Také se vám zdá, že na letišti plyne čas daleko pomaleji? Hlavně při nekonečném čekání na kýžený start. Existují ale i výjimky – místa, odkud se vám nebude chtít pryč.
Místa, kde vám společnost kromě jiného bude dělat architektonický skvost a světový unikát v jednom.
Řada lidí míří na singapurské letiště Changi hlavně kvůli němu. Tak, jako se jinam jezdí obdivovat Eiffelova věž nebo Karlův most, tady je v centru pozornosti vodopád. A to ten nejvyšší, jaký je kdy v interiéru zbudován.
Fascinující (vodo) pád
Od roku 2013 nemá žebříček organizace Skytrax, shromažďující nejlepší světová letiště, jiného vítěze než Changi. Jeho suverenita už nikoho nepřekvapí. A kdyby přece, stačí si v něm chvíli pobýt.
Ačkoliv na návštěvníky tu čeká celá pestrá paleta možností, jak se zabavit, většina z nich nejdřív zamíří do stále ještě novotou (je otevřená od dubna 2019) zářící centrální budovy nazvané Jewel, seshora připomínající kulatý pecen chleba.
Právě té totiž dominuje už zmíněný nejvyšší vnitřní vodopád na světě, umístěný přesně uprostřed komplexu ze skla a oceli.
Kolosální Rain Vortex (Dešťový vír) měří 40 metrů a když zaprší, což se v Singapuru děje poměrně často, padá recirkulační dešťová voda do nitra stavby skrz kruhový otvor rychlostí až 37 850 litrů za minutu!
Kdo dorazí k vodopádu ve večerních hodinách, může se těšit na jedinečnou show se speciálními světelnými a zvukovými efekty.
Ráj uprostřed zeleně
Kdyby člověk nevěděl, že kolem startují letadla, připadal by si jako ve skutečném deštném pralese. V okolí vodopádu totiž strmě stoupají jednotlivá podlaží plná tropické zeleně.
Je jí tolik, že tvoří jednu z největších sbírek rostlinných druhů mezi všemi interiérovými zahradami v zemi. Komu se nechce kochat, může zalovit v peněžence a zamířit do některého z více než 300 obchodů s módou i jídlem.
Ty jsou ale na 18. nejrušnějším letišti na světě spíše samozřejmostí, skutečnými lákadly, kvůli kterým tu mnozí lidé tráví více času, než by museli, a někteří dokonce létají do Singapuru jenom proto, jsou jiné věci – třeba stezka mezi korunami stromů, bludiště z živých stromů, stejně úchvatné jako to zrcadlové, nebo zahrada s rozličnými druhy motýlů.
A koho omrzí motýli, může usednout k jezírku, plnému Koi kaprů, popřípadě si jít zaplavat do střešního bazénu. Na více než 135 000 metrů čtverečních a deseti pater se toho ovšem vejde ještě víc.
Je to vlastně takový zábavní park
Třeba 3D kino IMAX, zábavní hala, kde můžete popadnout do ruky ovladač konzole či klávesnici počítače a zabít čas i virtuální protivníky v některé z množství her, nebo takové kuriozity jako japonská továrna na sýr či Pokémon středisko.
Je toho tolik, že člověk musí dávat bedlivý pozor, aby nezmeškal odlet. Naštěstí každých pár minut projíždí přes halu vlaky, spojující Jewel s okolními terminály.
Kdo má i po všech těch absolvovaných radovánkách do startu stále daleko, může se ubytovat v místním hotelu se 130 pokoji.
50 milionů za půl roku
Do stavby obřího komplexu investuje vedení Changi 1,25 miliardy dolarů (přes 28 miliard korun) a zatím si na nezájem o něj nemůže stěžovat.
V říjnu 2019, šest měsíců po jeho uvedení do zkušebního provozu, uvítá padesátimiliontého návštěvníka, což má podle původních předpokladů trvat celý první rok.
„Singapur je turistickou destinací, ale 30 procent lidí, kteří dorazí na letiště Changi, pouze projíždí,“ objasňuje viceprezident Changi Airport Group Ivan Heng. A právě těm je Jewel určen především.
Jedinečné zážitky, které jim nabídne, je mají přimět, aby se do tohoto malého městského státu v jihovýchodní Asii vrátili s nutkáním poznat ho celý.