Nedávné havárie ruských kosmických nosných raket se netýkají jen samotného Ruska. S obavami na ně hledí i Evropská kosmická agentura. Ostatně, ta při jednom nepodařeném startu málem přišla o dvě drahé družice navigačního systému Galileo.
I agentura Roskosmos se obává, že se Evropa od ní odvrátí, což by stále zaostávajícímu ruskému vesmírnému programu přineslo zásadní ekonomické škody.V srpnu loňského roku raketa Sojuz dvě evropské družice systému Galileo nevynesla do správné výšky 23 000 kilometrů.
Původně se zdálo, že ESA může obě družice odepsat. Až v prosinci se ESA podařilo s vypětím všech sil družice pojmenované Doresa a Milena dostat na správnou dráhu a nyní probíhají testy, které mají určit, zda oba satelity budou i nadále použitelné.
Tato a některé další podobné příhody rozpoutaly debatu, zda by Evropa měla spoléhat na Sojuzy i v dalších letech.
Ruské nosné rakety Proton a Sojuz zkrátka občas zlobí. Přesto na ně svět zatím do značné míry spoléhá, protože náhrada za ně buď není nebo je drahá. Američané své nosné aparáty teprve testují a ani oni se nevyhýbají haváriím.
Starty evropských raket Ariane 5 jsou pro změnu ekonomicky nákladné. Nicméně, alespoň se jim dá věřit, za celou dobu jejich provozu (více než sedmdesát startů) selhala jen jedna, shodou okolností hned ta první.
Rusům nenahrává ani současná politická situace. Evropa hodlá být soběstačnější nejen, co se týče energetiky, ale i v oblasti nosných raket. Trumfem v rukou Roskosmosu by snad mohla být nová nosná raketa Angara.
Ta v loňském roce úspěšně zvládla svůj první zkušební let. Ovšem do flotily běžně používaných raket bude Angara zařazena nejdříve po roce 2020. A v té době by NASA i ESA měly mít své vlastní rakety.
Zdá se však, že Rusko o evropské peníze z velké části skutečně přijde. V prosinci se zaineteresované vlády dohodly na financování vývoje rakety nové generace Ariane 6, která má od roku 2020 vynášet evropské družice na oběžnou dráhu.
Kromě toho má být modernizována i menší raketa Vega. ESA, jejímž členem je i Česká republika, zároveň potvrdila, že se i nadále hodlá podílet na provozu Mezinárodní kosmické stanice ISS.