Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) byla na oběžnou dráhu vypuštěna v závěru roku 1998 a trvale obydlena od listopadu 2000. Zařízení pohybující se ve výšce 400 kilometrů má ukončit svůj provoz do sedmi let.
Jak vyplývá z dosavadní dohody všech účastníků, ISS by měla fungovat do roku 2024, některé strany by stanici rády využívaly i po tomto termínu.
Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025. „ISS bude v provozu do roku 2028,“ řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.
Poperou se nefunkční technikou?
Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS. Je přesto důležité vzít v potaz i to, že mnohé prvky na stanici jsou vážně poškozené a přestávají fungovat, některé z nich není možné nahradit.
V roce 2025 se navíc předpokládá dosloužení velkého množství techniky.
„V případě prodloužení provozu, vyjde další financování stanice na deset až patnáct miliard rublů (přibližně tři až 4,5 miliardy korun),“ uvedl první náměstek generálního konstruktéra RKK Eněrgija Vladimir Solovjov.
„O žádném zastavení činnosti ISS se nehovoří, stejně jako se nemluví o přerušení vztahů s partnery,“ dodal Solovjov.