Při umělém oplodnění lékaři vybírají ty nejkvalitnější spermie, aby měl proces co největší šanci na úspěch. Proto právě spermie, které překážky v umělém prostředí překonají nejrychleji, dostanou šanci prokázat svoji schopnost „naostro“.
Bludiště pro spermie, jehož úkolem je vybrat ty nejkvalitnější z nich, zavedla do praxe největší česká reprodukční klinika Reprofit. Tzv.
mikrofluidní čip v sobě skrývá bariéry, které napodobují prostředí, jež musí spermie překonat, aby se dostaly k vajíčku v těle ženy.
Na kvalitě záleží
„V porovnání s ostatními metodami zpracování spermií je metoda mikrofluidní separace ke spermiím šetrnější.
Vybrané spermie jsou kvalitnější, lépe se hýbou a úspěšnost procesu umělého oplodnění tak vzrůstá, díky této metodě lze vyhledat až o desítky procent více kvalitních spermií,“ říká MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař kliniky Reprofit.
Na klinice už této možnosti využily desítky párů, které se zde s neplodností léčí.
Na kvalitu spermií má vliv řada faktorů, například obezita, životní styl, ale i časté pobyty v sauně, kouření, užívané léky a především věk. U mužů se udává kritický věk plodnosti kolem 45 let, poté se kvalita spermiogramu přirozeně snižuje.
Na tom, zda v posledních desítkách let kvalita spermií klesla, se odborníci stále nemohou shodnout. Kromě koncentrace se u spermií posuzuje i tvar spermií, a právě jejich pohyblivost.
Mikrofluidní čip zatím nehradí zdravotní pojišťovny, zájemci si tak musí jeho použití zaplatit.
Více novinek
Není jediným zlepšením, které experti v reprodukční medicíně letos zavádí. Podle MUDr. Otevřela se nemohou dočkat zavedení umělé inteligence do oboru, konkrétně do oblasti posuzování kvality embryí.
„Očekáváme od této metody zásadní pokrok v reprodukční medicíně – umělá inteligence dokáže posoudit parametry tak, jako doposud žádná laboratorní metoda nebo člověk. Vyhodnotí i to, o čem nevíme, že hodnotit lze.
Očekává se, že umělá inteligence bude schopna určit to nejlepší embryo, které má největší šanci se uchytit,“ vysvětluje. Podle něj by k prvnímu většímu zavedení do praxe a k prvním pokusům mělo dojít právě v roce letošním.