Domů     Obléhaný Leningrad zachránily kočky! Tisíce koček!
Obléhaný Leningrad zachránily kočky! Tisíce koček!

Jednou z nejdelších blokád nejen druhé světové války, bylo obléhání sovětského Leningradu, dnešního Petrohradu. Trvalo od září 1941 do ledna 1944 a vyžádalo si milion obětí, neboť město sužoval hladomor a také krysy, které šířily nemoci. S těmi si ale Sověti takřka zázračně poradili…

Leningrad, druhé největší město tehdejšího Sovětského svazu, bylo důležitým průmyslovým centrem, základnou baltského loďstva i významným komunikačním uzlem. Jako takové se ocitlo mezi prvotními cíli nacisty plánovaného útoku v rámci operace Barbarossa.

Ve městě se nalézal největší gumárenský závod v Evropě, vyráběla se v něm ocel a také lokomotivy. Když se Němcům Leningrad nepodařilo rychle dobýt, začali jej zdlouhavě obléhat.

Po celodenní dřině pár krajíčků chleba

Blokáda trvala od 8. září 1941 do 27. ledna 1944, tedy dlouhých 872 dní, během nichž bylo v ulicích Petrohradu uvězněno na tři miliony lidí. Ty se nacisti snažili vyhladovět odříznutím hlavních zásobovacích tras.

Rezervy potravin se začaly tenčit, denní příděl chleba pro manuálně pracující proto činil pouhých 250 gramů, pro kancelářské pracovníky, stejně jako pro ženy a děti pak jen 125 gramů. To stěží stačilo k tomu, aby se normální člověk udržel při životě.

Piliny, podešve i domácí mazlíčci na talíři

Lidé se tak uchylovali ke konzumaci pilin, kožených podešví nebo lepidla. Na talíři se ocitli i domácí mazlíčci, zejména psi a kočky. Lidé si je mezi sebou vyměňovali, aby nemuseli sníst toho svého, k němuž měli citovou vazbu.

Město trápil také nedostatek pitné vody, která se musela dovážet ze zamrzlé řeky Něvy. V zimě na přelomu let 1941 a 1942 se obyvatelé navíc ocitli téměř bez elektrického proudu, proto musela být postupně omezena i městská doprava.

Lidé padali na ulicích jako mouchy

Nedostatek potravy, kruté mrazy a dlouhotrvající cesta do práce byly příliš vyčerpávající. Každý den tak byl doslova bojem o holý život. Lidé padali k zemi vyčerpáním za chůze.

Jen v prvních dvou měsících roku 1942 zahynulo 200 000 lidí, v polovině roku už bylo mrtvých 540 000. Postupně se rozbujel kanibalismus. Co se dělo s mrtvými těly, popsal historik Alexandr Vojciechovský:

„Na ulici našli mrtvolu, odstranili vnitřnosti a doma udělali řízky, které šli prodat na tržnici.“

Krize zapříčinila i kanibalismus.  Boris Kudoyarov/ Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0
Krize zapříčinila i kanibalismus.  Boris Kudoyarov/ Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Zabila nejmladší, aby jím nakrmila ostatní děti

Do konce roku 1942 bylo za kanibalismus zatčeno na 2000 osob. Při trestání se rozlišovalo, zda někdo snědl již mrtvého člověka, za což pachateli hrozilo „jen“ vězení, a tím, když někdo druhého zavraždil pro maso. Takoví pachatelé byli popraveni zastřelením.

Není bez zajímavosti, že 64 % zatčených tvořily ženy. V archivech byly později nalezeny záznamy o tom, že matka zavraždila své nejmladší dítko, aby jeho masem nakrmila ty starší, jiná zase zabila své novorozeně a snědla ho.

Životodárný kabel

Během letních měsíců roku 1942 se podařilo město znovu zásobit elektrickou energií, a to díky kabelu položenému na dno blízkého Ladožského jezera, který vedl k vodní elektrárně Volchov.

Drát se podařilo vyrobit v závodě Sevkabel, jenž byl často cílem německého bombardování. Problém s izolací vyřešili Sověti tak, že Státní tiskárna cenin uvolnila pro tyto účely papír s vodoznakem. Kabelu se tak přezdívalo Kabel s penězi.

Dvě hodiny svícení denně

Díky němu si obyvatelé Leningradu mohli v průběhu druhé zimy v obležení alespoň na dvě hodiny denně rozsvítit žárovku a ušetřit to málo energie, které získali z omezeného příjmu potravin, tím, že do práce cestovali tramvají.

Na začátku ledna 1943 zahájili Sověti operaci Jiskra, poučeni z chyb předchozích ofenziv, v jejímž rámci se jim podařilo prolomit německou blokádu v úzké šíji, ne širší než 20 kilometrů.

Díky železnici mohly probíhat dodávky jídla.  Neznámý fotograf/Wikimedia Commons/Public Domain
Díky železnici mohly probíhat dodávky jídla.  Neznámý fotograf/Wikimedia Commons/Public Domain

Záchrana po železnici

V tomto úzkém koridoru byla urychleně vybudována silnice a železnice, jež byla uvedena do provozu 6. února 1943. Ač byla pod těžkým německým ostřelováním, začaly po ní do Leningradu proudit potraviny, zejména máslo pro děti a také chléb, jehož denní příděly se zvedly na 600 g pro manuální a 400 g pro kancelářské pracovníky.

První vlak, vyzdobený portréty Stalina a Molotova, dorazil za zvuku dechové hudby a jásotu davů již 7. února.

Kočky pro Leningrad

Kromě potravin vezl i jiný, speciální náklad. Bylo jím na 5000 koček a koťat.

Během hladomoru totiž obyvatelé Leningradu všechny své kočky snědli, a tak se ve městě velice dařilo potkanům, kteří ožírali mrtvoly na ulicích, šířili nemoci a ujídali z cenných zbytků potravinových zásob.

Navíc se postupně přestali bát lidí a napadali malé děti. Bylo jich značné množství a nebylo proti nim obrany.

Micky na talíři neskončily

Dovezené kočky pocházely ze Sibiře, takže byly na zimu zvyklé. Během krátké doby si s přemnoženými hlodavci poradily. Ač obyvatele Leningradu trápil hlad až do konce obléhání, tedy do ledna 1944, těmito kočkami si jídelníček nezpestřili.

Byli jim příliš vděční za to, že zatočily s potkany. Kočky obývající Petrohrad dnes mají tedy své předky v generaci válečných koček, jež doslova zachránily město. Ulice města dodnes zdobí sochy koček, v připomínce jejich „záchranné mise“.

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Návštěva ve středověké Číně: V kuchyni preferovali harmonii chutí
Když máte něco dobrého na talíři, nacpeš se k prasknutí? Tak s tím ve středověké Číně nepochodíš. Přežírání Číňané odmítají, ovšem dobré jídlo si vychutnat umějí. Označují ho za skutečné umění, které přirovnávají k poezii nebo malování a zábavu hodnou té nejvyšší šlechty. Kdo má ve středověké Číně vysoké postavení, patří k němu i konzumace vybraných lahůdek. Básník a […]
Historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
reklama
lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
reklama
historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz