Domů     Palác Alhambra: úchvatné sídlo maurských králů
Palác Alhambra: úchvatné sídlo maurských králů
21.4.2021

Středověký komplex paláců a pevností maurských panovníků, nacházející se ve španělské Granadě, bývá právem označován za „nejkrásnější dům světa“. Čím uchvacuje své návštěvníky?

Tajemství ukryté ve jméně

Název Alhambra znamená v arabštině červená. Zřejmě je odvozen od sluncem pálených cihel, vyrobených z kvalitního štěrku a jílu. Z nich byly vytvořeny vnější zdi paláce, jež mají načervenalý nádech.

Dle jiné teorie má název připomínat červenou záři pochodní, při jejichž světle dělníci dlouhé roky po mnoho nocí palác budovali. Název paláce může evokovat i jména jeho zakladatele, Muhammada I. Granadského, známého jako Ibn al-Ahmar (1195–1273). Případně může jít o zkomoleninu arabského Dar al Amra, což znamená Dům pána.

Název je odvozen od pálených načervenalých cihel. Foto: Shutterstock
Název je odvozen od pálených načervenalých cihel. Foto: Shutterstock

Arabové na jihu Španělska

V říjnu roku 732 zastavil u Poitiers francký král Karel Martel (690–741) muslimskou expanzi ze Španělska do Evropy, kterou si Arabové plánovali podrobit.

Z evropské půdy se však nestáhli úplně, usadili se na jihu Španělska, v andaluské Granadě, kde po dalších sedm století kralovali. Palác byl stavěn především v letech 1284 až 1354.

Španělská nadvláda nad městem

Alhambra se skládá ze tří částí – z hradu, paláce a „podhradí“. Nejstarší částí, jež pochází již z 11. století, je Alcazaba tvořená kasárnami, lázněmi a věžemi.

Na vrcholku nejvyšší z nich zavlála v roce 1492 vlajka španělských vladařů Isabely Kastilské (1451–1504) a Ferdinanda II. Aragonského (1452–1516) poté, co byla dokonána reconquista.

Arabové vedení sultánem Boabdilem (1460–1533) alias Muhammadem XII.  byli poraženi a Evropa znovu náležela jen Evropanům.

Křesťané si Alhambru upravili podle svého. Foto: Shuterstock
Křesťané si Alhambru upravili podle svého. Foto: Shuterstock

Křesťanský pohled na věc

Poté, co se Alhambra dostala do rukou křesťanů, začali ji tito upravovat k obrazu svému. Stěny byly zavápněny, kresby a zlacení odstraněny, nábytek rozbit nebo přemístěn.

Karel V. (1516–1556), vnuk Isabely a Ferdinanda, nechal do komplexu vklínit kostel, klášter i renesanční palác, jehož tvůrcem byl Pedro Machuca (1490–1550), žák Rafaela a Michelangela. Ani on však ladnou architekturu islámských tvůrců nepřekonal.

Kostel Iglesia de Santa María de la Alhambra nahradil v 16. století palácovou mešitu.

Nezničil ji ani Napoleon

I v dalších letech znehodnocování paláce pokračovalo, v roce 1812 byly například některé věže vyhozeny do povětří. Napoleon Bonaparte (1769–1821) dokonce plánoval stejný osud pro celou Alhambru.

Nebýt sabotéra, zmrzačeného vojáka, který svému veliteli plán překazil, když znehodnotil výbušninu, nebylo by dnes už co obdivovat.

Místo zachránil voják před Napoleonovým ničením. Foto: Shuterstock
Místo zachránil voják před Napoleonovým ničením. Foto: Shuterstock

Perla vsazená do smaragdu

Tak hovoří o Alhambře maurští básníci v narážce na barvy budov, obklopených okolními lesy. V zahradách kolem komplex paláců najdeme pomerančovníky, myrty i jilmy, lze zde zaslechnout zpěv slavíků a osvěžit se vodou z tryskajících fontán a kaskád.

Nachází se v nich i původní maurský letohrádek Palacio de Generalife z konce 13. století.

Za vrchol maurské architektury a umění jsou považovány dva paláce nasrovských sultánů, Júsufa I. (1318–1354) a Muhammada V. (1339–1391), vybudované ve 14. století, a to Myrtový dvorec a Lví dvůr.

Myrtový dvorec

Uprostřed 42 metrů dlouhého a 22 metrů širokého Patia de los Arrayanes je velká, mramorem obkládaná nádrž se zlatými rybkami, obklopená myrtami. Na jeho jižní a severní straně se pak nachází galerie s mramorovou kolonádou.

Z tohoto nádvoří jsou na severu vidět nad střechy vystupující stěny Torre de Comares, odrážející se v jezírku. Symbol Alhambry je Lví dvůr, který měří 35 metrů na délku a 20 metrů na šířku.

Obklopuje jej 124 bílých mramorových sloupů kolonády, zdobené propracovanými ornamenty. Uprostřed tohoto náměstí stojí jedinečná alabastrová Lví fontána v podobně mísy, kterou podpírá 12 lvů z bílého mramoru.

Lví fontána je jedním ze symbolů Alhambry. Foto: Shuterstock
Lví fontána je jedním ze symbolů Alhambry. Foto: Shuterstock

Důmyslné hodiny ve lví fontáně

Sochy původně sloužily jako hodiny, voda totiž proudila každou hodinu z hlavy jiného lva. Když křesťané hodiny později rozebrali, aby zjistili, na jakém principu pracují, byl to konec časomíry, ale jako fontána památka funguje dál.

I díky ní nestoupne teplota v paláci na více než 22 °C. Navazuje na ni totiž čtveřice dalších fontán, které ohraničují identické zahrady, v islámu symbol ráje.

Síň vyslanců

Salón de los Embajadores je největší síní v Alhambře. Je to čtvercová místnost, se stěnami 12 metrů dlouhými, zatímco střed dómu je vysoký 23 metrů. Sloužila jako velká přijímací místnost, trůn sultána byl umístěn naproti vchodu.

V tomto sále přijal Kryštof Kolumbus (1451–1506) podporu Isabely a Ferdinanda k cestě do Nového světa.

Foto: Shutterstock
Související články
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
lifestyle
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
Literatura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz