Domů     Kdo byl skutečný „poslední samuraj“?
Kdo byl skutečný „poslední samuraj“?
4.12.2020

Ačkoli se kasovní trhák Poslední samuraj s Tomem Cruisem v hlavní roli tváří jako typická hollywoodská fikce, je založen na pravdivém příběhu. Hlavním hrdinou ovšem nebyl americký veterán, ale dělostřelecký expert francouzské armády.

Jules Brunet pomáhal samurajům v boji s císařem – tento boj ale nebylo možné vyhrát. Co jeho velkému dobrodružství předcházelo?

Ještě v 1. polovině 19. století bylo Japonsko ostrovem, naprosto izolovaným od okolního světa. Pořádky v zemi ani vojenská výzbroj se příliš nezměnily od roku 1192, kdy se výkonné moci ujali vojenští vládci zvaní šógunové.

Jejich vliv postupně narostl natolik, že v roce 1600 vyšachovali ze hry i samotného císaře, jehož funkce byla od té doby spíš jen reprezentativní.

Císař na vedlejší koleji

Nejdéle se udrželi u moci šógunové z rodu Tokugawa, kteří sídlili v Edu (dnešní Tokio). Za jejich vlády v letech 1603–1867 byli císaři v Kjótu úplně odsunuti na vedlejší kolej.

Veškerou státní správu vedli samurajové jako příslušníci vojenské aristokracie, která byla podřízena výhradně šógunovi.

Samurajové byli podřízeni šogúnovi.
Samurajové byli podřízeni šogúnovi.

Chceme pokrok!

V roce 1853 připlul do tokijského zálivu velitel amerického námořnictva Matthew Perry s flotilou moderních lodí. V Japoncích to vzbudilo vlnu nevole, ale i obdiv.

Pokrok západního světa učaroval hlavně císaři, který s Američany ihned navázal obchodní styky a rozhodl se, že zemi zmodernizuje. Šógunům se tento nápad příliš nezamlouval, ale chápali, že se jim reformy v armádě vyplatí.

Jak vycvičit šógunská vojska

Samurajové, jakkoli odvážní, totiž mentálně i svou výzbrojí vězeli hluboko ve středověku, kdy rozhodovalo šermířské umění, ostrost katany a lukostřelba. A protože šógunové měli dobré vztahy s francouzským vládcem Napoleonem III., požádali o pomoc jeho.

V roce 1867 proto do Japonska přicestoval tým odborníků z řad francouzské armády, mezi nimi i dělostřelecký důstojník Jules Brunet. Mise dorazila počátkem roku 1867 a zhruba rok cvičila šógunská vojska.

Samurajům pomáhala napoleonská vojska.
Samurajům pomáhala napoleonská vojska.

Elitní student

Jules Brunet se narodil v Belfortu na východě Francie. Jeho otec byl vojenský lékař. Brunet studoval na École Polytechnique, nejvýznamnější a nejznámější vysoké škole technického zaměření ve Francii.

Je známá svými vysoce náročnými přijímacími testy, a také tím, že její absolventi jsou ve Francii považováni za elitu.

Řád pro dělostřelce

V roce 1859 nastoupil do dělostřelecké školy, kterou ukončil v roce 1861 jako poručík. Do června 1864 Brunet získával válečné zkušenosti během francouzské intervence v Mexiku, od roku 1863 v řadách prestižního pluku jízdního dělostřelectva císařské gardy.

Po návratu z Mexika obdržel Brunet Řád čestné legie, nejvyšší francouzské státní vyznamenání.

Brunet dostal Řád čestné legie.
Brunet dostal Řád čestné legie.

Konec vlády šógunů

Ale zpět do Japonska. V roce 1867 zemřel císař Kómei a na trůn nastoupil jeho patnáctiletý syn Mucuhito. Stoupenci snah o návrat k císařské moci se pokoušeli přimět posledního šóguna Jošinobua z rodu Tokugawa, aby předal moc do rukou císaře. Povedlo se.

Dne 3. ledna 1868 bylo v císařském paláci v Kjótu slavnostně přečteno Prohlášení o obnově císařské moci. Šógunát jako instituce byl po sedmi stoletích zrušen.

Dopis Napoleonovi III.

Samurajové se s vývojem situace nesmířili a vypukla občanská válka. Císař Mucuhito poslal do Francie dopis, aby si poradci sbalili své věci a okamžitě odpluli, protože slouží jeho nepříteli.

Většina poradců poslechla, ale Brunet s několika dalšími se rozhodl zůstat. „Revoluce donutila vojenskou misi k návratu do Francie. Já sám ale zůstávám, z vlastního rozhodnutí si přeji pokračovat,“ napsal Brunet Napoleonovi III.

Brunet pociťoval k samurajům obdiv.
Brunet pociťoval k samurajům obdiv.

Proč Brunet doopravdy zůstal?

Mimo jiné to zdůvodňoval tím, že na ostrovech je početná skupina Japonců, velmi loajálních k Francii. Podle Brunetova odhadu jich mohlo být až 50 000. A ty by jednou bylo možné využít.

Jenže dopis Napoleonovi III. byl jen zástěrka, hlavním důvodem byl obdiv k samurajům, který začal Brunet pociťovat. Tito úžasní válečníci mu zkrátka přirostli k srdci a chtěl být nadále součástí jejich společenství.

Katany proti kulometům

Šógun Jošinobu Tokugawa zahájil vojenské tažení na Kjóto, kde sídlil císařský dvůr. Dne 27. ledna 1868 napadlo vojsko šógunátu císařské jednotky poblíž Toby a Fušimi na jižním přístupu ke Kjótu.

Část šógunovy armády o celkové síle 15 000 mužů byla vycvičena Julesem Brunetem a jeho vojenskými poradci, většinu ale tvořily středověké samurajské oddíly.

Oproti tomu císařské jednotky, ačkoliv je samurajové početně 3x převyšovali, byly plně modernizované a vyzbrojené houfnicemi Armstrong, puškami Minié a několika Gatlingovými kulomety.

Samurajové bojovali proti palným zbraním.
Samurajové bojovali proti palným zbraním.

Válečné štěstí se odvrací

Dne 7. února 1868 opustil šógun Jošinobu Tokugawa Ósaku na palubě lodi Kaijó Maru a stáhl se do Eda. Jednotky samurajů, demoralizované jeho útěkem a také zradou některých čelních velitelů, ustoupily.

Tím prakticky darovaly vítězství u Toby a Fušimi císařským, i když měly dostatek sil k jejich porážce. Jules Brunet, kapitán André Cazeneuve a šogunův admirál Takeaki Enomoto uprchli po bitvě na válečné lodi Fujisan do Eda. Den nato oblehli císařští hrad Ósaka. Válečné štěstí se od samurajů začalo odvracet.

Šógun se vzdává

Po sérii bitev vrcholící pádem Eda v květnu 1868 se šógun Jošinobu Tokugawa rozhodl vzdát a poslal císaři kapitulační dopis. Jen malá skupina samurajů se rozhodla dále pokračovat v boji.

Vznikla takzvaná Severní koalice, složená z velmožů a klanů, které odmítly poslušnost císaři. Byl s nimi i Jules Brunet.

Samurejové se nevzdávali.
Samurejové se nevzdávali.

Tokio, nové hlavní město

Přes odvahu bojovníků byla Severní koalice nakonec poražena. Ani to ale nebyl konec samurajského odporu. Velitel koalice admirál Enomoto a Jules Brunet se stáhli na řídce osídlený severní ostrov Ezo (dnes Hokkaidó).

Dne 15. prosince 1868 zde vyhlásili rebelskou republiku Ezo podle amerického vzoru. Prezidentem byl zvolen admirál Enomoto, a to v prvních volbách v historii Japonska.

Přípravy na válku

Po vzniku republiky se všichni začali ihned připravovat na válku. Na jihu hlavního města Hakodate byl poloostrov, kde vzbouřenci vybudovali pevnost Gorjókaku. Armáda byla pod společným japonsko-francouzským velením.

Vrchním velitelem se stal Keisuke Ótori a jeho zástupcem Jules Brunet. Armáda se skládala ze 4 brigád, z nichž každá měla francouzského velitele.

Posledních 800 samurajů

Císařské jednotky mezitím upevnily vládu na dosud obsazeném území a dubnu 1869 vyplulo k ostrovu Ezo velké loďstvo. Závěrečná bitva celého konfliktu se odehrála v přístavu Hakodate. Stálo v ní proti sobě 7000 císařských vojáků proti 3000 samurajských rebelů. Nakonec zbyla v pevnosti Gorjókaku poslední skupina 800 samurajů.

Brunet pak sloužil ve francouzské armádě.
Brunet pak sloužil ve francouzské armádě.

Poprava se ruší

Admirál Enomoto se 17. května 1869 rozhodl pro kapitulaci a druhý den předal moc zástupci císařské armády. Tomu velice imponovala Enomotova statečnost, a proto zrušil jeho popravu.

Republika Ezo zanikla podle kapitulační listiny 27. června 1869. Dne 15. srpna téhož roku ostrov obdržel ostrov Ezo své dnešní jméno Hokkaidó („Oblast severního moře“).

Jules Brunet byl jako důležitý rebelský velitel v hledáčku císaře, podařilo se mu ale odplout na válečné lodi Coëtlogo zpět do Francie. Japonský císař Mucuhito požadoval jeho potrestání, k tomu ale nedošlo. Místo toho dále úspěšně sloužil ve francouzské armádě.

Samuraj generálem

Během francouzsko-pruské války v letech 1870–1871 byl Jules Brunet zajat během obléhání Metz.

Po válce hrál klíčovou roli při potlačení Pařížské komuny v roce 1871. Brunetův bývalý spojenec, admirál Enomoto, se nakonec sklonil před císařem a stal se dokonce ministrem japonského císařského námořnictva. Brunet byl v roce 1891 povýšen na brigádního a nakonec divizního generála.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Václav Mrázek: Postrach ze severních Čech se ukájel střelbou z pistole
Rozhodně se nenarodí se stříbrnou lžičkou v puse. Někdo by řekl, že když se sudičky sešly 22. října 1925 u kolébky Václava Mrázka, předurčily mu naprosto opačný start do života. Navzdory rozšířené představě o blahobytu první republiky, Mrázkova rodina živoří v chudobě. Hoch má celkem 11 sourozenců. Uživit tolik krků není snadné za žádných okolností. V […]
reklama
historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn