Sliny se skládají z vody, enzymů, proteinů i dalších důležitých látek, které pomáhají rozmělnit potravu a pak ji správně strávit. Toto jsou známá fakta. Ale co ta méně známá?
1. Klíč k úspěšné reprodukci?
Věděli jste, že existuje věda, zabývající se líbáním? Je to filematologie! Vědci se v jedné ze studií zaměřili na to, zda mohou sliny hrát roli v lidské reprodukci.
Dobrovolníky, kteří jim pomohli ve výzkumu, byly páry univerzitních studentů, u kterých analyzovali hladiny jejich hormonů.
Dvojice, které se pouze držely za ruce, nezažily stejný pokles stresového hormonu kortizolu ani zvýšení hormonu lásky oxytocinu jako líbající se páry.
Z evolučního hlediska může být líbání způsobem, jak ovlivnit tyto hormony, které byly identifikovány jako klíč k reprodukčnímu úspěchu. Sliny mužů také obsahují hormon testosteron, který zvyšuje sexuální touhu.
Podle vědců příroda zařídila vše tak, aby se pomocí výměny slin při líbání přenášel i na partnerku a také u ní došlo ke zvýšení sexuálního apetitu.
2. Když jsou ústa příliš suchá
Někteří lidé trpí poruchou, zvanou xerostomie, při které se jim netvoří v ústech dostatek slin. I když nejde o život ohrožující onemocnění, není to rozhodně nic příjemného.
Tenká vrstva slin, pokrývající ústní dutinu, chrání zuby a dásně a hraje důležitou roli v jejich zdraví. Bez této ochranné vrstvy dochází k častějšímu vzniku zubních kazů i infekcím úst.
Sliny rovněž díky obsahu proteinů usnadňují žvýkání a slouží jako jakési „mazivo“, které pomáhá předcházet opotřebení zubů a poškozování zubní skloviny.
3. Lze zahnat žízeň slinami?
Pokud člověk ztroskotá nebo zabloudí v poušti, udělal by vše pro svou záchranu. Snažit se zahnat žízeň vlastními slinami však není dobrý nápad, přestože zhruba 98% procent jejich složení tvoří voda.
Obsahují však velké množství bílkovin a enzymů, což je dělá mnohem koncentrovanějšími, než je voda. Pokud není k dispozici nic jiného, než sliny, tělo se brzy dehydratuje a vzniká začarovaný kruh.
Sliny se stávají ještě koncentrovanějšími a organismu potřebnou vodu zkrátka nedodají.
4. Hit na černém trhu
V Jihoafrické republice jsou horkým artiklem na černém trhu sliny od pacientů s tuberkulózou. Zdraví lidé pak vezmou lahvičky na kliniku a tvrdí, že sputum je jejich vlastní. Po pozitivním testu na TBC dostanou potvrzení, které použijí pro získání podpory.
Ta činí v přepočtu asi 75 dolarů měsíčně (cca 1800 korun), přičemž za lahvičku zaplatí sumu, rovnající se 100 až 150 korunám. Také pro nezaměstnané a chudobou trpící pacienty s TBC jde o další menší přivýdělek.
5. Sliny obsahují lék proti bolesti
Nejsilnějšími léky na bolest jsou opioidy, včetně morfinu. Navzdory úlevě, kterou přinášejí, má jejich dlouhodobé užívání řadu negativních dopadů na lidský organismus. Často na nich také vzniká závislost.
Vědci se proto po léta snaží najít náhradu stejné síly, ale bez vedlejších účinků.
V roce 2006 experti z Pasteurova ústavu v Paříži zjišťují, že v lidských slinách se nachází peptid s názvem opiorfin.
Stejně jako morfin nebo jiné syntetické látky s podobným působením se váže na místa na těle, přenášející bolestivé signály do mozku a blokuje jejich přenos.
Navíc na něm nevzniká závislost, nedá se jím předávkovat a může působit jako antidepresivum. Při prvotních testech však vědci přicházejí na to, že by mohl působit pouze omezeně a tak „vychytají“ tento nedostatek a zvýší jeho stabilitu.
Některé studie naznačují, že by mohl velmi dobře účinkovat zejména u určitých typů bolestí, kromě jiného například u chronických bolestí, které bývají často rezistentní vůči některým běžně používaným lékům.
Výzkumníci si však uvědomují, že jsou na samém začátku a proto na tomto poli probíhají rozsáhlé výzkumy. Lék by v případě úspěchu mohl být dostupný v injekční formě i v podobě tablet.
6. Jak vyrobit „zázračnou“ vakcínu
Když úřady ve spolupráci s policí vyšetřují v roce 2016 chicagského lékaře v souvislosti s jeho prapodivnými praktikami, netuší, že brzy budou překvapeni ještě více.
Doktor Ming Te Lin vytvořil vlastní vakcínu proti alergiím, do které přidal vodku z místního obchodu a kočičí sliny neznámého původu. Takto očkoval své pacienty více než 10 let, přičemž nejmladšímu z nich byl pouhý týden.
Zajímavé je, že žádný z jeho pacientů ani jejich rodiče si nikdy nestěžovali. Na alergologa a imunologa si kontrola posvítí poté, co falšuje jiné lékařské záznamy.
Je mu zakázáno vykonávat lékařskou praxi a samozvaný experimentátor, který prohlašuje, že všechna očkování byla v pořádku, skončí před soudem.
7. Překvapivý objev
Před 4 lety identifikují vědci zcela novou bakterii, která se živí jinými bakteriemi v lidských slinách a odolává antibiotikům. Odborníci se v souvislosti s tímto objevem domnívají, že až polovina mikrobů v našich slinách nemusí být ještě správně rozpoznána.
8. Žabí sliny mění konzistenci
Řada kreslených filmů ukazuje žáby, lapající hmyz jazykem. Není to v žádném případě nadsázka. Za touto schopností obojživelníků stojí kombinace rychlosti, přesnosti a specifických vlastností jejich slin.
Jejich prvním úkolem je zachytit potravu, trávení přichází na řadu později. Ve chvíli, kdy jazyk doslova vystřelí dopředu, mají sliny ještě řídkou konzistenci, avšak poté, co žába chytí svou kořist, mění se na lepkavé a hmyz se nemá jak bránit.
A pro zajímavost: jazyk žab je asi 10x měkčí, než je jazyk lidský.
9. Záhadní předkové
Když v roce 2017 vědci studují mucin-7, bílkovinu, odpovědnou za slizkou konzistenci slin, narazí na něco podivného. Gen MUC7, související s touto bílkovinou, se radikálně lišil od stejného genu, nalezeného v jiných oblastech.
To podle nich znamená, že zhruba před 200 000 lety se předkové moderních lidí v subsaharské Africe zkřížili s něčím, co mělo s člověkem málo společného.
Vědci nemají ponětí, jak tito tvorové vypadali a pokud nenajdou jejich pozůstatky, zřejmě se to nikdy nedozví.
10. Kauza zvaná lyssinum
V roce 2018 vyděsí 4letý kanadský chlapec okolí, když ve školce zaleze pod stůl, vrčí a štěká na ostatní. Matka ho vezme k léčitelce, která usoudí, že jde o následek pokousání psem a aplikuje mu lék zvaný lyssinum. Jde o sliny psa se vzteklinou.
Kůra zabere, ale případ rozvíří veřejné mínění. Zatímco konvenční lékaři jsou vážně znepokojeni, asociace jejich kolegů, vyznávajících alternativní medicínu, je s výsledkem spokojena a ani úřady nevyjádří námitky.