Brentwood v Los Angeles je považován za celkem poklidnou čtvrť movitějších lidí. O to větší šok zažívají sousedé Nicole Brown Simpsonové 12. června roku 1994, kdy ji společně s přítelem Ronem Goldmanem najdou brutálně ubodanou.
Z dvojnásobné vraždy je obviněn její bývalý manžel a nejen celá Amerika napjatě očekává proces století.
V onen osudný den se jde Nicole (1959–1994) společně s O. J. Simpsonem (*1947) podívat na taneční vystoupení jejich dcery Sydney, ale po celou dobu ho ignoruje. Když je pak pozdě večer nalezena s proříznutým hrdlem, má policie o hlavním podezřelém jasno.
Simpson ještě tentýž večer letí do Chicaga, na výzvy policie nereaguje a objevuje se až o pět dní později, kdy strážcům zákona ujíždí ve svém SUV Ford Bronco.
Tuto legendární honičku vidí v přímém přenosu 95 milionů diváků, americké televize dokonce přerušují finále NBA.
Vším, čím jsem byl, byl jsem rád
Jen málokdo stíhá být během života profesionálním hráčem amerického fotbalu, hollywoodským hercem, moderátorem a zároveň usvědčeným zločincem. O. J. Simpson však toto vše zvládá s naprostou bravurou.
V sedmdesátých letech zažívá tento afroamerický rodák ze San Francisca vrchol své sportovní kariéry v dresu Buffala Bills, současně se objevuje v úspěšných filmech Skleněné peklo, Přejezd Kassandra a Kozoroh 1.
V té době již má tři děti se svoji ženou Marguirette Whitley (*1949). V roce 1977 však potkává dceru německých přistěhovalců Nicole Brown a zamiluje se do ní až po uši. „Začal jsem ji nahánět, když jsem byl ještě ženatý.
Strašně se mi líbila a chtěl jsem, aby byla mojí partnerkou,“ vzpomíná. Přání se stává skutečností, Simpson se rozvádí a v roce 1985 stojí u oltáře s Nicole.
Případ století
Manželství přináší dvě děti, k ideálu má ale opravdu daleko. Volání na policii kvůli domácímu násilí je téměř na denním pořádku a když pohár trpělivosti v roce 1992 přeteče, pár se rozvádí, což Simpson těžce nese.
Kvůli dětem sice zůstávají nadále v kontaktu, ten je ale definitivně přerušen v osudný červen 1994. Do „procesu století“ investuje obžalovaný Simpson 4 miliony dolarů za právníky, což se po 11 měsících nakonec vyplácí.
Obhajoba přesvědčí porotu o tom, že důkazy zmanipulovali rasističtí policisté, přičemž hlavní argument spočívá v tom, že Simpson nemůže nacpat své ruce do rukavic, na kterých byla krev zavražděných. „Když to nesedí, nesmí sedět ani on,“ pronáší právník Johnny Cochran (1937–2005) v závěrečné řeči.
Konečný verdikt zní nevinen. Pochybnosti však dodnes zůstávají. O to šokující je pozdější Simpsonovo vyjádření.
„Cítím v sobě ještě hodně hněvu nad tím, že už nemůžu křičet na Nicole a vyříkat si s ní věci, co se děly v našem životě,“ prozrazuje před kamerami. Nikdo neví, jestli to má být vtip.
Každopádně taková sranda jako trilogie Bláznivá střela, kde Simpson figuruje v roli přihlouplého policisty Nordberga, to tedy rozhodně není.
Přepadení v hotelu
Případ má ještě dohru v roce 1996, kdy Simpsona v občanskoprávním sporu žalují pozůstalí. Ten jim nakonec musí vyplatit 33,5 milionu dolarů, jelikož je prý za jejich smrt zodpovědný. Paradoxní, že?
Bývalá sportovní hvězda se musí vzdát části svého majetku, a to včetně Heismanovy trofeje pro nejlepšího univerzitního hráče amerického fotbalu.
V roce 2007 se mu ale zasteskne po kariéře, a proto vtrhne s několika vyzbrojenými kumpány do hotelu v Las Vegas, kde přepadne sběratele sportovních relikvií. Nyní už se kriminálu nevyhne a soud mu „napařuje“ 33 let.
O. J. Simpson je ale dítě štěstěny a v roce 2017 je podmínečně propuštěn za dobré chování.