Domů     Kapesník: Věrný přítel, který neslouží jen nosu
Kapesník: Věrný přítel, který neslouží jen nosu
28.8.2020

Teče vám nosu nebo z vás teče pot? Často nedokážete zadržet slzy? Vynechává vám paměť? Anebo chcete jít s dobou, ale nemáte na nové šaty? Už celá staletí vyřeší všechny tyto problémy jedna obyčejná věc!

Co to mají ty staré čínské sochy na hlavách za podivné čtverce? Přeci kapesník! Už v době dynastie Čou (12. – 8. století př. n. l.) ho patrně lidé používají jako ochranu před sluncem.

Že je užitečné mít kapesník po ruce, když je horko, vědí i staří Římané a otírají si s ním pot z čela. Tehdy mu ale říkají sudarium, jak popisuje v jednom ze svých zápisů básník Catullus (84-54 př. n. l.) A kdy se člověk nejvíce potí?

Když sleduje něco napínavého, třeba gladiátorské zápasy! A jak už nervózní divák třímá kus látky v dlaních, zjistí, že se s ním dá dělat i něco jiného – třeba mávnout, a dát tak znamení k boji.

Utře slzy, vyzná lásku

Bez kapesníku se lidé neobejdou ani ve středověku. Ve Francii si s ním začnou otírat slzy, anglický král Jindřich II. Plantagenet (1133–1189) si ho oblíbí dokonce i na čištění zubů.

Šikovná látková věcička se stává i oblíbeným dárkem a rytíři si kapesník od ženy vážou jako talisman na zadní část přilby.

Vedle lásky ale může být i svědkem žárlivosti – právě kvůli kapesníku Othello v Shakespearově hře uškrtí svou ženu Desdemonu a potom zabije sám sebe. Obyčejný čtverec plátna se pomalu stává symbolem nejrůznějších hodnot.

Nosí se většinou přehozený přes předloktí, hlavně, aby byl vidět. Protože kdo má kapesník, ukazuje, že je z vyšších vrstev.

Kapesník se často nosí jako viditelná součást oděvu.
Kapesník se často nosí jako viditelná součást oděvu.

Kdo má luxusnější?

Hedvábí střídá benátskou krajku, ozdoby jsou vyšité zlatou či stříbrnou nití, a někdy jsou kapesníky dokonce tak cenné, že se odkazují i v poslední vůli.

Šlechtici se na portrétech nechávají zvěčnit i se svým kapesníkem, opatřeným monogramem, značku nebo rodovým erbem. Zkrátka čím honosnější kapesník, tím je člověk bohatší a mocnější.

Na dvoře krále Ludvíka XVI. (1754-1793) například existuje nařízení, že nikdo nesmí mít větší kapesník než on! Stylový doplněk je ale i vhodným prostředkem komunikace.

Dámy s ním mávají na pozdrav, a když se chtějí s někým seznámit, není nic jednoduššího, než kapesník nenápadně upustit na zem…

Dostupná móda

Ani ve 20. století ale věrný kapesník člověka neopustí. A tedy zejména muži bez něj nedají ani ránu. Co kdyby dáma v jejich společnosti náhle začala plakat? Hned jí jeden čistý a pečlivě vyžehlený musí podat!

Jenže kapesníky jsou většinou bílé a muži je nosí v kapse u kalhot, společně s klíči či penězi. Nemůže se tedy ušpinit? Hned po první světové válce se kapesník raději stěhuje do vnější náprsní kapsy. A tam mu to natolik sluší, že už se rozhodne zůstat.

Stává se de facto povinnou součástí společenského obleku a již ve 20. letech aby snad s prázdnou kapsou muži ani nevycházeli z domu! Ovšem ani ženy nepřijdou zkrátka.

Kapesníky nosí přes ruku či vykukující z boční kapsy kabelky a módní značky jim je nabízejí ve všemožných barvách a vzorech. Ve 30. letech, v době hospodářské krize, či poté během druhé světové války si ženy často nemohou dovolit kupovat nové šaty. Kapesník je ale dostupnější a dá se s ním tak krásně obměňovat outfit.

V pánském saku se kapesník usídlí po první světové válce. V kapse u kalhot se totiž snadno zašpinil.
V pánském saku se kapesník usídlí po první světové válce. V kapse u kalhot se totiž snadno zašpinil.

Konečně u nosu?

Tedy pořád samá paráda. Copak do kapesníku nikdo nesmrká? Ale ano, a údajně už anglický král Richard II (1367-1400), který je v tomto smyslu dokonce považován za jeho vynálezce.

Dalším důkazem je třeba i český výraz „čistonosoplena“, který se patrně používá již v 17. století. Ovšem hlavní funkcí kapesníku prostě hygiena nosu dlouhou dobu není. A ještě dřív než se tak stane, vyroste mu silná papírová konkurence!

První jednorázové kapesníky se objevují již ve 20. let 20. století. Nejprve tedy slouží k ošetřování ran, později k odstraňování make-upu a poté se uchytí právě při smrkání.

V západních zemích poměrně rychle, u nás jsme tedy látkovým pomocníkům věrni ještě dlouho. A kdo je vítězem dnes? Volba už je na každém z nás.

Látkové kapesníky na smrkání už dnes používá málokdo. Papírové jsou v mnohém praktičtější.
Látkové kapesníky na smrkání už dnes používá málokdo. Papírové jsou v mnohém praktičtější.
Foto: Pinterest, kingofdhaka.com, https://www.1tshu1tree.com
Související články
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
reklama
lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop