Domů     6 lodních vraků s nejdražším nákladem na palubě
6 lodních vraků s nejdražším nákladem na palubě

Na dnech oceánů a moří se dodnes nacházejí poklady téměř nevyčíslitelné hodnoty. Prozatím se podařilo objevit pouhý zlomek toho, co se ještě pod vodou ukrývá. Podle ověřených záznamů se pod hladinou nachází minimálně 500 tun ryzího zlata. Které poklady patří mezi ty největší?

1. Spor o miliardy trvá!

Loď: San José

Potopena: 1708

Náklad: 334 tun zlata, stříbra a smaragdů

Hodnota: 3–17 miliard dolarů (63–360 miliard korun)

Loď San José patřila mezi galeony španělského námořnictva. Byla vlajkovou lodí jižní flotily, které velel admirál José Fernandéz de Santilián.

Konvoj tvořily tři galeony a dvanáct nákladních lodí, které měly za úkol převézt cennosti z amerických kolonií do Evropy. Většina nákladu byla naložena v panamském Portobelu, nejcennější části měly do cíle dovézt lodě San José a San Joaquin.

Na palubě se tak nacházelo obrovské množství zlata, stříbrných mincí a také smaragdů.

Na palubě bylo až třikrát více peněz, než kolik činil tehdejší roční příjem španělského státního rozpočtu. FOTO: David Cordingly et autres/Wikimedia Commons
Na palubě bylo až třikrát více peněz, než kolik činil tehdejší roční příjem španělského státního rozpočtu. FOTO: David Cordingly et autres/Wikimedia Commons

Britové je dál nepustili

Několik kilometrů od opevněného kolumbijského přístavu Cartagena však flotilu zastihla čtveřice britských válečných lodí pod vedením kapitána Charlese Wagera na lodi Expedition. Následující bitva u Barů je považována za součástí tzv.

války o španělské dědictví, kterou mnozí historikové považují za první skutečnou světovou válku. Během boje zasáhla děla i San José a na lodi zřejmě došlo k explozi uskladněného střelného prachu. Z posádky, která se skládala ze zhruba 600 členů, jich přežilo pouze 11.

Kdo má na poklad nárok?

Vrak galeony našla v roce 1982 americká společnost Sea Search Armada, která chtěla získat 50 % hodnoty nákladu. Narazila však u kolumbijské vlády, neboť se loď nachází v jejích vodách.

Kolumbijci odmítli americkou společnost k vraku znovu pustit a byli ochotni jí přiznat pouze 5 % hodnoty. To se Američanům nelíbilo a chtěli odměnu vymoci soudně. K vlastnictví se však přihlásilo také Španělsko, neboť galeona vyplula pod španělskou vlajkou. Dodnes není spor rozhodnut, a zlato tak stále odpočívá v temné hlubině.

Spor o platinu

Loď: SS Port Nicholson

Potopena: 1942

Náklad: 71 tun platiny, zlata a průmyslových diamantů

Hodnota: 3 miliardy dolarů (60 miliard Kč)

SS Port Nicholson byla loď dlouhá 146 metrů a poprvé vstoupila do služby po první světové válce. Obchodní plavidlo bylo využíváno i během druhé světové války, kdy přepravovalo hlavně zásoby.

Spekuluje se však o tom, že britská loď vezla ze Sovětského svazu platinu, směřující do Spojených států za dodaný vojenský materiál a zásoby. V roce 1942 loď zasáhla německá ponorka. Torpéda nejprve trefila strojovnu a poté záď. Při útoku zahynulo šest lidí, zbytek stihl přesednout na záchranné čluny.

Nyní řeší britská vláda majetková práva, přičemž právník, který ji zastupuje, má o přítomnosti platiny velké pochybnosti. FOTO: Willy Stöwer/Wikimedia Commons
Nyní řeší britská vláda majetková práva, přičemž právník, který ji zastupuje, má o přítomnosti platiny velké pochybnosti. FOTO: Willy Stöwer/Wikimedia Commons

Chtěl ho mít pro sebe?

Vrak našel v roce 2008 americký hledač pokladů Greg Brook, který tvrdí, že loď se nachází asi 80 km od východního pobřeží Spojených států. Podle něj byl náklad tvořen 71 tunami platiny v hodnotě okolo 60 miliard Kč.

Mělo tam navíc být i zlato a zřejmě i průmyslové diamanty. Svůj objev Brook tajil dlouhé čtyři roky, aby o poklad nepřišel.

3. Tajfun potopil miliardy

Loď: Notre Dame de Deliverance

Potopena: 1755

Náklad: 530 kg zlata, přibližně 15 400 zlatých mincí

Hodnota: asi 2 miliardy liber (57 miliard Kč)

Dovážení surovin a bohatství z kolonií pokračovalo i v 18. století. V té době bylo Španělsko ve válce s Anglií, proto bylo velmi nebezpečné volně cestovat po moři.

Proto si španělský král Karel III. pronajal loď od Francie s tím, že po dodání bude Francouzům přidělena část zisku. Toho se však nedočkali.

Loď dlouhou 50,5 metru, vybavenou 64 děly, zastihl hurikán, který ji nemilosrdně poslal ke dnu zhruba 60 km od břehů Floridy. Na palubě se měl ukrývat náklad v podobě zlata, více než 15 000 zlatých dublonů, 24 kg stříbra a také velmi vzácné kakao.

Boj i nálezné

Do hledání lodi se pustila společnost Sub Sea Research, nezískala však souhlas úřadů s přístupem k vraku. Zájem projevilo samozřejmě i Španělsko.

Americká společnost se proto rozhodla zaregistrovat práva včetně možnosti vrak vyzvednout u floridského soudu, který jí vyhověl. Soud však také rozhodl, že se musí dohodnout se španělskou stranou.

Do hry vstoupila i Francie, neboť na lodi sloužila francouzská posádka. Spor zatím stále trvá…

4. Prsten za půl milionu

Loď: Nuestra Seňora de Atocha

Potopena: 1622

Náklad: 40 tun zlata a stříbra a 32 kilogramů smaragdů

Hodnota: 2–3 miliardy dolarů (42–60 miliard dolarů)

Tato španělská loď byla součástí flotily, tvořené 28 obchodními a válečnými loděmi. Ty přijely, aby vyložily zásoby a naložily cennosti, posbírané v koloniích. V Havaně se k nim připojila další část konvoje, která vezla zlato a stříbro z Mexika.

Protože se jednalo o velký a cenný náklad, byly všechny drahé kovy naloženy na válečné lodě. Na palubě se údajně nacházel i zlatý kalich, smaragdy, vykládaný krucifix či zlaté pruty.

Zrádný hurikán

Když se flotila vracela do Španělska, u pobřeží Floridy ji zastihl hurikán. Když vítr nabýval na síle, lodě nebylo možné udržet pohromadě a obchodní lodě se galeonám ztratily.

A i když se posádky lodí zoufale snažily zadržet je pomocí kotev, nebylo to nic platné a lodě šly ke dnu. Na palubě Atochy tehdy bylo 265 lidí, přežilo jich ale pouhých pět.

Dnes jsou unikátní předměty vystaveny v Námořním muzeu Mela Fishera v Key West na Floridě. FOTO: Paul Hermans/Wikimedia Commons
Dnes jsou unikátní předměty vystaveny v Námořním muzeu Mela Fishera v Key West na Floridě. FOTO: Paul Hermans/Wikimedia Commons

Poklad pro nálezce

Bohatství hledal 15 let lovec pokladů Mel Fisher. V roce 1985 byl úspěšný a nárokoval si celý poklad. Kvůli tomu se však dostal do dlouhého soudního s americkým státem Florida. Nakonec bylo nálezci přiznáno výlučné vlastnictví práv k pokladu.

K novému objevu došlo v roce 2011, když potápěči našli starožitný smaragdový prsten v hodnotě 500 000 dolarů. Mel Fisher zemřel v roce 1998 a poklad na své vyzvednutí stále čeká.

5. Je to správná loď, nebo není?

Loď: Merchant Royal

Potopena: 1641

Náklad: 45 tun zlata, 400 stříbrných mexických prutů, asi 500 tisíc kusů stříbrných mincí

Hodnota: 1,5 miliardy dolarů (22 miliard Kč)

Tato anglická obchodní loď obchodovala se španělskou kolonií San Domingo v Západní Indii. mezi lety 1637 a 1641. Stejně jako jiné lodě i ji zastihla silná bouře. Kvůli ní se rozbila lodní čerpadla a velmi brzy se plavidlo začalo plnit vodou.

V té době na své palubě vezla drahé kameny, šperky, sudy stříbrných mincí a asi 45 tun zlata.

Na místě se utopilo 18 mužů, zatímco kapitán a 40 členů posádky stačilo zkáze uniknout na.FOTO: Francis Danby/Wikimedia Commons
Na místě se utopilo 18 mužů, zatímco kapitán a 40 členů posádky stačilo zkáze uniknout na.FOTO: Francis Danby/Wikimedia Commons

Totožnost nejistá

Vrak se pokoušela najít společnost Odyssey Marine Exploration. V roce 2007 společnost oznámila, že objevila a získala stříbrné a zlaté mince v hodnotě 500 milionů dolarů, tým si však nebyl jistý totožností vraku.

Poslední objev se podařil v roce 2019, kdy byla vylovena kotva, jež měla lodi údajně patřit.

6. Poklad zmizel…

Loď: HMS Victory

Potopena: 1744

Náklad: Zlato

Hodnota: 120 milionů dolarů (2,2 miliardy Kč)

HMS Victory byla 53 metrů dlouhá prvotřídní loď královského námořnictva, vybavená 110 děly. Loď se vracela z Portugalska, kde pomáhala prolomit francouzskou blokádu středomořského konvoje na řece Tajo.

Převážela náklad, tvořený asi sto tisíci zlatými portugalskými mincemi. Na palubě se nacházela více než tisícovka námořníků.

V roce 2012 byly pozůstatky lodi z mořského dna vytaženy a předány Nadaci námořního dědictví. Bronzová děla jsou vystavena v Národním muzeu královského námořnictva v Portsmouthu. FOTO:J. M. W. Turner/ Wikimedia Commons
V roce 2012 byly pozůstatky lodi z mořského dna vytaženy a předány Nadaci námořního dědictví. Bronzová děla jsou vystavena v Národním muzeu královského námořnictva v Portsmouthu. FOTO:J. M. W. Turner/ Wikimedia Commons

Vzácná děla

Do pátrání se zapojila americká společnost Odyssey Marine Exploration. Vrak našla asi 80 km od Plymouthu, místa ztroskotání. V roce 2008 došlo k zásadnímu zlomu, když byla objevena bronzová děla.

Na mořském dně se však žádné zlato nenašlo, patrně jej někdo již dříve tajně odvezl…

Foto: Wikimedia Commons,
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz