Domů     Boj do posledního dechu aneb vojáci, kteří se vzdali až dlouho po válce!
Boj do posledního dechu aneb vojáci, kteří se vzdali až dlouho po válce!

Druhá světová válka byla v Evropě oficiálně ukončena 8. května 1945, Japonsko pak kapitulovalo 2. září téhož roku. Někteří vojáci se ale vzdali až dlouho poté, co bojová vřava utichla. Co je k tomu vedlo?

Meteorologové odříznutí na Špicberkách

Když v září 1939 vypukla 2. světová válka, nemohli už nacističtí pohlaváři při plánování útoků, přesunu jednotek i zásob dále spoléhat na mezinárodní síť meteorologických stanic, neboť jejich data byla šifrována Spojenci.

Němci si tedy musel zbudovat vlastní meteorologické stanice v Arktidě. Zřízením jedné z nich na souostroví Špicberky nedaleko severního pólu byl pod krycím jménem operace Haudegen pověřen poručík Wilhelm Dege (1910–1979), geograf a geolog.

Špicberky si vybrali nacisté záměrně, neboť právě tam se s několikadenním předstihem vytváří počasí pro Evropu.

Na Arktidě byla zřízena meteorologická stanice.
Na Arktidě byla zřízena meteorologická stanice.

Před záchranou museli kapitulovat

V září 1944 přepravila tedy ponorka U-307 a zásobovací loď Carl. J. Busch skupinu mužů na souostroví Špicberky.

Zřízená stanice byla aktivní od 9. záři 1944 do 4. září 1945. Po kapitulaci Německa zničili meteorologové šifrovací zařízení, ve vysílání veřejných zpráv o počasí ale pokračovali až do srpna. Následně byli 4. září vyzvednuti malým norským člunem.

Wilhelm Dege oslovil kapitána plynulou norštinou, protože mezi roky 1940 až 1943 sloužil jako tlumočník německé armády v Norsku. Kapitán požádal jedenáct německých meteorologů, aby před záchranou kapitulovali. Ti tak, téměř čtyři měsíce po skončení války v Evropě, učinili.

Poslední Hitlerův voják v Americe

Georg Gärtner (1920–2013) se narodil v dnešní polské Svídnici, která před válkou náležela Německu.

V 19 letech se v roce 1940 zapsal do Wehrmachtu a bojoval v řadách německých jednotek Afrika Korps vyslaných do severní Afriky, jimž velel polní maršál Erwin Rommel (1891–1944).

V roce 1943 zajaly Gärtnera spojenecké jednotky v Tunisku a jako válečného zajatce ho odvezly do Spojených států. Když válka skončila, měl být navrácen do svého rodného města, které bylo ovšem obsazeno Sovětským svazem.

Georg Gärtner se stal právoplatným občanem Spojených států amerických.
Georg Gärtner se stal právoplatným občanem Spojených států amerických.

Falešná identita fungovala 40 let

Gärtner se proto 22. září 1945 rozhodl z vojenského tábora Deming v Novém Mexiku raději uprchnout. Naskočil na projíždějící nákladní vlak, který ho dovezl do Kalifornie. Protloukal se jako dřevorubec, dělník a myl i nádobí.

Jako kandidát na důstojníka se s novou identitou Dennise F. Whilese zdokonalil v angličtině, vymyslel si i historku o úmrtí rodičů a dětství v sirotčinci. Dokonce se oženil. FBI po něm pátrala až do roku 1963, ovšem protože nebyl nebezpečný, nijak intenzivně.

Na nátlak manželky jí řekl pravdu o své minulosti, nakonec se přiznal i veřejně. O svém osudu sepsal knihu. FBI proti němu nevznesla žádná obvinění, a tak mohl v USA zůstat a stát se jejich právoplatným občanem.

Japonský zpravodaj se odmítl vzdát

Poručík Hiró Onoda (1922–2014) byl zpravodajským důstojníkem japonské císařské armády. V roce 1944 byl vyslán na malý ostrov Lubang v západní části Filipín, kde měl se svou jednotkou špehovat Spojence.

Ti na ostrov o dva měsíc později zaútočili a drtivou většinu Japonců pozabíjeli. Onodovi a ještě třem jeho spolubojovníkům se ale podařilo přežít.

Skrývali se v místní džungli, kde si obstarávali i potravu, pokud se jim nepodařilo ji ukrást místním farmářům, a pokračovali v partyzánské válce.

Konec války považoval za nesmysl.
Konec války považoval za nesmysl.

Nakonec zůstal v boji osamocen

Když byla druhá světová válka po atomových útocích na Hirošimu a Nagasaki v září 1945 ukončena, ve východní Asii se stále pohybovala řada japonských vojáků, kteří o kapitulaci své země nevěděli. Mezi nimi i Onoda.

Američané proto zásobovali jednotlivé ostrovy letáky, jež oznamovaly konec války. I k Onodovi a jeho přátelům se dostaly. On je však považoval za výmysl. Jeden z jeho spolubojovníků jim ale uvěřil a roku 1949 se vzdal.

Další dva byli zastřeleni filipínskou policií. Jen Onoda odolával.

Japonec vše považoval za americký výmysl.
Japonec vše považoval za americký výmysl.

Všechno je americká lest

Nepřesvědčilo ho nic, letáky ani aktuální noviny, a dokonce ani jeho rodinní příslušníci. Vše považoval za lest Američanů, v čemž ho utvrzovala i americká letadla, která stále přelétala nad oblastí – účastnila se však již války ve Vietnamu.

Císař by se přeci nikdy nevzdal! Onodův pobyt v džungli tak ukončil až roku 1974 jeho bývalý velící důstojník, který jej zbavil jeho vojenských povinností. Tomu voják uvěřil a konečně kapituloval.

Jeho skupina měla na rukou krev asi 30 Filipínců, tamější prezident Ferdinand Marcos (1917–1989) mu ale udělil milost.

Foto: Shutterstock.com, WIkimedia Commons
Související články
Historie
Krok za krokem. Tři pochody, které zanechaly stopu v historii
Upraví si kravatu, nervózně promne prsty, a pak už je ve svém živlu. Jeho hlas se line z reproduktorů do uší shromážděných. Projev Martina Luthera Kinga z onoho srpnového dne zazní v rámci Pochodu na Washington. Ve více lidech se to prostě lépe táhne. Ať už jde o nastolení nového režimu, upozornění na nerovnost ve společnosti či zkrátka […]
Historie
Zlatá ponorka I-52: Ztracený poklad nacistů v hlubinách Atlantiku
V temných vodách Biskajského zálivu odpočívá jeden z největších neobjevených pokladů druhé světové války – japonská ponorka I-52 přezdívaná „Zlatá“. Na její palubě měly být tuny zlata určené pro nacistické Německo, ale i tajné dokumenty, které by mohly změnit pohled na historii. Co se skutečně skrývá v tomto ocelovém sarkofágu pět kilometrů pod hladinou? Lokalita: Biskajský […]
Historie
Patřil držitel císařské medaile k šarlatánům nebo seriózním vědcům?
Ačkoliv Michael uveřejnil ve svém traktátu řadu zajímavých poznatků, na evropských dvorech předvádí spíše podvody šikovně maskované iluzionistickými efekty.   Alchymie se stane koníčkem Michaela Sendivoje (1566-1636) už v dobách jeho studií.  Už v roce 1594 se Polák objevuje v Praze, kde působí na dvoře Rudolfa II. Seznámí se s bohatým měšťanem Ludvíkem Korálkem z Těšína, kterému prý podivuhodným bílým […]
Historie
Hitler a Stalin: Strach z otravy a skromné chutě diktátorů
Zatímco miliony lidí hladověly, dva z největších zločinců 20. století jedli vegetariánská jídla a jednoduché polévky. Jak vypadaly stravovací návyky Adolfa Hitlera a Josifa Stalina? Mladá Němka Margot Wölková (1917–2014) za druhé světové války na rozdíl od mnoha jiných lidí nestrádala. Po dva roky dostávala každý den připravené jídlo, vždy vegetariánské a velmi čerstvé. Vůbec […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
reklama
lifestyle
Od valchy k automatické pračce: Revoluce v praní prádla
Praní prádla bylo po staletí namáhavou prací v potocích a na valchách. Jak se z této dřiny vyvinuly moderní pračky, které dnes bereme jako samozřejmost? Objevte fascinující cestu jednoho z nejdůležitějších domácích spotřebičů. Praní prádla bylo zpočátku náročnou fyzickou aktivitou, pralo se v řece či potoce a špína se z oblečení odstraňovala otloukáním o kamení. […]
Divoké americké rodeo: Adrenalin na maximum
Osm vteřin hrůzy, celoživotní sláva. Profesionální rodeo není jen sport – je to souboj člověka s tisícikilogramovou zbraní z masa, kostí a čistého adrenalinu. Zatímco statisíce fanoušků hltají každý pohyb v aréně, jezdci riskují životy v jednom z nejnebezpečnějších představení na planetě. Vítejte ve světě, kde pád neznamená konec, ale teprve začátek bitvy o přežití. […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz