Domů     Historie stolování: Od náboženských obřadů staré Mezopotámie až po moderní fast food
Historie stolování: Od náboženských obřadů staré Mezopotámie až po moderní fast food
komerční sdělení

Jídlo neslouží jen k uspokojení základních lidských potřeb. Stolování a s ním spojená společenská pravidla jsou součástí naší kultury od nepaměti. Jak probíhal vývoj gastronomie od pravěku až po současnost?

Historie stolování

První zmínky o stolování pochází již z dob nejranějších civilizací. Následný vývoj gastronomie ovlivnilo mnoho faktorů. Patří mezi ně objevy, náboženství, dostupnost surovin v dané lokalitě a také klimatické podmínky.

Velký význam mělo pro rozvoj stolování také pochopení moci ohně, výroba keramiky a skla, mořeplavectví, expanze a války. Každá z těchto událostí přispěla k rozvoji gastronomie a krok za krokem stvořila národní kuchyně.

Od jezení rukama jsme jako lidstvo přešli k příborům a složitým společenským pravidlům. Co bylo dříve jen pro vyvolené, je nyní zcela běžné.

Pojďme se společně podívat, kde se vzaly lžíce, vidličky, ubrusy nebo prostírání na jídelní stůl.

Pravěk

Z období pravěku bohužel nemáme žádné písemné pozůstatky a proto vycházíme pouze z archeologických nálezů. Dochované nádoby na jídlo nám ukazují, jakým způsobem si pračlověk připraval pokrmy. Samozřejmě nejvýznamnějším objevem byly vlastnosti ohně. Díky nim si již Homo erectus mohl připravovat tepelně upravenou stravu.

Starověk

Nejstarší dochované zobrazení hostiny pochází z oblasti Mezopotámie z roku 2 500 p. n. l.. Lidé v kuchyni již používali první nástroje, zvládali proces fermentace a rozvíjelo se zemědělství.

Jídlo se obětovalo bohům a tento náboženský zvyk protíná všechny kultury starověku. Najdeme ho v Mezopotámii, Egyptě, na Dálném východě i ve starověkém Řecku a Římě.

Velmi rozvinutou kulturu stolování měla Indie a Čína. Kultivovanost a vzdělanost se při stolování snoubily se znalostí poezie a umění. Právě z této doby jsou v Číně dochované známky o látkách používaných během stolování.

Patří k nim například špinavý ubrus, který symbolizuje spokojenost hosta s podávanými pokrmy.

Jídlo se během starověku jedlo rukama nebo lžící. Nejstarší dochované lžíce pocházejí ze starověkého Egypta.

Jsou vyrobeny ze slonové kosti, pazourku a dřeva, často zdobené náboženskými symboly. Vidlička se používala pouze k servírování pokrmů a součástí příboru se stala až přibližně v 10. století.

FOTO: PX FUEL
FOTO: PX FUEL

Středověk

Středověk s sebou v oblasti gastronomie přinesl řadu změn. Lidé si začali více užívat jídla pro radost a rozvíjela se záliba v alkoholu. V této době vznikaly první vinice a pivovary. Nejvýrazněji se změny ve stolování projevili v řadách šlechticů a rytířů.

Velký obdiv si získaly stříbrné příbory a krásné skleněné poháry, které zdobily stoly během hodování. Ačkoliv se již rozmohl zvyk používání lžíce a vidličky, nože si na svou slávu musely počkat.

Ještě na začátku 16. století byl jeden nůž společný pro všechny strávníky u stolu.

Co se týká ubrusů, ty byly poměrně vzácné a používala je jen šlechta. Jinak to však bylo s ubrousky. Ty se hojně používaly již od dob starého Řecka. V té době sloužily především k ochraně oděvu a zabalení výslužky.

Objevují se také první známky společenského chování během stolování. Patří k nim zákaz říhání nebo braní pokrmů ze sousedovy mísy.

Současnost

Moderní způsob života s sebou přinesl i modernizaci kuchyně. Pomalu při vaření začal mizet kontakt s přírodou. Nahradil ho masový konzumerismus a nákupy potravin ve velkém.

V důsledku migrace se prolínají kuchyně jednotlivých států a jednotlivé suroviny jsou celosvětově dostupné. Roste také variabilita pokrmů a jejich dostupnost. Negativní dopady rychlého životního tempa se odráží ve stylu stravování. Narůstá počet takzvaných fast foodu a také množství obézních lidí.

Foto: Goldea
Foto: Goldea

Pravidla společenského chování

Společně s kulturním vývojem a vznikem sociálních skupin vznikala i pravidla stolování. Liší se podle jednotlivých kultur, náboženstvích a destinací. Jiné zvyky mají křesťané v Evropě a jiné muslimové na Blízkém východě.

Společenské chování během stolování se postupně vyvinulo v soubor složitých pravidel. Jejich součástí je představování, konverzace, oblečení, používání příborů, zasedací pořádek a způsob konzumace jednotlivých pokrmů.

Jídlo jako součást uměleckých děl

Jídlo se objevovalo a stále objevuje jako téma uměleckých děl. Jak už jsme si řekli výše, pravděpodobně nejstarší zobrazení hostiny pochází z roku 2 500 p. n. l. Jedná se o vyobrazení královského pohřebiště v Uru ve staré Mezopotámii.

Je zde vidět hierarchie panovníků a přivádění dobytka jako budoucí pochoutky na hostinu.

Nejslavnějším zobrazením stolování je jistě Poslední večeře od Leonarda da Vinci. Na obraze najdeme setkání Ježíše Krista s učedníky v předvečer ukřižování na Zelený čtvrtek.

Mezi další známá díla patří obraz Snídaně od malíře Françoise Bouchera, Červený pokojod Henriho Matisse nebo Kavárna od Bohumila Kubišty.

Zajímá vás téma historie stolování více? Navštivte Muzeum gastronomie. Zde najdete sbírku artefaktů týkajících se vývoje kulinářství od dob pravěku až po současnost.

Úvodní foto: Goldea, Foto: Goldea, PX FUEL
Související články
Lifestyle
Khásiové: Pod pantoflem je pohoda
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Jeho úkolem je zabezpečit rodinu, popřípadě […]
Lifestyle
Nejslavnější animované postavy: Mickey Mouse jako násilník?
Ve filmech a seriálech nehrají jen lidští herci, ještě před nimi se svých rolí hrdě chopí i mnoho kreslených postav. A za své výkony se rozhodně nemusí stydět… Všichni je dobře známe, jejich obrázek už je však někdy zkreslený dlouhou dobou jejich slávy. Tušíte třeba, jak se první myšák Mickey choval k ženám? Nebo že […]
Lifestyle
Mosuové: Zemský ráj to napohled?
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Jeho úkolem je zabezpečit rodinu, popřípadě […]
Lifestyle
Walt Disney: Muž, který změnil svět animace a zábavy
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. V šestnácti letech, […]
reklama
svět zločinu
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
Kamarádky z karavanů: Taser, páčidlo a živá pochodeň
Malý kluk zírá do lednice. „Tiny! Mám hlad,“ kňourá směrem ke starší sestře. Tina prohrábne police a vlastní peněženku. Sesype pár drobných, co vyjdou na balení bílého chleba a pár vajíček na obalení, aby ho mohla osmažit. Kde jsou rodiče? Nejsou s to se dostat z drogové závislosti – a ani nemají tu ambici. Momentálně […]
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
reklama
svět zločinu
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Smrtící hodina Charlese Whitmana: Jak jeden muž proměnil klidný kampus v peklo
1. srpna 1966 se na texaské univerzitě odehrála jedna z nejhorších střeleckých masakrů v americké historii. Charles Whitman, ozbrojený až po zuby, bezohledně střílel do nevinných lidí. Jeho krvavá msta si vybrala desítky obětí. Řada dalších obětí doplní černý seznam Paul Sonntag (18) před nedávnem dokončil střední školu. Na podzim se chystá na Coloradskou státní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz