Skip to content
reklama

Říše Chimú: Obětovali dávní lidé bohům to nejcennější?

Plesk, plesk, dětské nožky šlapou do bahna. Malý kluk ví, že se děje něco zlého. Nejraději by utekl, ale nemá šanci. S děsem v očích se podívá na kněze, který s ním smýkne na obětní stolec. Dítě vykřikne hrůzou, když se do něj mohutnou silou zaryje nůž.

Rychlým seknutím kněz rozpárá hrudní koš malého kluka. Když zapraskají křehké kosti, sáhne dovnitř a škubnutím vyrve z těla ještě tlukoucí srdce. Horká a sladká krev stříká kolem. Přichází další oběť.

Jedno, druhé, třetí dítě… Na smrt tu posílají i mláďata lam. Musí si usmířit nebeské vládce. Spojení země s bohy symbolizuje vrcholek na pobřeží dnešního Peru, ze kterého je vidět nedozírná hladina Tichého oceánu.

Vyspělý národ Chimů s úctou zírá za jeho obzor. Věří, že právě tady se setkává s nebeskými bytostmi.

Andské civilizace. Oblast, kde žili Chimúové je znázorněna fialově. Zdroj foto: Wikimedia Commons

Šok i pro otrlé

Aztékové, Mayové i Inkové, všechny tyto národy praktikují lidské oběti, aby jim bohové zachovali svoji přízeň. Archeology proto nepřekvapí, když se při výkopech v oblastech setkají s jejich ostatky se známkami násilné smrti.

Jenže v roce 2018 zažijí šok i otrlí výzkumníci. Na severu Peru v oblasti Hunachaco v lokalitě Huanchaquito-Las Llamas u města Trujilo narážejí na kostry 140 dětí s otevřenými hrudními koši – s velkou pravděpodobností kvůli vytržení ještě tlukoucího srdce, a asi 200 mladých lam.

Množstvím malých koster i brutalitou předčí všechno, co dosud viděli. „Nečekal jsem něco takového. Myslím, že tohle se nikde jinde na světě nezachovalo,“ říká fascinovaně antropolog John Verano z Tulanovy univerzity. Počet obětí překonává všechny dosavadní nálezy a je jasné, že nebohé děti umírají při jediné události.

blank
Chimské tkalcovství dodnes vzbuzuje údiv. Zdroj foto: Wikimedia Commons

Potomky pošlou na smrt

Drobné ťápoty dětí ve věku 5‒14 let se otiskují do bahna krátce předtím, než si dojdou k obětním stolci pro smrt. Všechny se ukrývají v jediné vrstvě, a společně s malými kostmi patří k dalším svědectvím dávného masakru, ke kterému došlo někdy v letech 1400-1450.

Ten ale překvapivě nemají na svědomí ani Aztékové, Mayové nebo Inkové, ale zapomenutý národ Chimú. Podle Gabriela Prieta, šéfa vykopávek v Huanchaquito-Las Llamas, obětují Chimúové pro smír bohů a zajištění dobré úrody to nejcennější co mají, životy svých dětí.

blank
Chimúové ovládali i výrobu zlatých šperků. Dovednosti od nich převzali Inkové. Zdroj foto: Wikimedia Commons

Přichází posel z moře

Chimské království se zrodí na troskách říše Huari, která se rozpadá v období 900-1000. Taycanama, posel mocného panovníka z říše z druhé strany mořem, krátce poté přiráží svůj vor v ústí peruánské řeky Moche.

Žlutým práškem, zřejmě zlatým prachem, ohromí domorodce. Podle legendy před Taycanamou stojí všichni v úžasu. Když se naučí jejich jazyk, stanoví ho svým vůdcem, zakladatelem říše Chimú. Postaví si nádherný palác a zakládá dynastii chimských králů.

„Asi nikdy se nedozvíme, zda je na tomto mýtu něco pravdy,“ míní italská archeoložka Maria Longhenová, zabývající se dějinami této oblasti.

blank
Vynikali i uměleckých řemeslech: znázorněni chimského rybáře. Zdroj foto: Wikimedia Commons

Udržují si hospodářskou nezávislost

Chimové ovládnou údolí Moche a svoji moc rozšiřují dál. Nechovají se, ale jako mocní dobyvatelé, kteří zničí podmaněné národy. „Vytvořili jakousi konfederaci království, v níž každý člen mohl udržet svoji vlastní identitu,“ vysvětluje Longhenová.

Vykopávky dokazují, že všechna města celého státního útvaru měla určitou hospodářskou nezávislost. Centrálně řeší jenom administrativu. Především jde o kontrolu zásobování všech měst vodou, životodárnou tekutinou, na které závisí hlavní zdroj obživy celé oblasti – zemědělství.

Vybudují systém zavlažovacích kanálů. Kromě toho chimští muži pravidelně vyjíždějí s loděmi a sítěmi na širé moře lovit ryby a mistrně ovládnou řemesla včetně tkalcovství nebo hrnčířství.

Foto: Wikimedia Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články