Tornádo barev a vzorů inspirovalo malého Gianniho už v dobách, kdy se ještě držel matčiny sukně a trávil dlouhá odpoledne v jejím ateliéru. První šaty proto navrhl, už když mu bylo 10 let. Plnit roli pomocného krejčího mu ale nestačilo. Chtěl víc.
Chtěl šokovat a zářit. Tak vyrazil na zkušenou.
Ospalou Kalábrii vyměnil mladý Gianni Versace (1946–1997) za italské srdce módy, Milán, kde nejprve splynul s davem jako návrhář pro renomované italské módní domy Genny, Callaghan nebo Complice.
Bylo mu 26 let. Dosavadní módní kousky ho ale s každým přebývajícím rokem nudily víc a víc.
Dokud ho stereotyp neotrávil natolik, že společně s bratrem Santem (*1944) a sestrou Donatellou (*1955) nezaložil rodinný podnik s logem medúzy. Ikonu Versace.
„Styl má smysl jen tehdy, když je váš vlastní,“ vypustil v tu dobu do světa. A jeho první dámská kolekce inspirovaná antikou převrátila módu naruby.
Za velkou louži
Modely byly divoké, nespoutané. Pro většinu žen neuvěřitelně živelné a sexy. Ať už drásaly oči jasnými barvami a potisky nebo se leskly kůží i kovovými cvočky. Jeho tvůrčí zápal se stal kultem.
Versace vynikal neuvěřitelným citem pro střihy a modely, které brzy pronikly až do Spojených států, kam po dlouhém váhání nakonec přesídlil.
Divokost na těle celebrit
Versaceho osobitost i homosexuální orientace byly čím dál častěji terčem kritiky, on se však nedal zastavit: „Podle mě je daleko horší než sexuální svéráznost či přímo vyzývavost nuda, stupidita a stárnutí.
Všechno tohle totiž spojuje schopnost omezovat, o což samozřejmě nemám zájem. Věřte, že já se jen tak spoutat nenechám.“ Stejně tak celebrity, které se do jeho kousků halily jako divé.
Styl upoutal nejen princeznu Dianu (1961–1997), ale také zpěvačku Madonnu (*1958), zpěváka Eltona Johna (*1947) nebo herečku Demi Moore (*1962).
Ikonickými se staly černé šaty s rozparkem a spínacími špendlíky, které vynesla na světlo herečka Elizabeth Hurley (*1965), ale také zelené šaty Jennifer Lopez (*1969) s výstřihem až k pupíku.
Cesta do neznáma
Jako jeden z prvních obrátil Versace pozornost i ke šperkům a bytovým doplňkům, jejichž kouzlo omámilo drogové bossy z Jižní Ameriky anebo americké rapery. Oblibě se od roku 1981 těšil i jeho první parfém pro ženy, GV Donna.
Roku 1997 ale přišel pro všechny Gianniho stoupence šok. Jejich módní guru byl před svým domem v Miami zastřelen. Motiv? Neznámý. Návrhářské křeslo poté obsadila sestra Donatella, která svou první kolekci vypustila do světa jen 3 měsíce po smrti bratra.
A časopis Vogue ji vynesl do nebes. Roku 2002 byla společně s bratrem oceněna za mimořádný světový módní úspěch. O pět let později však ustoupila Giannim prosazovaná živelnost smyslné eleganci tónované do přírodních barev. Zmizelo i proslulé logo medúzy.
Zatím k největší změně došlo v loňském roce, kdy firmu Versace odkoupil návrhář Michael Kors (*1959).