Desítky let trvající úsilí o záchranu koně Převalského (Equus ferus przewalskii) a jeho návrat do přírody, ve kterém zásadní roli sehrává Zoo Praha, se postupně přibližuje cíli.
Potvrzuje to i analýza publikovaná nedávno v odborném časopise Conservation Letters.
Autoři analýzy si položili otázku, kolik druhů ptáků a savců se díky ochráncům přírody podařilo zachránit před vyhubením. Odpověď zní, že snad až 48 – a jako příklad úspěšnosti tohoto ochranářského úsilí je uváděn právě kůň Převalského. Poslední divoký kůň se tak pomyslně přesouvá z červeného do zeleného seznamu.
Velké úspěch
„Úspěšnost naší společné práce potvrzují i poslední zprávy z Mongolska,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „V Přísně chráněné oblasti Gobi B, kam směřovala většina z našich – ‚českých‘ – transportů, počet koní Převalského již překročil tři sta.
Jen letos se v Gobi B narodilo na šedesát hříbat a tři z námi přepravených klisen – Anežka, Xara a Greta – jsou již babičkami. Přitom když jsme s našimi leteckými transporty začínali, bylo tam všehovšudy šestapadesát koní.“
„Krásu divokých koní“ v jejich domovských stepích a polopouštích uprostřed Asie mohou nyní návštěvníci Zoo Praha obdivovat i na stejnojmenné výstavě fotografií, která je umístěna v jurtě u horní stanice lanovky.
„Pozorování koní Převalského ve volné přírodě je pro mne vžspojenody s radostí a s pocitem ohromného zadostiučinění,“ říká Miroslav Bobek. „Snad bude patrné i z fotografií, které během našeho Návratu divokých koní pořizovala řada autorů.“
Zlaté české ručičky
„Jubilejní desátý transport naplánovaný na letošní červen jsme z pochopitelných důvodů museli o rok odložit,“ konstatuje Miroslav Bobek. „Snad se podaří ho uskutečnit příští rok. Současně je ale třeba se dívat i dál dopředu.
Populace koní Převalského v Gobi B již bude dostatečně početná a my začínáme připravovat projekt, který by měl koně Převalského časem navrátit také do další části Mongolska – na východ.“