Temné hučení kdesi v dálce na zamračeném nebi. Hrozivě vypadající stíny nořící se z mraků. Rachot zbraní a zvuk padajících bomb, při kterém tuhne krev v žilách. Stejně jako se druhá světová válka rozhodovala na zemi a na moři, rozhodovala se i v oblacích. Jedna ze závažných leteckých bitev se dokonce odehrála i na našem území…
I nad naším územím se během druhé světové války odehrávají tvrdé boje. K tomu největšímu dochází v neděli 17. prosince 1944. Tedy v době, kdy se evropská část války pomalu blíží ke svému závěru.
Právě na tento den naplánovalo velení americké 15. letecké armády sídlící v italském Bari nálet na tři významné rafinerie v jižním Polsku.
Překvapení nevyjde
Do vzduchu vzlétne přes 500 bombardérů, které má doprovázet eskorta tvořená zhruba třemi stovkami stíhaček. Jenže zde dochází k prvnímu problému – kvůli počasí se stíhačky opozdí a bombardéry tak letí prakticky bez ochrany. Němce se navíc nepodaří překvapit.
Proti spojeneckým letounům vyráží do vzduchu početná stíhací eskadra Luftwaffe a činí se i protiletecké baterie. Nad Moravou dojde ke střetu.
„Němečtí stíhači odhodili prázdné přídavné nádrže a zaútočili s ,mimořádnou agresivitou‘, jak hovoří americké hlášení o akci,“ píše historik Jiří Rajlich s tím, že Němci bombardéry doslova masakrují.
Záchrana na poslední chvíli
Obyvatelé Olomouce, Prostějova, Přerova a přilehlých oblastí ještě dlouhou dobu vzpomínali na hořící peklo, které kolem poledne vypukne nad jejich hlavami. Těžce opancéřovaná německá letadla 190A-7 pronikají obrannou palbou bombardérů a trhají jejich formace.
Řada spojeneckých letounů začíná hořet, některé rovnou padají k zemi. Podle historiků nakonec na české půdě, respektive v ní, končí nejméně osm amerických bombardérů. Situace začíná být kritická a zdá se, že operace skončí fiaskem.
Jenže v tu chvíli do bitvy dorazí hlavní část spojeneckých stíhačů, kteří okamžitě napadají německá letadla. „Dosavadní velké vítězství německého Luftwaffe se změnilo v jednu z nejvážnějších porážek,“ dodává Rajlich.
Spojenci nakonec v této bitvě přicházejí o 25 letadel, Němci o 51. Dodnes jde o největší leteckou bitvu nad naším územím.