Domů     Zkáza v chrámu: Kdo se pokusil zavraždit slovenského prezidenta Tisa?
Zkáza v chrámu: Kdo se pokusil zavraždit slovenského prezidenta Tisa?

Klášterem Pečorská lavra v Kyjevě se ozve mohutná detonace. Kameny létají kolem jako gejzír a pravoslavný skvost se mění v ruiny. Přitom uplynulo sotva půl hodiny od chvíle, kdy odsud odešel prezident Slovenského státu Jozef Tiso. Smrti unikl doslova o vlásek.  

„S úctou přicházíme k této mohyle, ve které jsou skryté tělesné pozůstatky slovenských synů, kteří tady v tomto kraji položili svoje životy,“ řeční na počátku listopadu roku 1941 slovenský prezident Josef Tiso (1887–1947) v Zaluži (v dnešním Polsku nedaleko hranic s Ukrajinou), kam přijel zkontrolovat slovenské vojáky na východní frontě. Tiso se při své inspekční návštěvě chce přesvědčit, v jaké situaci se právě nacházejí jeho jednotky. Ještě netuší, že málem přijde o život. Nebo tuší?

Jak jinak lze vysvětlit skutečnost, že v listopadu 1941 při prohlídce Kyjeva náhle změní předem připravený program? „Půjdu nejdříve do kláštera,“ rozhodne se nečekaně na místě. Návštěvu svatostánku Pečorská lavra tak posune o dvě hodiny proti plánovanému termínu.

Měl nějaké zprávy o hrozícím nebezpečí? Na první pohled to tak nevypadá, ve skutečnosti ale mohl mít zprávy o chystané akci. Prohlídku kláštera kvůli tomu prezident ale rozhodně neodbude.  

Slovenský prezident Josef Tiso unikne smrti jenom o vlásek.
Slovenský prezident Josef Tiso unikne smrti jenom o vlásek.

Mohou za to Rusové nebo Němci? 

Jenže 3. listopadu 1941 několik desítek minut po Tisově odchodu ze svatyně zaduní klášterem obrovský výbuch. „Dopadli jsme tři utíkající osoby a na místě je zastřelili,“ hlásí potom německá policie, ale ve svých dokumentech se omezí na strohý záznam: „Nemohli jsme uprchlíky identifikovat, protože u sebe neměli žádné dokumenty.“ „Ihned poté byla vydaná falešná zpráva, podle které Kyjevsko-pečorskou lavru vyhodili do vzduchu samotní Rusi s cílem spáchat atentát na prezidenta Tisa,“ domnívá se současný slovenský historik Milan S. Ďurica. Dějepisec Martin Lacko ze slovenského Ústavu paměti národa si ale myslí, že šlo o akci samotných Rusů! 

Vnitřek chrámu, který zničil výbuch, po rekonstrukci.
Vnitřek chrámu, který zničil výbuch, po rekonstrukci.

 

Šéf tajných nemá hlavu státu rád 

Mohla příprava atentátu vzniknout na pokyn Němců? Zatímco vztah německého vůdce Adolfa Hitlera (1889–1945) k Jozefu Tisovi byl podle Ďuricy plný respektu a pochopení, a to údajně navzdory tomu, že diplomaté a agenti tajných služeb Hitlerovi nepřestávali posílat negativní hlášení o ideologických a politických postojích slovenského prezidenta, jiní němečtí pohlaváři už takovou vstřícnost vůči Tisovi rozhodně neprojevovali.

Právě Heinrichu Himmlerovi (1900–1945), nejvyššímu šéfovi tajných služeb, je údajně hlava Slovenského státu trnem v oku.  

Heinrich Himmler Tisa nemá moc v lásce.
Heinrich Himmler Tisa nemá moc v lásce.

Nařídil druhý muž říše likvidaci? 

V Himmlerových rukou se soustřeďují všechna tajná hlášení kritizující Tisovo chování a druhý muž říše si vůči prezidentovi vypěstuje přímo zuřivou nenávist zapřisáhlého národního socialisty. Zřejmě na svou vlastní pěst potom připraví na Tisa atentát.

Chce vyrabovat a zničit ruské kulturní památky a součástí jeho plánu je i likvidace Pečorské lavry. SS Obergruppenführer a velitel východních oblastí Fridrich Eckelmann se dokonce před ruským zástupcem náčelníka 2. správy NKGB (sovětská vojenská kontrarozvědka) majorem Cvetajevem rozpovídá o plánu likvidace.

Dokument o jejich rozhovoru z ruských archivů získává v říjnu roku 1991 tehdejší ředitel Slovenského národního archivu Dárius Rusnák.  

Mezi Adolfem Hitlerem a Josefem Tisem prý fungoval vztah plný vzýjemného respektu.
Mezi Adolfem Hitlerem a Josefem Tisem prý fungoval vztah plný vzýjemného respektu.

Chtějí se zbavit nepohodlných 

Přípravou projektu pověří Eckelmann SS Sturmbannführera Donnera z Himmlerova osobního štábu. „Demolice kláštera je připravená podle rozkazu,“ hlásí Donner ve dnech 28. – 29. října 1941 Eckelmannovi. „Bude provedena během jeho návštěvy,“ dodává. O odpálení náloží se má postarat náčelník oddělení Gestapa, které působilo v armádním seskupení Jih. Atentát je podle Rusnáka „jasným důkazem, že prezident Tiso nebyl fašistou, ani Hitlerovým a německým kolaborantem, ale naopak, je to důkaz toho, že se ho Němci chtěli zbavit šikovným a nenápadným způsobem.“  Himmler podle něj chce jednoduše zabít dvě mouchy jednou ranou:

zničit symbol pravoslavné víry a elegantně se zbavit muže, který mu překáží. „Němcům by lépe vyhovovalo mít v prezidentském úřadě Vojtěcha Tuku, který jim ve všem šel na ruku,“ tvrdí Rusnák.  

Vojtěch Tuka plní do písmene příkazy Němců.
Vojtěch Tuka plní do písmene příkazy Němců.

Šlo o akci Sovětů? 

Ve skutečnosti ale mohlo být všechno jinak. Josefa Tisa při prohlídce Uspenského chrámu v Pečorské lavře doprovázeli nacističtí generálové. V Kyjevě v době Tisovy návštěvy pracovala skupina agentů, kterým velel sovětský rozvědčík Ivan Danilovič Kudrja.

Ten se svojí skupinou podminoval ve městě řadu budov a následné výbuchy v září 1941 zabily hodně Němců. Dílem Kudrjovy skupiny tak zřejmě byla i listopadová akce v klášteře.

Sověti se chtěli zbavit nacistických generálů, Tiso pro ně vlastně nebyl zajímavý, jenom se akci náhodně přimíchal. „Hitler neměl důvod k Tisově likvidaci, nemluvě o tom, že Tisa respektoval,“ poznamenává Lacko, který pochybuje, že by se o prezidentovu likvidaci pokusil někdo jiný z nacistických kruhů. Mnohem pravděpodobnější proto je, že šlo o akci Sovětů. 

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
reklama
historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
reklama
historie
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Špionáž za 2. světové války: Kousek požehnaný od premiéra a školácké chyby Němců
V letech 1939-1945 mají špionážní služby pořádně napilno. Těm britským se často daří dostat Němcům na kobylku. A ti nejednou zkazí, co mohou… Heinrich Kreipe (1895–1976) nově velí německé 22. pěší divizi na ostrově Kréta. Při návratu z kanceláře v Archanes do svého sídla v Knossu večer 26. dubna 1944 zastaví jeho vůz povelem „Halt!“ hlídka. Vyžádá si […]
Osudový výstřel na prezidenta Williama McKinleyho: Jak anarchista změnil dějiny USA
Leon Czolgosz, dělník z Detroitu inspirovaný myšlenkami anarchistky Emmy Goldmanové, se rozhodl změnit svůj osud. Jeho čin, atentát na prezidenta Williama McKinleyho, měl dalekosáhlé důsledky, které navždy změnily směr americké historie. Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce […]
Šokující atentát na Abrahama Lincolna: Tragédie ve Fordově divadle
Dne 14. dubna 1865 se ve Fordově divadle ve Washingtonu odehrála tragédie, která otřásla celým světem. Prezident Abraham Lincoln, který vedl Spojené státy k vítězství v občanské válce a zrušení otroctví, byl zavražděn hercem Johnem Wilkesem Boothem. Tento šokující atentát se stal jedním z nejvýznamnějších momentů americké historie. Abraham Lincoln se narodil jako syn farmáře […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz