Skip to content
reklama

Počátky televize: Vznikl první přístroj z věcí z vetešnictví?

blank

„Kéž bych tak mohl vidět, co dělá má rodina,“ pomyslí si inženýr Paul Nipkow a pohlédne z okna směrem, kde leží Polsko. Pomalu přivře oči… A rozsvícené berlínské lampy se mu skrze řasy začnou rozdělovat do řádků a bodů.

„To je ono!“ probere se a tužka se mu rozeběhne po papíře.

Německý inženýr Paul Nipkow (1860–1940) už v lednu roku 1884 nese na berlínský patentní úřad svůj projekt, v němž píše: „Zde popsaný přístroj má za účel učinit objekt, nalézající se na místě A, viditelný v libovolném místě B.“ Navrhuje rotující kotouč s otvory, který by rozložil snímaný obraz na body do řádků, jež by se bod po bodu zjevovaly na stínítku.

Třebaže svůj vynález nikdy nezrealizuje, zaujme jím řadu vědců a posune vývoj televize o velký kus dopředu.

Nipkow zásadně napomůže vývoji první mechanické televize.
Nipkow zásadně napomůže vývoji první mechanické televize.

Sousedům pije krev

Skotský farář John Logie Baird (1888–1946) vymetá jedno vetešnictví za druhým a z nakoupených věcí se snaží sestrojit první přístroj pro rozklad obrazu pomocí Nipkowa kotouče. „Ano!“ zajásá v roce 1924, když se mu podaří přenést stínový obraz maltézského kříže z jedné místnosti do druhé.

Sousedé pro něj nemají zrovna pochopení. „Takový podivín, jenom svými záblesky narušuje klid v domě,“ kritizují ho. Baird se nenechá odradit. O dva roky později už předvádí londýnské královské společnosti svůj systém, takzvaný „televisor“.

John Logie Baird představí veřejnosti svou mechanickou televizi v roce 1926.
John Logie Baird představí veřejnosti svou mechanickou televizi v roce 1926.

Nástroj propagandy

Německo vycítí v televizi účinný nástroj propagandy. „Jeden z nejodvážnějších lidských činů se dočkal realizace,“ pronáší ředitel vysílání Eugen Hadamovsky (1904–1945), když 22. března 1935 zahajuje oficiální televizní vysílání z Berlína, které však lidé mohou sledovat jen ve veřejných místnostech, kde jsou instalovány obrazovky.

A vzápětí dodá: „Nyní, v této hodině, povoláváme televizní vysílání, aby naplnilo svou největší a nejposvátnější misi: aby zasadilo obraz Führera nesmazatelně do všech německých srdcí!“

Kdo nemá televizi, jako by nebyl... Snímek pochází z roku 1958.
Kdo nemá televizi, jako by nebyl… Snímek pochází z roku 1958.

Davové šílenství

Po utichnutí válečné vřavy v roce 1945 lidé lační po televizích a kupují přijímače ve velkém. Zatímco v roce 1946 se v amerických domácnostech nachází celkem zhruba deset tisíc televizorů, na konci roku 1947 počet majitelů přijímačů stoupá na milion.

A neodmyslitelnou součástí drtivé většiny domácností jsou dodnes.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články