Domů     Dá se odvrátit náraz asteroidu?
Dá se odvrátit náraz asteroidu?
8.10.2020

Asteroidy představují hrozby, které mohou z vesmíru udeřit kdykoli. Jejich síla by při srážce se Zemí mohla způsobit obrovskou katastrofu. Může jí lidstvo zabránit?

Vesmírem putuje velké množství planet, hvězd a dalších objektů. Okolo naší planety se objevují i malé planetky, kterým říkáme asteroidy. První takové těleso objevil matematik a astronom Giuseppe Piazzi, který založil observatoř v Palermu. Stalo se tak 1. ledna 1801 a jednalo se trpasličí planetku s názvem Ceres.

Většina je neškodná

Mnoho asteroidů se při průletu zemskou atmosférou roztaví a vypaří. Pokud některé části dopadnou na Zemi, závisí míra hrozby na několika okolnostech. Určující je hmotnost původního asteroidu, a také rychlost, v jaké vstoupil do atmosféry.

Lokálně proniknou asteroidy do naší atmosféry několikrát ročně, ty velké a nebezpečné jsou na 99 % monitorované dlouho dopředu. Jeden takový zničil před 66 miliony lety téměř celý ekosystém planety včetně dinosaurů.

Většina asteroidů se v atmosféře vypaří.
Většina asteroidů se v atmosféře vypaří.

Zůstal jen kráter

Na území Mexika se dnes nachází obrovský kráter, který vznikl po dopadu asteroidu Chicxulub. Ten měl v průměru kolem 10 km, kráter vzniklý po jeho dopadu je široký zhruba 180-200 km.

Objevil ho koncem 70. let americký geofyzik Glen Penfield, když na místě hledal naleziště ropy. Odhaduje se, že síla exploze byla několikatisícinásobně vyšší, než by vyvolala nejsilnější jaderná zbraň.

Asteroid Chicxulub měl v průměru 10 km.
Asteroid Chicxulub měl v průměru 10 km.

Může se to stát znovu?

Odborníci už dlouhou varují před tím, že se tento scénář může znovu opakovat. Asteroid může zničit veškerý život na Zemi. Proto pracovníci NASA i další země pracují na několika scénářích, které by naši planetu mohly zachránit.

Některé z nich jsou ale pouze teoretické. Aby mohly fungovat, bylo by třeba zaznamenat rizikový objekt několik desítek let dopředu, abychom měli alespoň naději, že se srážce vyhneme.

Zásah jadernou hlavicí

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) má připraveno několik scénářů. Jedním z nich je použít proti asteroidu tu nejničivější zbraň, jakou kdy lidstvo vynalezlo. A tou je atomová zbraň.

Jaderná hlavice by se namontovala k raketám NASA, které by doletěly přímo k asteroidu. Samotná bomba by se pak odlepila při nárazu. Podle teorií samotná exploze asteroid nezničí, ale výbuch vychýlí objekt z osy.

Tento počin je nevypočitatelný, jelikož vnitřní struktura asteroidů je jedna velká neznámá a odpálení rotujícího objektu tak může situaci ještě zhoršit.

Jaderná bomba by roztříštila asteroid na menší kousky.
Jaderná bomba by roztříštila asteroid na menší kousky.

První studie

Na této teorii nepracuje pouze americký tým vědců. Ruští experti provedli test zbraní a přišli s výsledkem, že na planetku o průměru 200 metrů by stačilo použít hlavici o síle tří megatun.

Pokud bychom asteroid zasáhli za hranicí Měsíce, 97 % jeho hmoty by Zemi zcela minulo.  Studie počítá také s tím, že pokud by naši planetu ohrožoval asteroid velký do 1,5 km a varování by přišlo s předstihem 10 až 20 let, vědci by pravděpodobně hledali jiné řešení než jadernou zbraň.

Parabolické zrcadlo

S nápadem použít parabolická zrcadla přišel vědecký tým University of Glasgow ve Skotsku pod vedením Massimiliana Vasila. Pokud vědci zaznamenají, že se na Zemi řítí asteroid, dají povel vesmírným lodím, které ponesou zrcadla široká až 20 metrů.

Rakety pak zaujmou vypočítané pozice, nastaví rozvinutelná zrcadla a s jejich pomocí zachytí a soustředí sluneční světlo na jeden bod na povrchu asteroidu. Ten by se měl pak zahřát na 2100 °C, což by mělo k jeho zničení stačit.

Parabolické zrcadlo by sbíralo sluneční svit, které by se díky tvaru odráželo přímo na asteroid. Ten by se následně prudce zahříval a rozpadl na několik částí.
Parabolické zrcadlo by sbíralo sluneční svit, které by se díky tvaru odráželo přímo na asteroid. Ten by se následně prudce zahříval a rozpadl na několik částí.

Technický problém

Odpařováním horniny vzniknou plyny, jež se v principu stanou „raketovým motorem“, který vychýlí asteroid z jeho dráhy a nasměruje ho jiným směrem. Problémem ale stále zůstává technické řešení.

Vypravit do vesmíru několik desítek lodí a zrcadel je dnes ještě pořád mimořádně náročné. Podle výpočtů by na asteroid o průměru 20 km byla potřeba až 5000 zrcadel.

Vychýlení tak velké planetky by navíc trvalo minimálně tři roky a žádné ze zařízení by se nesmělo porouchat.

Gravitační traktor

Další z krizových scénářů na záchranu Země je tzv. gravitační traktor. Tuto metodu navrhli astronauti NASA Edward Lu a Stanley Love. K asteroidu by se podle tohoto scénáře vyslala speciální sonda. Ta by s objektem vyrovnala rychlost tak, aby letěla s ním.

Dráhu asteroidu by měnila tím, že by neustále zapínala motory a odtahovala tak díky vlastní gravitaci planetku jiným směrem. Ve výsledku by pak asteroid minul zeměkouli o tisíce kilometrů.

Stejně jako ostatní metody by tento plán fungoval pouze v případě, že se asteroid podaří objevit několik let před srážkou.

Pomocí gravitace by došlo k odklonu dráhy asteroidu.
Pomocí gravitace by došlo k odklonu dráhy asteroidu.

Jak si ho představit

Jak by takový „gravitační traktor“ vypadal? Podle vědců to bude loď dlouhá zhruba 90 metrů s hmotností 10 tun. Pohánět by ji měly čtyři iontové motory, které loď nasměrují do těsné blízkosti asteroidu (teoreticky na vzdálenost až 60 metrů).

Další práci pak vykoná gravitační síla. Celá operace by trvala asi 15 let a asteroid by se vychýlil z kurzu o necelý jeden centimetr. I to by podle expertů mělo stačit k tomu, aby se objekt později Zemi bezpečně vyhnul.

Rozřezání laserem (laserová ablace)

Lasery se dnes využívají čím dál častěji. V lékařství, vojenství, ale i v astronomii. Experti proto diskutují i nad možností využít laser proti asteroidu.

Podle jedné studie by mohl laser fungovat na principu postupného vypařování povrchu spojeného s odklonem dráhy. Planetku o průměru 200 metrů by tak mohl laser o výkonu 500 kW odklonit během 1 roku.

Současná raketa Ariane 5 může vynést satelit vybavený laserovým polem o výkonu pouze 300 kW. Ten by planetku dokázal odklonit až za 3 roky.

Výkonný laser je schopný rozřezat i ten nejtvrdší kov na světě, takže by mohl rozřezat i asteroid.
Výkonný laser je schopný rozřezat i ten nejtvrdší kov na světě, takže by mohl rozřezat i asteroid.

Zahřívání horniny

Princip spočívá v tom, že laseru bude mířit do středu planetky a toto místo silně zahřeje. Tím vznikne tlak, kvůli kterému se těleso rozpadne na menší části. Problémem je opět technické řešení – v současnosti neexistuje tak silný laser.

Navíc zatím neumíme seřídit lasery tak, aby směřovaly do středu tělesa, které se pohybuje.

Vesmírné beranidlo (kinetický retraktor)

Tato metoda je jednou z nejpreferovanějších. NASA by v takovém případě vypustila stroj, který do asteroidu řízeně narazí a pokusí se jej vychýlit z kurzu.

Něco podobného chce NASA vyzkoušet v rámci mise DART. Do vybrané planetky Didymos o velikosti 130 metrů narazí rychlostí 21 600 km/h. Střet je naplánován na říjen 2022.

Náraz vesmírné lodi do asteroidu by změnil jeho směr.
Náraz vesmírné lodi do asteroidu by změnil jeho směr.

Kulečníkový šťouch

Celou situaci si můžeme představit jako vesmírný kulečník, kdy asteroid dostane od rakety jakýsi kulečníkový šťouch. Úder má za cíl změnit oběžnou dráhu asteroidu tím, že změní jeho rychlost.

Stejná technologie se používá při likvidaci balistických raket s jadernými hlavicemi.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz