Domů     Taktika dvojité obálky: Co má společného Hannibal a nacisté?
Taktika dvojité obálky: Co má společného Hannibal a nacisté?
13.11.2020

Ačkoli tuto taktiku dovedl k dokonalosti už proslulý kartaginský vojevůdce Hannibal v době punských válek, inspirovat se jí nechali i Němci za 2. světové války. Co si vlastně máme představit pod souslovím taktika dvojité obálky?

O slavném vojevůdci Hannibalovi (247–183 př. n. l.) se toho napsalo mnoho, mnozí si jistě vzpomenou na údajný legendární přechod jeho válečných slonů přes Alpy.

I když neexistují neprůstřelné důkazy o vykonání tohoto mistrného kousku, jedno je zcela jisté. I kdyby nebylo slonů, Hannibal obohatil válečnou historii bravurním využitím taktiky dvojité obálky na bitevním poli u Kann v roce 216 př. n. l.

Hannibal z Římany pořádně
Hannibal z Římany pořádně „zacvičil“, Kartágo ale přesto padlo.

Klepeto, kleště, nebo dvojitá obálka

Léty prověřený bitevní manévr má mnohá označení. Kromě dvojité obálky se o něm mluví jako o pomalu se svírajících kleštích nebo klepítkách.

Funguje jednoduše – nepřítel se dostane do čím dál většího tlaku, který na něj vyvíjí soupeř postupným koordinovaným náporem obou křídel.

To však není vše, neodmyslitelnou součástí dokonalého provedení manévru je samozřejmě přímý boční útok a také nápor na zadní řady nepřítele. K tomu však dojde jen tehdy, pokud se soupeřovým kleštím skutečně podaří „docvaknout“ a nepřítele tím zcela obklíčit.

Zvrat v bitvě může nastat tehdy, když obklíčeným jednotkám přijde na pomoc vnější spřátelená strana a otevře jim „únikovou cestu“.

Pro obklíčené vojáky existovala jediná možnost - buď se srdnatě probít, nebo spoléhat na posily.
Pro obklíčené vojáky existovala jediná možnost – buď se srdnatě probít, nebo spoléhat na posily.

Nejlépe ji využil Hannibal

Historici se shodují. Géniem taktiky dvojité obálky byl Kartaginec Hannibal. Po přechodu Pyrenejského poloostrova zamířil do samého centra římské říše na poloostrov Apeninský, Řím se začal klepat strachy.

Druhá punská válka vyvrcholila v bitvě u Kann v dnešní Apulii. Početně mnohem silnější Římané zde utrpěli ostudnou a drtivou porážku. Ačkoli dějiny píší vítězové, genialitu nepřátel vypíchli i Římané a též řecký historik Polybius (200–118 př.

n. l.), zabývající se římskými dějinami. Hannibal prý nejprve obratně rozdrtil římskou jízdu, aby mohl napřít své síly na „tělo“ nepřátelské armády.

Zpočátku sice Římané suverénně postupovali kupředu a zatlačovali nepřátelské jednotky, tím se však jejich vojsko nebezpečně rozestoupilo a „zeštíhlilo“.

Z nenadání se tak na bitevním poli naskytl obrázek roztahujících se Římanů, po jejichž stranách se začínali šikovat muži Hannibala. Ti byli rázem po obou stranách římských křídel.

Následoval útok obou kartaginských křídel přímo na Římany, kteří se dostali do smrtícího sevření. Zadní řady neměly kam utéct, protože se na ně vrhla jízda Hannibala. Úniková cesta neexistovala. Došlo k masakru, který nemá v dějinách válčení obdoby.

Operace Barbarossa byla v podstatě využitím taktiky dvojité obálky ve velkém.
Operace Barbarossa byla v podstatě využitím taktiky dvojité obálky ve velkém.

Oprášili ji nacisté

Blesková válka Němců spočívala také v dovedení dvojité obálky k dokonalosti. Druhá světová válka se tak chtě nechtě zasloužila o to, že se tato taktika stala komplexní a multidisciplinární záležitostí.

Klasické pozemní útoky „pěšáků“ byly doplněny leteckou podporou z nebes, silným dělostřelectvem a dalšími mechanizovanými jednotkami. Nezbytnou roli v úspěšném tažení a provádění manévrů hrála též efektivní rádiová komunikace.

Účinná komunikace zprostředkovávala rozkazy, pomáhající k uzavření kleští a k podlomení bojové morálky nepřítele.

Rychle obklíčit obrovská území i sovětské metropole. To byl hlavní cíl.
Rychle obklíčit obrovská území i sovětské metropole. To byl hlavní cíl.

Jízda na východní frontě

Není totiž hrozivější zprávy pro několikatisícové sovětské město, než že jej obkličují jednotky nacistického Německa.

Své by o tom mohli vyprávět například obyvatelé ukrajinského Kyjeva v roce 1941. Operace Barbarossa měla za cíl pokořit sovětského obra několika útočnými liniemi.

A ačkoliv se v kyjevském případě nejednalo o klasické, tradiční využití taktiky dvojité obálky, účinnost německého postupu byla až děsivá.

Komplexním obklíčením města a odříznutím zásobovacích i únikových cest se vojákům Osy podařilo zajmout více než půl milionu Sovětů! Šlo o vskutku epochální výkon. Nikdy jindy se nacistům nepodařilo zajmout takový počet nepřátelských vojáků.

K této systematické hrozivé taktice se Němci uchýlili také v bitvě u Smolenska v roce 1941, ve druhé bitvě u Charkova v roce 1942, v obou případech si pomyslné vavřínové věnce vítězství kladli na hlavu právě nacisté.

Foto: Shutterstock, Wikimedia
Související články
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
reklama
zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
lifestyle
7 kultovních hororů: Dnes strachy neusnete!
Máte rádi ten pocit, kdy se žaludek stáhne strachy i očekáváním a za krkem a na rukou vyrazí husí kůže? Chcete se dnes bát a přitom být v bezpečí? EPOCHA Plus pro vás vybrala 7 hororů, které byste rozhodně neměli minout.     Vymítač ďábla Věděli jste, že nás příští rok čeká remake tohoto nezapomenutelného […]
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.