Domů     10 zajímavostí o slinách
10 zajímavostí o slinách

Sliny se skládají z vody, enzymů, proteinů i dalších důležitých látek, které pomáhají rozmělnit potravu a pak ji správně strávit. Toto jsou známá fakta. Ale co ta méně známá?

1. Klíč k úspěšné reprodukci?

Věděli jste, že existuje věda, zabývající se líbáním? Je to filematologie! Vědci se v jedné ze studií zaměřili na to, zda mohou sliny hrát roli v lidské reprodukci.

Dobrovolníky, kteří jim pomohli ve výzkumu, byly páry univerzitních studentů, u kterých analyzovali hladiny jejich hormonů.

Dvojice, které se pouze držely za ruce, nezažily stejný pokles stresového hormonu kortizolu ani zvýšení hormonu lásky oxytocinu jako líbající se páry.

Z evolučního hlediska může být líbání způsobem, jak ovlivnit tyto hormony, které byly identifikovány jako klíč k reprodukčnímu úspěchu. Sliny mužů také obsahují hormon testosteron, který zvyšuje sexuální touhu.

Podle vědců příroda zařídila vše tak, aby se pomocí výměny slin při líbání přenášel i na partnerku a také u ní došlo ke zvýšení sexuálního apetitu.

2. Když jsou ústa příliš suchá

Někteří lidé trpí poruchou, zvanou xerostomie, při které se jim netvoří v ústech dostatek slin. I když nejde o život ohrožující onemocnění, není to rozhodně nic příjemného.

Tenká vrstva slin, pokrývající ústní dutinu, chrání zuby a dásně a hraje důležitou roli v jejich zdraví. Bez této ochranné vrstvy dochází k častějšímu vzniku zubních kazů i infekcím úst.

Sliny rovněž díky obsahu proteinů usnadňují žvýkání a slouží jako jakési „mazivo“, které pomáhá předcházet opotřebení zubů a poškozování zubní skloviny.

Sliny mohou hrát důležitou úlohu i v procesu lidské reprodukce.
Sliny mohou hrát důležitou úlohu i v procesu lidské reprodukce.

3. Lze zahnat žízeň slinami?

Pokud člověk ztroskotá nebo zabloudí v poušti, udělal by vše pro svou záchranu. Snažit se zahnat žízeň vlastními slinami však není dobrý nápad, přestože zhruba 98% procent jejich složení tvoří voda.

Obsahují však velké množství bílkovin a enzymů, což je dělá mnohem koncentrovanějšími, než je voda. Pokud není k dispozici nic jiného, než sliny, tělo se brzy dehydratuje a vzniká začarovaný kruh.

Sliny se stávají ještě koncentrovanějšími a organismu potřebnou vodu zkrátka nedodají.

4. Hit na černém trhu

V Jihoafrické republice jsou horkým artiklem na černém trhu sliny od pacientů s tuberkulózou. Zdraví lidé pak vezmou lahvičky na kliniku a tvrdí, že sputum je jejich vlastní. Po pozitivním testu na TBC dostanou potvrzení, které použijí pro získání podpory.

Ta činí v přepočtu asi 75 dolarů měsíčně (cca 1800 korun), přičemž za lahvičku zaplatí sumu, rovnající se 100 až 150 korunám. Také pro nezaměstnané a chudobou trpící pacienty s TBC jde o další menší přivýdělek.

Některá onemocnění mají za následek sníženou tvorbu slin a s tím související problémy.
Některá onemocnění mají za následek sníženou tvorbu slin a s tím související problémy.

5. Sliny obsahují lék proti bolesti

Nejsilnějšími léky na bolest jsou opioidy, včetně morfinu. Navzdory úlevě, kterou přinášejí, má jejich dlouhodobé užívání řadu negativních dopadů na lidský organismus. Často na nich také vzniká závislost.

Vědci se proto po léta snaží najít náhradu stejné síly, ale bez vedlejších účinků.

V roce 2006 experti z Pasteurova ústavu v Paříži zjišťují, že v lidských slinách se nachází peptid s názvem opiorfin.

Stejně jako morfin nebo jiné syntetické látky s podobným působením se váže na místa na těle, přenášející bolestivé signály do mozku a blokuje jejich přenos.

Navíc na něm nevzniká závislost, nedá se jím předávkovat a může působit jako antidepresivum. Při prvotních testech však vědci přicházejí na to, že by mohl působit pouze omezeně a tak „vychytají“ tento nedostatek a zvýší jeho stabilitu.

Některé studie naznačují, že by mohl velmi dobře účinkovat zejména u určitých typů bolestí, kromě jiného například u chronických bolestí, které bývají často rezistentní vůči některým běžně používaným lékům.

Výzkumníci si však uvědomují, že jsou na samém začátku a proto na tomto poli probíhají rozsáhlé výzkumy. Lék by v případě úspěchu mohl být dostupný v injekční formě i v podobě tablet.

6. Jak vyrobit „zázračnou“ vakcínu

Když úřady ve spolupráci s policí vyšetřují v roce 2016 chicagského lékaře v souvislosti s jeho prapodivnými praktikami, netuší, že brzy budou překvapeni ještě více.

Doktor Ming Te Lin vytvořil vlastní vakcínu proti alergiím, do které přidal vodku z místního obchodu a kočičí sliny neznámého původu. Takto očkoval své pacienty více než 10 let, přičemž nejmladšímu z nich byl pouhý týden.

Zajímavé je, že žádný z jeho pacientů ani jejich rodiče si nikdy nestěžovali. Na alergologa a imunologa si kontrola posvítí poté, co falšuje jiné lékařské záznamy.

Je mu zakázáno vykonávat lékařskou praxi a samozvaný experimentátor, který prohlašuje, že všechna očkování byla v pořádku, skončí před soudem.

Sliny žízeň nezaženou…
Sliny žízeň nezaženou…

7. Překvapivý objev

Před 4 lety identifikují vědci zcela novou bakterii, která se živí jinými bakteriemi v lidských slinách a odolává antibiotikům. Odborníci se v souvislosti s tímto objevem domnívají, že až polovina mikrobů v našich slinách nemusí být ještě správně rozpoznána.

8. Žabí sliny mění konzistenci

Řada kreslených filmů ukazuje žáby, lapající hmyz jazykem. Není to v žádném případě nadsázka. Za touto schopností obojživelníků stojí kombinace rychlosti, přesnosti a specifických vlastností jejich slin.

Jejich prvním úkolem je zachytit potravu, trávení přichází na řadu později. Ve chvíli, kdy jazyk doslova vystřelí dopředu, mají sliny ještě řídkou konzistenci, avšak poté, co žába chytí svou kořist, mění se na lepkavé a hmyz se nemá jak bránit.

A pro zajímavost: jazyk žab je asi 10x měkčí, než je jazyk lidský.

Žabí sliny mění při lovu hmyzu svou konzistenci.
Žabí sliny mění při lovu hmyzu svou konzistenci.

9. Záhadní předkové

Když v roce 2017 vědci studují mucin-7, bílkovinu, odpovědnou za slizkou konzistenci slin, narazí na něco podivného. Gen MUC7, související s touto bílkovinou, se radikálně lišil od stejného genu, nalezeného v jiných oblastech.

To podle nich znamená, že zhruba před 200 000 lety se předkové moderních lidí v subsaharské Africe zkřížili s něčím, co mělo s člověkem málo společného.

Vědci nemají ponětí, jak tito tvorové vypadali a pokud nenajdou jejich pozůstatky, zřejmě se to nikdy nedozví.

10. Kauza zvaná lyssinum

V roce 2018 vyděsí 4letý kanadský chlapec okolí, když ve školce zaleze pod stůl, vrčí a štěká na ostatní. Matka ho vezme k léčitelce, která usoudí, že jde o následek pokousání psem a aplikuje mu lék zvaný lyssinum. Jde o sliny psa se vzteklinou.

Kůra zabere, ale případ rozvíří veřejné mínění. Zatímco konvenční lékaři jsou vážně znepokojeni, asociace jejich kolegů, vyznávajících alternativní medicínu, je s výsledkem spokojena a ani úřady nevyjádří námitky.

Foto: www.chicagoparent.com, www.animalwised.com, https://pixabay.com, www.youtube.com
Související články
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
reklama
svět zločinu
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
reklama
lifestyle
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno