Klidná hladina jen občas zčeřená poryvem větru. A pod ní mnohdy neprobádané hlubiny. Hlubiny, které ukrývají města, poklady i hroby. Která jezera obestírají velké záhady?
Vostok
Hluboko v Antarktidě se nachází obří zamrzlé jezero Vostok. Řadu let se k němu vědci snažili provrtat a když se konečně podařilo nabrat vzorek vody, zjistili, že v ní jsou neznámé bakterie!
A co víc, voda v jezeře je prý mírně radioaktivní a divoké konspirační teorie hovoří i o tom, že do jedné jeskyně v jezeře byly uloženy tajné dokumenty z polární základny nacistů.
Loch Ness
Tato vodní plocha ve Skotsku je pravděpodobně tím nejslavnějším jezerem na světě. Pod jeho hladinou se má ukrývat příšera připomínající pravěkého plesiosaura. Ostatně věřili na ní už v 6. století.
Jenže dosud se žádným badatelům nepodařilo přinést důkazy o skutečné existenci nestvůry z Loch Ness. Může se přesto někde u dna ukrývat?
Titicaca
Největší jezero Jižní Ameriky má hned několik tajemství. Tak především se na jeho dně údajně ukrývá mnoho pokladů. Některé už se podařilo vyzvednout, ale ten největší, bájné zlato prastarého národa Inků, tam prý stále někde čeká.
Na dně má být navíc starý zatopený chrám a říká se, že se kolem jezera dějí prakticky neustále různé paranormální jevy.
Isyk Kul
Jezero Issyk-Kul, obří plochu slané vody v severovýchodní části Kyrgyzstánu, obklopuje mnoho legend a mýtů. Například se říká, že v jedné ze zatopených jeskyní v jezeře se nachází hrob slavného vojevůdce Čingischána.
Vědci navíc prokázali, že na dně leží spoustu zatopených staveb. Jde o bájnou Atlantidu? Nebo zde bylo před staletími zatopeno legendární město starověkého národa Skytů?
Gafsa
Páté záhadné jezero je zdaleka nejmladší. Teprve loni se totiž zničehonic objevilo v poušti na jihu Tuniska. Kde se tam vzalo? To nedokáže říct nikdo. Místní jsou rozpolcení.
Část věří, že šlo o zázrak, jiní zase, že je celé jezero a hlavně voda v něm prokletá. Ti mohou mít částečně pravdu. Vědci totiž naměřili v jezeře velmi silnou radioaktivitu. Co ji způsobilo?