Není Globe jako Globe. Ačkoliv…Když v listopadu 2005 zbude z dřevěného divadla tohoto jména na Výstavišti v pražských Holešovicích jen pár ohořelých trámů, můžou dějepisci s klidným svědomím prohlásit, že historie se opakuje. Toto už tu totiž jednou bylo. Stačí odečíst pár století a přesunout se do Londýna v alžbětinské epoše.
Právě tady, na jižním břehu řeky Temže ve čtvrti Southwark je v roce 1599 otevřeno divadlo Globe. Svůj provoz odstartuje uvedením dvou her: historického dramatu Jindřich V. a komedie Jak se vám líbí. Nejde o náhodnou volbu.
Spolumajitel Will
Jejich autor, William Shakespeare (1564–1616) je totiž zároveň spolumajitelem divadla. A nutno říct, že úspěšným spolumajitelem. Hlediště je pravidelně narvané k prasknutí a nejednou svou osobní lóži využije i sama královna Alžběta I. (1533–1603).
Zlaté časy bouřlivých ovací a nekončících děkovaček nakonec utne jedna nešťastná rána.
Rána jako z děla
Ozve se 29. června 1613 a zapříčiní ji dělo, ze kterého herci vystřelí během představení Jindřich VIII. Kýžený „wow efekt“ se jim ale vymkne z rukou a výsledkem je tlačenice diváků ke dveřím potom, co začnou hořet dřevěné trámy a následně i došková střecha.
K úrazu naštěstí nikdo nepřijde. Jen jednomu z návštěvníků shoří kalhoty. Z divadla toho ale moc nezbude. Stačí k tomu slabé dvě hodinky.
Nový Globe zatím drží
Jen o něco déle – jeden rok trvá postavit divadlo znovu. Ani to ovšem na svém místě dlouho nevydrží. V roce 1642 ho nejprve zavřou fanatičtí puritáni a dva roky nato je budova stržena. Dalších 300 let je pak jméno Globe pouhou vzpomínkou na staré dobré časy.
Teprve v 90. letech 20. století vyroste zhruba 200 metrů od původní stavby její povedená replika, pojmenovaná „Shakespearův Globe“. Té se zatím oheň vyhýbá.