muži na vrcholu
„Tak jsme toho parchanta zdolali!“ prohlásí vítězoslavně novozélandský cestovatel Edmund Hillary (1919–2008) poté, co společně s šerpou Tenzingem Norgayem (1914–1986) jako první lidé v historii vystoupají na Mount Everest, nejvyšší horu světa tyčící se do výšky 8848 metrů.