Kulaťoučká, ruská dáma ze dřeva. Pomalovaná pestrými šaty, šátkem a tvářičkami jako měla Marfuša z Mrazíka. Někomu vadí, že se prodává jako typicky český suvenýr. Víte ale, že matrjoška samotná také není původně ruská?
Svébytná dáma s kyprými tvary. Její boky jako skříň ovšem nenesou inspiraci půvabu slovanských žen. Naopak, předobrazem dnes už legendární sošky je muž! Jiný suvenýr, dovezený navíc z jiné kultury.
Píše se konec 80. let 19. století, když si do Japonska vyrazí úspěšný ruský obchodník a mecenáš Savva Mamotov (1841–1918). Je posedlý novinkami a vždy ho potěší, když Rusům ukáže něco inovativního.
Předlohou je mnich z Japonska
Tehdy prochází trhem na ostrově Honšú, když jeho pohled padne na obtloustlou figurku buddhistického mnicha, zvanou fukurama. Nic zvláštního, jde o jakýsi pomalovaný váleček, který nese jméno po jednom japonském mudrcovi.
Prodejce ale před zámožným mužem začne hračku předvádět. Otevře ji a vyloupne se menší figurka mnicha. I ji rozloupne a zase tu máme menšího mužíčka. Savvovi se rozzáří oči, bere figurku a v hlavě už se mu spřádají obchodní plány.
Má kulatiny
Historek o vzniku první matrjošky je sousta. Jedna legenda vypráví o tom, že se výroby zhostí ruský mnich. Nejpravděpodobnější je ale asi varianta, že jen co Mamotov dorazí domů, míří do kolonie nedaleko Moskvy, Ambramcevu.
Zde oslovuje malíře Sergeje Maljutina (1859–1937), kterému nařizuje, aby soška mnicha dostala ruské rysy. Řezbář Vasilij Zvězdočkin mezitím vyrábí formu osmi figurek, které do sebe zapadnou. Matrjoška vzniká v roce 1890, takže jde už o 130letou dámu.
Babka s tváří Lenina
Panenky začnou lidé tvořit i doma a posléze je prodávají. Jenže pak přichází 30. léta a éra stalinismu nepřeje malým živnostníkům. Původně až umělecky zpracované bábušky získávají sériovou podobu.
Velké továrny vysílají desítky tisíc totožných sošek do celého světa. A nemají zdaleka jen ženskou podobu. Rusové přece nejsou hrdí jen na matky, figurce natisknou i tvář revolucionáře Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924).
50 v 1
Nejvíc hrdí na pomalovanou panenku jsou samozřejmě stále Rusové, proto jí v roce 2001 otevřou vlastní chrám. Muzeum matrjošek najdete v původní budově Muzea řemesel v Leontěvské uličce v Moskvě. Tedy tam, kde se začaly rodit první matrjošky v 19. století.
Dnes se zde pobavíte celou historií ruských panenek. Poznáte bezpočet motivů figurek, spatříte matrjošky ve velikosti pár milimetrů a stejně tak vás ohromí velká dáma, v níž je schováno 50 menších sošek.
Udělej si vlastní matrjošku
Kdybyste si chtěli vyrobit vlastní matrjošku vy, co budete potřebovat? Ideální je měkké dřevo, například to z lípy, rovněž z olše nebo břízy. Z vysušeného základu se může začít tvořit. Začíná se nejmenší soškou, které se přizpůsobují další vrstvy.
Nakonec se maluje temperami, akvarelem, používají se i oleje a na závěr se vše zafixuje lakem. Klasická matrjoška vyjde na pár stovek, stejně tak si můžete dopřát metrovou sošku, umělecké dílo za bezmála 100 000 korun.