Multifunkční a moderní „dravec“, jak lze do češtiny přeložit jeho jméno, je nedílnou součástí současného amerického letectva. Jeho hlavní předností je technologie stealth, která z něj dokonce činí dravce neviditelného. I proto se Spojené státy rozhodly svého nebeského drobečka ochránit na maximum.
Zákonem stanovily, že F-22 Raptory smějí užívat výlučně právě ony a nikdo jiný na světě. Posledního plně funkčního dravce nicméně vyrobila společnost Lockheed Martin v roce 2011. Jednalo se o 195. kus.
Schovat vše, co jde
Raptor má dva silné motory, jejichž trysky se mohou nejen naklápět, ale také vypouštět proud plynu plochými štěrbinami. Motory umožňují stroji vyvinout nadzvukovou rychlost až 2410 km/h.
Pilot má k dispozici vystřelovací sedadlo sklopené dozadu o 65 stupňů, na palubní desce se nachází 6 barevných LCD monitorů, jenž zobrazují veškeré potřebné informace včetně identifikace cílů, stavu výzbroje či dat naváděcího systému.
Vnější a vnitřní kovové části trupu jsou pokryté materiály a nátěrem pohlcujícím radarové záření, tvar letounu navíc sám o sobě vytváří co nejmenší radarový odraz.
Při čelním pohledu má trup pětiúhelníkový průřez, který by měl rozptylovat radarová záření, jež dopadá radiálně na trup. Ptačí dravec má svou výzbroj pečlivě uschovanou ve svých útrobách.
Předně jde o šestihlavňový kanon M61A2 s ráží 20 mm, jehož kadence činí 100 ran za sekundu! Ukrytý je v kořeni pravého křídla letounu.
Zkouška ohněm v Sýrii
To ale není jediné zbraňové eso. Zbraňová šachta stroje ukrývá až šest řízených raket s krátkým doletem vzduch-vzduch. K tomu připočtěme ještě dvě pumovnice na bocích pro další dvě smrtonosné rakety.
To však stále není všechno, stíhací letoun totiž může fungovat též jako bombardér s doletem přes 2500 kilometrů. Ve zbraňové šachtě totiž může nést i dvě 450kilogramové pumy s přesností zavedení na cíl s odchylkou jen 7–10 metrů.
Nejnovější modely dravce už dokážou unést i osm pum, ne ale tak velkých. Otázka je nabíledni – využil někdy tento moderní letoun svůj zbrojní arzenál? Ano, a poměrně nedávno! Američané dravce vyslali na nebe nad občanskou válkou zmítanou Sýrii.
Primárně ale nefungovali jako stíhačky, nýbrž jako bombardéry. Na podzim roku 2014 tak došlo k systematickému bombardování pozic samozvaného Islámského státu. Následovalo několik čistě průzkumných misí, ve kterých se uplatnila jejich neviditelná schopnost.
Celková bilance syrské mise ale není zanedbatelná – stroje za sebou mají 204 letů a 270 shozených bomb.