Domů     Kolik životů stála v Čechách osmihodinová pracovní doba?
Kolik životů stála v Čechách osmihodinová pracovní doba?
23.11.2020

Před továrnou v severočeském Svárově se shromažďují dělníci. Přišlo jich 2000. Třebaže jsou klidní, policie a vojsko dostávají příkaz zasáhnout. Vyráží s napřaženými bodáky proti demonstrujícím. Jeden z dělníků padá propíchnutý bajonetem na zem. Umírá… 

 

Čtrnáctihodinové směny, nebezpečná práce s velkým rizikem úrazu, žádné jistoty! To je denní chleba dělníků v habsburské monarchii na konci 50. let 19. století. Sociální napětí roste a k protestům zbývá už jen krůček.

Naštěstí rakouský parlament schvaluje v únoru 1861 ústavu, která přináší větší společenské uplatnění Vznik spolků pak povoluje zákon č.

134 z roku 1867. Pro české dělníky je to dobrá zpráva. „Když byl tedy koncem roku 1867 vyhlášen v Rakousku nový zákon spolčovací a na jeho základě povolen v Praze první dělnický spolek „Dělnická beseda“ v Karlíně, rozhodli se nejpokročilejší dělníci k akci,“ popisuje situaci historik Zdeněk Šolle (1924–2008). Pro začátek vzniká časopis Dělník, který má hájit zájmy dělníků.  Úřadům se to samozřejmě nelíbí. Na spolky proto dohlíží policejní ředitelství, jemuž se musí hlásit jména členů, data a místa konání schůzí. Policie má právo vyslat na ně své zástupce.  

Průmyslová revoluce zcela změní životy lidí. stěhují se do měst a tam dřou do úmoru.
Průmyslová revoluce zcela změní životy lidí. stěhují se do měst a tam dřou do úmoru.

 

Do vězení až na šest týdnů  

Navzdory těmto kontrolám ale dělnická spolková činnost roste. Pomáhá tomu i další zákon s číslem 135 . shromažďovací.

K jeho schválení dochází také na konci roku 1867. Povoluje organizovat shromáždění, ovšem s podmínkou, že bude tři dny předem úředně ohlášeno. I sem posílá policie svoje lidi, kteří dokonce mohou akci i rozpustit.

Když se někdo dopustí porušení zákona, zaplatí pokutu nebo se dostane do vězení až na šest týdnů. Dělníci se sice mohou scházet, ale jejich každodenní pracovní podmínky to nezmění.

Programem těch nejradikálnějších se koncem roku 1867 podle Šolleho stává: „vybudování samostatné dělnické odborové organizace.“ Karlínské jádro se už během let 1868 a 1869 snaží získat dělníky pro myšlenku boje za vyšší mzdy a kratší pracovní dobu.

Někde je tlak zaměstnavatelů tak vysoký, že nezbývá, než vyrazit do ulic. Stávek a dělnických demonstrací přibývá.    

Johann Liebig vlastní textilní továrny.
Johann Liebig vlastní textilní továrny.

 

Ředitel žádá o posily   

Výbušná situace panuje například počátkem roku 1870 na Liberecku v textilních továrnách patřících průmyslníkovi Johannu Liebigovi (1802–1870).  Václav Palme, ředitel jeho textilních závodů ve Svárově a Haraticích, vyprovokuje dělnickou stávku. „Pokusil se 15. ledna 1870 své špatné hospodaření a podvody vyřešit desetiprocentním snížením mezd zaměstnanců,“ uvádí současný autor Miroslav Hlaváč. 1200 dělníků se chystá stávkovat a k Palmemu vysílá svoji delegaci.

Ředitel ale odmítá jednat. Naopak, telegrafuje do Jablonce okresnímu hejtmanovi a žádá okamžité posily v podobě četnictva a vojáků. V telegramu nechybí dovětek: „K ochraně majetku a osobní bezpečnosti.“  

Liebigovo liberecké městečko pro zaměstnance.
Liebigovo liberecké městečko pro zaměstnance.

 

Chtějí si promluvit 

Do Svárova se sjíždí obrovské množství četníků i vojáků. Z Jablonce sem 31. března 1870 míří 180 mužů, pražské generální vojenské velitelství posílá asi 360 mužů. Pražské místodržitelství nabídne 22 četníků.

Liebigova textilka zavírá továrnu a propouští dělníky. „Po tak mnohých výtržnostech jsme ještě vůči dělníkům shovívaví. Je nutné příkladné potrestání, dělníci nouzí musejí být k rozumu přivedeni,“ vzkazuje majitel stávkujícím. Reakce přichází rychle.

Kromě svárovských dělníků do stávky vstupují i pracovníci Liebigových textilek v Tanvaldu a Smržovce. „Svárovská stávka byla do té doby největší stávkou v Čechách,“ píše Šolle. Dělníci chtějí vniknout do svárovské továrny a mluvit s vedením.

To je ovšem ignoruje a místo toho na ně pošle četníky a vojáky s nasazenými bodáky.   

V textilce ve Svárově vznikne stávka. Ředitel tak chce zakrýt svoje špatné hospodaření.
V textilce ve Svárově vznikne stávka. Ředitel tak chce zakrýt svoje špatné hospodaření.

Raněným nesmí pomoci 

Dramatické události si vyžádají sedm mrtvých, šest dospělých a jedno dítě. Bajonet ukončí život svárovského dělníka Františka Bártla, umírá Josef Linhart ze Smržovky a zraněním podlehnou i další: Pavlína Linková, Jáchym Fišer, Josef Pavlata, František Duňka a devítiletý chlapec Ludwig Süss. Karel Trinker, jeden z velitelů zasahujícího vojska, totiž vydá rozkaz střílet do stávkujících. „Byli jsme komandováni, abychom do lidu stříleli, a to byl ten největší nesmysl, neboť oni proti nám nic neměli,“ líčí jeden voják.

Dodává, že do dělníků museli i bodat bajonety: „Něco hrozného, až mně vlasy hrůzou vstávaly.“ Lidé ani nemohou pomoci zraněným, vojáci jim to nedovolí.  

Liebigovo městečko pro zaměstnance.
Liebigovo městečko pro zaměstnance.

 

Boj nekončí 

Situaci se podaří uklidnit teprve 7. dubna. Liebig tehdy slibuje továrnu znovu otevřít a všem dělníkům, kteří budou chtít, nabídne práci za stejných podmínek jako před stávkou. Obrovský tlak stávkujících pomůže k tomu, že ve stejný den, kdy už je ve Svárově klid, schválí parlament zákon o koaliční svobodě. Ten mimo jiné legalizuje právo na stávku. Spolky se mohou díky tomuto předpisu měnit v odborové organizace. Jde však pouze o dílčí vítězství, boj za zlepšení podmínek v továrnách pokračuje dál.

Odbory svůj význam prokážou již v roce 1884, kdy schválí parlament zákon o maximální délce pracovní doby. Ta v hornictví činí 10 hodin a v podnicích s více než 20 zaměstnanci nejvýše 11 hodin. Malovýroba ji ale regulovanou nemá.

Na osmihodinovou pracovní dobu si ovšem lidé u nás budou muset počkat až do vzniku Československé republiky v roce 1918. Krátce po jejím založení je přijata zákonem pod číslem 91/1918 Sb. 

Foto: Wkimiedia Commons, dvojka.rozhlas.cz
Související články
Historie
Vzal si František Josef I. svoji lásku Kateřinu Schrattovou?
Císařovo manželství není zrovna šťastné. Ačkoliv František Josef I. svoji ženu Alžbětu Bavorskou velmi miluje, ona cítí svázaná životem na vídeňském dvoře. Císař nakonec najde spřízněnou duši v herečce. U Anny Nahowské se rakousko-uherský císař František Josef I. (1830–1916) vyskytuje pořád méně. Vymění ji za herečkou Kateřinou Schrattovou (1853–1940). Navštěvuje každé představení této divy.  Za Annou […]
Historie
Osm staletí gladiátorských her: od první krve až po poslední kapku!
Rudé cákance krve zbarvují bílý písek. O kus dál leží ruka – ještě svírá kopí. Chroptění umírajícího pomalu odeznívá. Je konec – a dav jásá. Není to ale fascinace smrtí – ta je tak běžná, že o náhodné mrtvé jen málokdo zavadí pohledem. Je to fascinace odvahou. Brutalitou. Exotikou. Ve starověkém Římu není lepší reality […]
Historie
Poppaea Sabina: Chovej se už konečně jako pořádný chlap!
Těžko říci, kdo byl větší cvok – jestli císař Nero, nebo jeho rudovlasá milenka. Každopádně mu popletla hlavu natolik, že se s ní oženil, a pak se ti dva předháněli, kdo z nich bude při likvidování nepřátel krutější a zvrácenější. Jeho celé jméno znělo Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus, žil v letech 37 až 68 […]
Historie
Olympiáda pod hákovým křížem Hitlera nakonec nepotěšila
XI. letní olympijské hry připadly na rok 1936 a konaly se v Berlíně. Největší sportovní svátek na světě byl ale poznamenán nastupujícím nacismem. Německý kancléř a vůdce Adolf Hitler se rozhodl využít hry k propagaci své ideologie o árijské nadřazenosti. Na monumentálním olympijském stadionu v německé metropoli zní 1. srpna 1936 olympijská hymna, kterou pro […]
reklama
historie
Proč u Františka Josefa I. neuspěla Helena Bavorská?
Když v roce 1853 František Josef čelí atentátu je zraněn, matku to vyděsí. Zranění je vážnější, než se zdá na první pohled. Musí syna oženit, aby monarchie měla následníka. Co kdyby zemřel? Arcivévodkyně Žofie Frederika Bavorská (1805–1872) napíše proto v červnu 1853 sestře Ludovice Bavorské (1808–1902). Pozve i s jejími dvěma dcerami do Bad Ischlu. Mají společně oslavit […]
Potopení lodi Wilhelm Gustloff: Nejhorší námořní katastrofa všech dob
Asi všichni jsme slyšeli o ztroskotání Titanicu a parníku Lusitania. Při katastrofě ve 40. letech nicméně v Baltském moři utonulo ještě víc lidí než při obou zmíněných neštěstích dohromady. Proč zmizela z veřejného povědomí? Byl konec ledna 1945 a do přístavu Gotenhafen (dnešní Gdyně na severu Polska) mířily v mrazivém počasí tisíce vyděšených uprchlíků. Druhá světová válka se pro […]
Sňatková politika: Dcery králové zasnubovali někdy už po narození
Narodit se v kolébce královského páru znamenalo v minulo takřka jistě stát se dříve či později obětí sňatkové politiky. Své by o tom mohla vyprávět nejedna princezna. A vhodné nevěsty se samozřejmě hledaly i pro krále. Někdy za nimi vyrazilo skutečně honosné poselstvo. Je dcerou českého krále Albrechta II. Habsburského (1397–1439) a Alžběty Lucemburské (1409–1442) a brzy […]
Královské pletky: Nemanželští synové českých králů a odmítaná habsburská krasavice
Zikmund Lucemburský je vyhlášený svými postelovými aférkami, u Ludvíka II. Jagellonského bude možná milenka trochu překvapením. A z habsburského domu pocházela manželka francouzského krále, který také dával přednost milence. Jedna ze spekulací říká, že Jan Hunyadi (1387/1407‒1456) je nemanželským synem českého a uherského krále Zikmunda Lucemburského 1368‒1437), pověstného svým sexuálním apetitem, a jeho milenky Alžběty Morsinayové. […]
reklama
lifestyle
10 tipů na knižní lahůdky: Od historie přes fantastiku až po hluboká zamyšlení
Co dělat v sychravém počasí zimních měsíců? Zalézt si do tepla s knížkou! Ať vás již zajímá druhá světová válka, chcete se ponořit do vědecko-fantastických světů nebo relaxovat nad současnou prózou i poezií, mohou přijít vhod naše tipy…   Václav Vokolek: Hory Tóry Autor knihy Hory Tóry pokládá své texty psané řadu let za „básnické […]
Revoluční vychytávky pro každodenní život: Od zubní hygieny po zábavu pro psy
V oblasti zubní hygieny přichází převratná novinka v podobě automatického kartáčku. Už jeho tvar je revoluční. A to, co nabízí, zní jako pohádka. HYGIENA Konec zubních kartáčků, jak je známe? Tak si to představte: čistí všechny zuby najednou, je ultra jemný, a přitom šetrný k vašim dásním, dostane se i na ta nejskrytější místa a díky použití […]
Oprah Winfreyová: Od chudoby k nejvlivnější ženě americké televize
Oprah Winfreyová (*1954), americká moderátorka, herečka a vydavatelka časopisu. Mezi roky 1986 a 2011 produkovala a uváděla The Oprah Winfrey Show, nejsledovanější denní talk show v historii americké televize. Je považována za nejbohatší Afroameričanku 20. století a největší afroamerickou filantropku všech dob. Její život nebyl procházkou růžovou zahradou. Oprah Winfreyová se narodila dospívající svobodné matce, dětství […]
Na vánočních stromečcích nacistů visely kouličky se svastikou
Nacisté by nejraději vymazali Vánoce z kalendáře. Svátky s křesťanským podtextem doslova nenávidí. Jenže zrušit je? To přece jenom nejde. To by Němci neskousli. Proto je nutné jít na věc jinak. Nacistické symboly tak začínají splývat s vánoční výzdobou. Moderní krásně ozdobený vánoční stromek je vlastně německým vynálezem. Začal se zdobit v německých zemích. Jeho kořeny sahají do […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz