Domů     Utekl k nám praotec Čech kvůli mstiteli vraždy?
Utekl k nám praotec Čech kvůli mstiteli vraždy?

Země oplývající mlékem a strdím? Praotec Čech se rozhlédne z oblého kopce. Krajina vypadá úrodně a jistě se pro jeho kmen stane dobrým domovem. On sám konečně přestane být psancem. Ruka mstitele za zločin, který spáchal, až sem určitě nedosáhne!

Kde se zrodil příběh o příchodu Slovanů k nám?

Za nejstarší pověst o jejich cestě historikové označují legendu o založení Kyjeva, zachycenou ve staroruské kronice Povesť vremennych let, kterou na počátku 12. století sepsal kyjevský mnich Nestor.

Líčí příběh tří bratrů – Choriva, Kyje a Ščeka – a jejich sestry. Kyj byl zakladatelem Kyjeva, Choriv, tedy Chorvat, přivedl chorvatský národ na pobřeží Jadranu, Šček nápadně připomíná Čecha.

Jihoslované si příběh ale vykládají trochu jinak. „V Krapině (v dnešním Chorvatsku – pozn. red.), městě založeném Římany, pobývají tři bratři: Čech, Lech, Mech,“ líčí tamní pověst a ukazuje na ně jako na samotné zakladatele města.

Na starých mapách Krapiny, ležící téměř u hranic se Slovinskem, se dokonce objevuje místo zvané Gradina Čech, údajné Čechovo sídlo…  

Povesť  vremennych let líčí založení města Kyjeva.
Povesť  vremennych let líčí založení města Kyjeva.
 

Pomstil sestru 

Římskému správci Aureolovi (asi 220‒268), kterému v té době oblast Dalmácie podléhá, neuniknou půvaby jejich sestry Viliny. A ani on není dívce lhostejný. „Pusť nás do bran města,“ žadoní muž jejího srdce. Vilina mu vyhoví.

Jenže Aureolova družina do té doby svobodnou Krapinu vydrancuje. Vypaluje všechno, co jí přijde pod ruku. Vilina je tváří v tvář té zkáze naprosto zdrcená.

V zoufalství nad tím, co její vyvolený provedl, jí pukne žalem srdce. „Vyzývám tě na souboj,“ vykřikne potom rozzuřený Šček tváří v tvář Aureolovi. Zničení města chce okamžitě pomstít.

Šarvátka podle pověsti skončí Římanovou smrti. „Musíme okamžitě pryč,“ zavelí vzápětí Šček bratrům. Jeho družina kvapně opouští Krapinu a vydává se na sever.  

Pověst, že praotec Čech k nám utekl před pronásledovateli, je pouhou spekulací.
Pověst, že praotec Čech k nám utekl před pronásledovateli, je pouhou spekulací.

Inspirace v Bibli 

Může se jihoslovanský příběh zakládat na pravdě? Kosmas nic podobného nepopisuje.

Barvitě ale příběh vraždy ve 14. století vylíčí kronikář Dalimil. „Leží země v srbském kraji, Charváty ji nazývají, a v ní kdysi vládl lech, který nosil jméno Čech. Neboť dopustil se vraždy, zbaven domova byl navždy,“ veršuje český letopisec.

Podle kronikáře tu ale „prožil ve cti, dlouhé roky s bratry šesti“. Šlo tedy o ctnostného muže, který se sám rozhodl opustit zemi. Snad se bál pomsty pozůstalých.

Dalimil zdůrazňuje, že Čech (poprvé užívá toto jméno, u Kosmy se lze setkat jen s Boehmem) byl významným vladykou. Odkud vzal zdroj a motiv dramatické zápletky?

Znalci biblických příběhů poukazují na to, že kvůli velice podobným událostem musel odejít i Mojžíš z Egypta. Našel kronikář inspiraci v Bibli? Zřejmě ano, a aby příběhu dodal patřičnou „šťávu“, okořenil ho krvavým motivem…   

Podle kronikáře Dalimila Čech ztratil domov.
Podle kronikáře Dalimila Čech ztratil domov.

Velmož, nebo obyčejný člověk? 

Chuť přikrášlit naši ranou historii možná měl i český král a římský císař Karel IV. (1316‒1378), když kolem roku 1374 nechal sepsat latinskou Kroniku českou, která se pak dočkala českého překladu.

Její tvůrce Přibík Pulkava z Radenína (†1380) také líčí příběh, kdy Čech spáchá vraždu významného muže, a proto musí utéct. O samotném Čechovi však hovoří jen jako o „nějakém člověku“, nepřiznává mu žádné důležité společenské postavení.

Proč, to není jisté. Přitom se lze téměř stoprocentně spolehnout na to, že Pulkava čerpal i z Dalimilových textů a jeho kroniku z počátku 14. století bezpečně znal.  

I Přibík Pulkava z Radenína ve svém díle popisuje vraždu.
I Přibík Pulkava z Radenína ve svém díle popisuje vraždu.

Časově to nesedí 

Aureolus patří k historicky doloženým osobám. Stává se správcem Ilýrie, části dnešního Balkánu. Podle životopisů římských císařů, známých jako Historia Augusta, ze 4. století n. l.

dosáhl hodnosti dux equitum, tedy funkce velitele jízdy. Své další působení spojil se severoitalským Milánem, ale ve městě byl zabit, když se pokusil uzurpovat si císařský trůn pro sebe. Jiné místo, ale k vraždě došlo!

Háček ovšem vězí v jistém časovém nesouladu. Aureolus žil již ve 3. století, ale „praotec Čech“ se u nás musel objevit až mnohem později. „Podle nejrozšířenějšího názoru velké stěhování Slovanů začalo v prvních desetiletích 6. století na Ukrajině.

Do Čech měli první osadníci dorazit brzy po roce 530,“ uvádí současný autor Arnošt Vašíček. I přes propast tří staletí se ovšem dávný zločin, spáchaný na římském vojevůdci, mohl stát inspirací pro lidová vyprávění. Sotva ale mohl uvést do pohybu celé kmeny Slovanů.   

Foto: Wikimedia Commons, kpvhas.ff.cuni.czjpg
Související články
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
reklama
historie
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
reklama
věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn