Domů     7 nenápadných otvorů. Tušili jste, k čemu slouží?
7 nenápadných otvorů. Tušili jste, k čemu slouží?
28.12.2020

Spousta běžných věcí okolo nás má na sobě nejrůznější otvory. O některých víme, ale nijak si jich nevšímáme, o jiných často nemáme ani tušení…

To je ale škoda, protože tyto dírky mají často velmi užitečnou funkci. Někdy je jejich přítomnost dokonce otázkou života a smrti!

Zásadní k přežití

Také si v letadle rádi sedáte k okénku? A když jste tak někdy pozorovali pod sebou hory, moře a města, nepadlo vám při tom oko na miniaturní dírku u spodního lemu okenní tabulky?

Nelekejte se, nevede až ven, okno v letadle se skládá ze dvou částí a otvor je vyvrtaný jen v té vnitřní. Ovšem i když ho sotva postřehnete, jeho funkce jsou naprosto zásadní!

Protože teplota mimo letadlo je téměř vždy o mnoho nižší než uvnitř, v prostoru mezi okny by se hromadila vlhkost, okno by se zamlžilo a měli byste po výhledu. Maličká dírka ale prostor dostatečně odvětrá a nestane se to.

Druhou, ještě podstatnější funkcí, je ale vyrovnávání tlaku. I ten je ve výšce několika tisíc metrů nad mořem oproti kabině velmi nízký a bez těch malých dírek by tak okénka velmi snadno mohla prasknout.

A co by stalo, kdyby místo okna zbyla díra? Ještě než by letadlo havarovalo, rozdílný tlak venku a uvnitř by se začal vyrovnávat a lidi by to doslova vysálo z letadla ven!

Pouhé 2 mm měří v průměru dírka v letadlovém okénku. Už 20 let se stará o bezpečnost pasažérů.
Pouhé 2 mm měří v průměru dírka v letadlovém okénku. Už 20 let se stará o bezpečnost pasažérů.

Kouzla s tkaničkami

Máte doma plátěné tenisky? Téměř jistě na jejich vnitřní straně najdete dvě dírky lemované stříbrnými kroužky. Že je to designový detail? Možná trochu.

Nebo slouží jako větrání, aby se vám v teniskách nepotily nohy? To rozhodně také!

Ovšem ten pravý důvod je spjatý s historií značky Converse. V roce 1908 ji založí americký podnikatel Marquis Mills Converse (1861 – 1931) a původním záměrem je výroba bot na basketbal.

Když pak roku 1917 vznikne dnes kultovní model All Star, jeho reklamní tváří se stává slavný hráč Chuck Taylor (1901-1969) a popularita tenisek se šíří do celého světa.

Nejprve tedy Conversky nosí hlavně basketbalisté či jiní sportovci a ti potřebují, aby jim přesně padly na nohu.

Pokud po běžném zavázání zcela nesednou, na řadu přicházejí právě ty dvě dírky po straně – tkanička se jimi provleče tak, že se bota krásně upevní kolem chodidla!

Dvěma dírkami navíc na legendárních teniskách můžete provléct tkaničku. Bota vám bude lépe sedět na noze.
Dvěma dírkami navíc na legendárních teniskách můžete provléct tkaničku. Bota vám bude lépe sedět na noze.

Když jde o vteřiny!

Obyčejnou propisku, kterou po vypsání zahodíte do koše, jste jistě někdy měli v ruce také. Má sundavací víčko, a když jste šikovní, dá se na něj třeba hvízdat.

Ale především láká k cucání a okusování, hlavně když třeba sedíte ve škole a posloucháte nudnou přednášku.

Do toho pak stačí třeba zívnout… , zkrátka velmi snadno víčko spolknete nebo nedejbože vdechnete a může to skončit tragicky!

Anebo nemusí, pokud máte v ruce právě jednu z propisek, jejichž víčko je na konci opatřené otvorem. Ten totiž zajistí alespoň minimální přísun vzduchu do chvíle, než se k vám dostane pomoc.

V Americe se údajně zadusí víčkem od propisky asi 100 lidí ročně a většina je v kategorii 6-15 let. O tom, kolik životů už zmíněný otvor zachránil, ale bohužel údaje schází.

Necucejte víčko od propisky, pokud v něm není díra!
Necucejte víčko od propisky, pokud v něm není díra!

Je to dírka, ale na klíč to není…

Na visací zámek nejspíš zavíráte maximálně stodolu či zahradní domek, ovšem pokud vám najednou nejde otevřít, může to být docela k vzteku. V takovém případě zkuste trochu oleje. Ale kam ho nalít?

Otočte zámek vzhůru nohama. Vedle otvoru na klíč neopomněli výrobci (u většiny zámků) zhotovit nenápadnou dírku. Když nakapete olej přímo do ní, krásně se rozlije do celého mechanismu a zámek se zase vzpamatuje.

Užitečný otvor má ale i jinou funkci – když prší nebo sněží, odtéká z něj voda, aby zámek nezrezivěl. Pokud vás tedy někdy napadlo, že je tato dírka jakousi tajnou cestou, jak v případě ztráty klíče otevřít zámek, byli jste úplně vedle! Podobný kousek ani nezkoušejte.

Většina visacích zámků má vedle té klíčové ještě jednu dírku navíc. Pro případy nouze.
Většina visacích zámků má vedle té klíčové ještě jednu dírku navíc. Pro případy nouze.

Jaká je ta správná porce?

Také nikdy neumíte odhadnout, kolik dát do hrnce vařit špaget, aby to vyšlo tak akorát? Pořiďte si speciální špagetovou lžíci. Přesně tu, která má uprostřed docela velkou díru!

Pokud vás toto zvláštní kuchyňské náčiní dosud odrazovalo, možná jste jen netušili, k čemu onen otvor slouží. Aby při nabírání těstovin z hrnce odkapala voda? Ano, to také, ale především je to šikovná odměrka.

Když díru těsně naplníte syrovými špagetami, máte přesně takovou porci, která je vhodná pro jednu dospělou osobu.

Bude mi to stačit? A nepřejím se? Ideální dávku špaget pro jednu osobu udává otvor ve speciální lžíci.
Bude mi to stačit? A nepřejím se? Ideální dávku špaget pro jednu osobu udává otvor ve speciální lžíci.

Jako kouzelníci

Některé otvory se šikovně ukrývají a musíme je trochu hledat. Třeba na boku krabice s rolí alobalu. Většinou jsou po obou stranách, ale na první pohled je prozrazují pouze perforace v kartonu. Že jste o nich neměli ani páru? Nebo absolutně netušíte, k čemu tam jsou?

Vezměte si krabici s alobalem do ruky, promáčkněte jeden naznačený otvor a držte prst uvnitř. Druhou rukou teď tahejte za konec alobalu. Jde to? Určitě ano!

Snadno si takto odměříte, kolik alobalu potřebujete, aniž byste ho museli vyndavat z krabice. Protože při tom pochopitelně hrozí, že se vám role rozkutálí a celá se rozmotá.

Alobal vůbec nemusíte vyndavat z krabice. Roli stačí přidržet skrytým otvorem.
Alobal vůbec nemusíte vyndavat z krabice. Roli stačí přidržet skrytým otvorem.

Ochrana před potopou

Tentokrát nejde doslova o otvory, jsou to spíše výřezy. Najdete je na spodní straně některých hrnků a někdy je jich tam dokonce i víc. Všimli jste si jich také a jejich účel vám vrtal hlavou?

Skryté výřezy se hodí především při mytí v myčce. Když do ní uložíte hrnek dnem vzhůru, nahoře zůstane jakási mělká mistička.

Pokud je okraj dna přerušený otvory, voda vyteče a nehromadí se v ní, v opačném případě najdete po otevření myčky na všech hrnečcích malé rybníky. Výřezy ale ještě jinou funkci – když nalijete do hrnku horký nápoj, prochází jimi vzduch. Mělo by se tak snížit riziko prasknutí šálku nebo také poškození stolu.

Má váš hrnek na spodním okraji výřezy? Je tedy naprosto ideální pro mytí v myčce.
Má váš hrnek na spodním okraji výřezy? Je tedy naprosto ideální pro mytí v myčce.
Foto: Wikipedia, Pinterest,Youtube.com
Související články
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
reklama
historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.