Domů     Nankingský masakr: Americká lékařka spáchala pod vlivem hrůzných zážitků sebevraždu
Nankingský masakr: Americká lékařka spáchala pod vlivem hrůzných zážitků sebevraždu

Do sklepení uprchlického tábora vtrhnou tři japonští vojáci. Jeden z nich chce znásilnit devatenáctiletou Číňanku Li. Dívka, která je v sedmém měsíci těhotenství, se zuby nehty brání. Dva z trojlístku ji bodají do nohou, břicha i obličeje. Li přijde o dítě, ale zázrakem přežije.

Japonské císařství touží hrát v Asii první housle a jejich hlavním protivníkem se stává Čína. Nestačí jim Mandžusko. Chystají invazi na jih.

30. července 1937 dobydou Tchien-ťin, o den později Peking. Bitva o Šanghaj zaměstná bojovníky ze Země vycházejícího slunce až do 12. listopadu. Vztek Japonců, že se nepřítel nechce rychle podvolit, sílí.

Míří na Nanking, od roku 1928 hlavní město Čínské republiky. V metropoli tou dobou působí jako obchodníci ve firmách a úředníci v institucích Evropané i Američané. Někteří už utíkají, Japonci sem totiž občas posílají pozdravy v podobě pumových náloží.

Jiní ale zůstávají navzdory nelehké situaci. Nakonec tu zbyde 22 statečných.  Pozorně sledují postup Japonců a je jim jasné, že se schyluje ke krveprolití. Nečekají ale s prázdnýma rukama, co přijde.

Inspirují se u francouzského jezuity Roberta Jacquinota de Besangeho (1878–1946), který založil v Šanghaji uprchlickou zónu. Připravují podobný projekt.

Dům Johna Rabeho se stane azylem pro spoustu Číňanů.
Dům Johna Rabeho se stane azylem pro spoustu Číňanů.

Svastika otevírá dveře

Nankingskou bezpečnou zónu v o rozloze 3,68 km2 otevírají 8. prosince 1937. Je na čase, Japonci se blíží a za sebou nechávají vypálené vesnice i města.

Do čela Mezinárodního výboru pro Nankingskou bezpečnou zóny se staví Němec John Rabe (1882–1950).  Azyl, který poskytuje, ale není zcela bezpečný.

Když Japonci 13. prosince 1937 dobydou Nanking,   zkoušejí proniknout do prostoru vyhrazeného uprchlíkům. A těch sem míří tisíce. Rabe pomáhá, kde to jde. Jenom na pozemku svého domu poskytne útočiště asi 600 Číňanů.

Bílou páskou se svastikou na paži dává najevo svoji příslušnost k fašistické Ose Berlín-Řím-Tokio, jejíž součástí se Japonsko stalo roku 1936. Hákový kříž funguje jako ochranný amulet.

Když jeden z Japonců vytáhne na Rabeho pistoli, jeho spolubojovník ho okřikne: „Zadrž! Je to Němec.“ Muž tak nechá ruku znovu klesnout. Zabít Němce, to by mohlo mít nepříjemnou dohru.

O hrůzné soutěži se píše i v novinách.
O hrůzné soutěži se píše i v novinách.

Zvrhlá soutěž

Rabe ale nemůže být všude. A Japonci toho využívají. 14. prosince 1937 se na titulní stránce japonského listu Tokio Niči Niči Šimbun objevují dva japonští poručíci Tošiaki Mukai a Tsuyoši Noda.

Noviny barvitě popisují soutěž, kterou se důstojníci baví. „Kdo z nás dřív zabije stovku Číňanů?“ předhánějí se ve stínání nevinných čínských civilistů ostrým samurajským mečem. Za nimi zůstává les mrtvých. S uťatými hlavami pak pózují jako s trofejemi.

Radostně si sdělují nová skóre mrtvých. Když jim je stovka málo, posunou si hranici na 150. V nankingských domech Japonci zřizují „zvláštní relaxační zařízení“. S relaxací ale nemá nic společného.

Po ulicích chytají mladé a hezké Číňanky, odvádějí je sem a násilím je tu drží jako sexuální otrokyně pro japonské vojáky.

Japonští vojáci klidně stínají nevinné čínské civilisty.
Japonští vojáci klidně stínají nevinné čínské civilisty.

1000 znásilnění za den

„Nikdy předtím jsem neviděl a neslyšel o takové brutalitě,“ píše si rozhořčeně 19. prosince 1937 o událostech do svého deníku misionář James McCallum. „Odhadujeme nejméně 1000 případů v noci a mnoho i přes den.

V případě odporu nebo projevu nesouhlasu následuje bodnutí bajonetem nebo kulka,“ líčí kruté násilí na ženách. Dívky proto raději tupě snášejí bolest a utrpení. Věří, že tak alespoň přežijí.

 Naštěstí řada žen najde pomoc…Američanka Wilhelmina Vautrinová (1886–1941), do této chvíle děkanka pro studium Univerzity Ťin-ling ze dne na den přeměňuje univerzitní areál v útočiště žen a dětí. K ruce má dvě čínské kolegyně.

Ve třech dokážou udělat neuvěřitelný kus práce, neustále pomáhají čínským ženám. Na nohou jsou přitom od rána do noci.

Wilhelmina Vautrinová si myslí, že mohla pomoci více lidem. Ukončí proto svůj život.
Wilhelmina Vautrinová si myslí, že mohla pomoci více lidem. Ukončí proto svůj život.

Trpí výčitkami

Teď právě Vautrinová brání mladičkou krvácející Číňanku, která z posledních sil vběhla do areálu školy. Dostane se jí tu ošetření. „Táhněte pryč!“ křičí na Japonce a bere do ruky tyč. Naštěstí se jí povede je na chvilku zahnat.

Spousty žen dokáže ubránit před znásilněním. Číňanky na ni zírají jako na svatý obrázek. Vrací se pak zpět do USA, ale obrázky plné utrpení a smrti už z mysli nevyžene. „Mohla jsem zachránit víc lidí,“ vyčítá si.

Dlouhodobý stres z vysilující práce si na ní vybere svoji daň v podobě silných depresí. 14. května 1941 nakonec v psychiatrické léčebně spáchá sebevraždu.

Foto: Wikimedia Commons, findgrave.com
Související články
Svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Svět zločinu
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
reklama
zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn