Domů     Praze při pruském obléhání pomohl žabí muž
Praze při pruském obléhání pomohl žabí muž
1.4.2021

Ozbrojené stráže přecházejí sem a tam. Pokud by se blížilo osvobozovací vojsko, je třeba ihned volat na poplach. S úlevou ale spatřují, že obležené Praze nikdo na pomoc nepřichází. Ve stejnou chvíli Prusům přímo pod nosem proplouvá zvěd maršála Dauna.

Nikdo ho nespatří, do města totiž pronikne pod hladinou Vltavy za pomoci primitivního potápěčského zařízení.

Praha se po porážce u Štěrbohol (6. května 1757) zaplní rakouskými vojáky. Ti, co přežili bez úhony, táboří v ulicích, dvorech a na náměstích, ranění jsou odneseni do špitálů, lazaretů a klášterů.

Za hradbami mezitím hnijí těla jejich 14 tisíc padlých kamarádů. Někteří zapíjejí porážku, jiní mlčky přemítají o příčinách debaklu, který se zapíše do dějin jako jedna z nejkrvavějších bitev 18. století.

„Porážka mohla být odvrácena, kdyby rakouský maršál Daun nevyčkával v prostoru Sadské a zaútočil do nepřátelského týlu a kdyby se tlustý a lenivý podmaršálek Puebla probral z nečinnosti a přispěchal vojskům u Štěrbohol na pomoc,“ domnívá se český vojenský historik Karel Richter (*1930).

Na ukazování prstem ale není čas, ještě není dobojováno. Ve stejnou chvíli totiž pruské vojsko obkličuje Prahu a do pár dní by z ní neproklouzla ani myš… Člověk imitující jiného živočicha ale možná ano.

Pruský král Fridrich II. FOTO: Anton Graff/Creative Commons/Public domain
Pruský král Fridrich II. FOTO: Anton Graff/Creative Commons/Public domain

Žádné vzdávání

Pruská linie se táhne nejdříve od Libně k Podolí a od Bílé Hory k Podbabě a 10. května se rozšíří i o strategicky důležité žižkovské návrší. Pruský král Fridrich II. (1712–1786) ví, že má navrch a nechce se u Prahy moc zdržovat.

Jeho dalším cílem je tažení na Vídeň a zasazení definitivního direktu do srdce habsburské monarchie. Vyzývá proto vojenského velitele Prahy, polního zbrojmistra Karla Gustava von Keuhla (1694–1758), k okamžité kapitulaci.

Ten se však nehodlá řídit podle Fridrichova harmonogramu a výzvu ke složení zbraní a otevření městských bran odmítne. „Ten drzoun!“ zuří pruský král a nechá na výšiny kolem města rozmístit dělostřelecké baterie.

Je noc na 30. květen a pruští velitelé zdvihají pravice k zahájení nejničivějšího ostřelování Prahy za celou její historii.

Obléhání Prahy. FOTO: Neznámý/Creative Commons/Public domain
Obléhání Prahy. FOTO: Neznámý/Creative Commons/Public domain

Zničí čtvrtinu města

Několik dní a nocí obyvatele Prahy a vojáky tísnící se v jejích zdech, zasypávají projektily.

„V noci to vypadalo nádherně, když na město ze všech stran dopadaly a vybuchovaly zápalné bomby a dělové koule,“ popisoval nadšeně bombardování jeden z pruských důstojníků.

Během ostřelování útočníci vypálí přes 58 tisíc kulí, 23 tisíc granátů a na 550 zápalných střel. „Jen v chrámu sv.

Víta bylo nalezeno přes sedm set dělových koulí, které prorazily střechu a klenbu a způsobily rozsáhlé škody ve vnitřních prostorách,“ píše Richter. Zničí či těžce poškodí na 880 pražských budov, což je asi čtvrtina města.

Obránci se ale jenom nekrčí v koutě a statečně podniknou několik úspěšných protiakcí. Při jedné takové se jim například podaří dobýt pruskou baterii ve Střešovicích.

Leopold Daun. FOTO: Attributed to Martin van Meytens/Creative Commons/Public domain
Leopold Daun. FOTO: Attributed to Martin van Meytens/Creative Commons/Public domain

Podvodní posel

Obléhání Pražanům zcela změní. Lidé v podstatě nevylézají ze sklepů, v nichž nyní žijí, a z ulic byla sejmuta dlažba, aby se od ní neodrážely projektily. Hladem naštěstí obyvatelé zatím netrpí, a to jen díky tisícům koní, na nichž přijeli rakouští vojáci.

V polovině června však dojde k malému zázraku. Na břehu Vltavy vyleze z vody jakýsi Mara z Hrdlořez s podivnými měchy v rukou. „Záchrana je na cestě,“ oznámí Pražanům.

Poslal ho rakouský polní maršál Leopold Daun (1705–1766), aby do metropole doručil zprávu o blížící se pomoci.

Aby se Mara, Daunův nejlepší zvěd, vyhnul pozornosti pruských stráží, doplaval do Prahy pod vodou, a to jen za použití nafouknutých hovězích měchýřů. Stejným způsobem se vrátí i nazpátek – tentokrát už po proudu.

Vltava. FOTO: Janmanak/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Vltava. FOTO: Janmanak/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Ješitné rozhodnutí

Daun mezitím rozestaví své pluky u Kolína. Připojí se k němu i uprchnuvší rakouské jednotky z bitvy u Štěrbohol. Fridrich ví, že kvůli obléhání Prahy si nemůže dovolit proti Daunovi postavit potřebný počet mužů.

Když mu ale jeden z vojáků zalichotí slovy „Vaše přítomnost vydá za padesát tisíc mužů“, je rozhodnuto. V klíčové bitvě u Kolína Daun pruské vojsko sebevědomě rozpráší. V důsledku citelné porážky si Fridrich rozmyslí i sevření Prahy.

Město je z nejhoršího venku. Následky jsou zde však patrné ještě celá desetiletí, což potvrzují i výpovědi zahraničních návštěvníků. „Velká část města je nová, ježto málokterá budova unikla pruským bateriím a střelbě…

v jejich zdech vězí nesčetné dělové koule a pumy,“ píše se o podobě české metropole asi 20 let po obléhání v anglickém cestopise.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Nepodepsaný/Creative Commons/Public domain
Související články
Záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Záhady a tajemství
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz