Jakmile zasviští křídly, ozve se pištění. Ne, to nedělá toto drobné zvířátko. Malá, okřídlená myška je spíš plachá, panice propadají ženy, které se bojí, že se jim zvíře zamotá do vlasů. Opravdu si ale tento zvířecí letec dělá zálusk na naše kadeře?
Netopýry jste už určitě viděli také. V jaké pozici byli? Viseli hlavou dolů nebo letěli, že? Oni totiž neumí v podstatě chodit, zároveň jsou jedinými savci, kteří umějí létat. Jejich křídla jsou vyvinutá z předních končetin, díky nimž se pohybuje.
Zatímco klasické ptačí křídlo je pevné a ptáci jej mohou ohnout jen v rameni a loktu, netopýr má více možností k manévrování. Má v křídle totiž dvě desítky kloubů, díky nimž může měnit plochu křídla, naklánět ho, různě zalamovat a je skvělým akrobatem.
Z vlasů si hnízdo nedělá
Noční tvorové se bezchybně orientují za tmy pomocí ultrazvuku neboli echolokace. V praxi to znamená, že asi 20× za sekundu vyluzují zvuk, který se od předmětů v prostoru odrazí zpátky a netopýr se tak orientuje, kde jsou překážky.
Bojíte se tedy, že zvíře do vás narazí a zamotá se vám do vlasů, protože je ve tmě dezorientované? Právě to je velký mýtus. Není důvod, aby se vám myška s křídly zachumlala do vlasů. Netopýr se orientuje nejen podle sluchu, navíc má i dobré oči.
Vysají vám krev?
Víte, čeho se lidé bojí? Že netopýři mají zálusk na naši krev. Samozřejmě, že jde o mýtus. Z dávných dob, kdy netopýři lidem připomínali upíry.
Ve skutečnosti si většina netopýřích druhů nepochutná ani na mase, i kdyby mělo jít o mršinu, kterou by nemuseli lovit. Slupnutí drobného hmyzu je pro ně maximum.
Jsou velcí spáči
Netopýři nepatří zrovna mezi zvířata, která byste potkávali často. Je to dané také tím, že přes zimu hluboce odpočívají. Najdou si úkryt v podobě místa, kde teplota neklesá pod bod mrazu, a musí zde být i dostatečné vlhko, aby zvířatům nevyschlo tělo.
Hibernují jako například ježci, což jsou v Evropě jejich nejbližší příbuzní, a když se probudí, většinou se uchylují k reprodukci.
Mají tuhý kořínek
Nejen jejich ne moc půvabný vzhled nás od nich odrazuje. V minulosti se už párkrát stalo, že když se objevil nějaký ošklivý virus, jako přenašeči se označovali netopýři.
MERS, ebola nebo v současnosti i Covid-19. Jak je možné, že zvíře samotné tyto viry ale prakticky neoslabí? Létající savci mají výtečnou imunitu. Jak vysvětlují vědci, lidé a další savci mají 13 proteinů s názvem interferon alfa.
Ty se vytvářejí až při virové infekci. Netopýři mají sice pouze tři proteiny, ale produkují je stále, proto jsou velmi imunní.
Jsou pro nás nebezpeční?
I když už se nebojíte, že by se vám zapletli do vlasů nebo vysáli krev, stejně ve vás netopýři nebudí důvěru? Nemusíte se bát, okřídlené zvířátko je plaché. Jedině, pokud se ho budete snažit chytit, může vás pokousat v sebeobraně.
Zvíře samotné má v sobě i mnoho parazitů, ti pro člověka nebezpeční nejsou. Může se jedině stát, že by vás zvíře nakazilo vzteklinou, i když procento možné nákazy je o hodně nižší, než kdyby vás pokousali pes či liška.