Domů     Co vás připraví o dech aneb 7 zákeřných plicních chorob. Jak se projevují?
Co vás připraví o dech aneb 7 zákeřných plicních chorob. Jak se projevují?
20.6.2020

Plíce, párový orgán v naší hrudi, nám umožňují dýchání, tedy výměnu plynů v našem těle. Jaké choroby mohou plíce postihnout? 

Astma

Příznaky: sípání, dušnost svírání na hrudi, kašel s těžko vykašlatelným hlenem

Kolik lidí na světě jím trpí: každý třináctý člověk, tj. asi 600 milionů lidí

Prevence: časný kontakt s domácími zvířaty, odstranění alergenů z domácnosti (u rozvinuté choroby)

Délka léčby: celoživotní, někdy dětské astma po 10. roce vymizí

Astma je poměrně běžným chronickým onemocněním dýchacích cest. Znali jej už ve starověkém Egyptě a Řecku. Projevuje se epizodami sípání, dušnosti, svírání na hrudi a kašlem.

Nejpravděpodobněji je astma způsobeno kombinací genetických faktorů s vlivy životního prostředí (alergeny, znečištění vzduchu, zakouřené prostředí).

V souvislosti s rostoucím výskytem astmatu u dětí se hovoří rovněž o nežádoucím vlivu příliš čistých domácností na rozvoj nemoci.

Astma se prozatím nepodařilo vyléčit.
Astma se prozatím nepodařilo vyléčit.

Lék zatím neexistuje!

Astma je výsledkem chronického zánětu dýchacích cest, v jehož důsledku dochází k jejich zužování a tím k rozvoji sípání. K záchvatům dochází v noci. Astmatem trpí až 10 % dětí a 5 % dospělých, častěji ženy.

Na nemoc zatím neexistuje lék, který by ji vyléčil, ovšem pomocí inhalačních bronchodilatátorů nebo kortikosteroidů lze projevy astmatu výrazně eliminovat.

Zápal plic

Příznaky: kašel, bolest na prsou, horečka a obtíže při dýchání

Kolik lidí na světě jím trpí: 450 milionů osob ročně, tj. 7 % světové populace, 4 miliony pak na následky nemoci zemřou

Prevence: očkování, přestat kouřit, snížit znečištění vzduchu v interiéru, dodržování hygienických opatření při nemoci (kýchání do rukávu, mytí rukou, nošení roušky)

Délka léčby: rentgen plic bývá čistý asi po měsíci, u starších osob až po 12 týdnech

Zápal plic je běžným onemocněním, které se vyskytuje ve všech částech světa. Stojí za 7 % celosvětového počtu úmrtí za rok. Příznaky choroby popsal už antický lékař Hippokrates (460–370 př. n.l.).

Nejběžněji stojí za zápalem plic bakterie (50 % případů), ve třetině případů viry, vzácněji plísně a paraziti. Před objevem penicilínu a dalších dosahovala úmrtnost na zápal plic až 30 %.

Před vynálezem penicilinu umíralo na zápal plic 30% nemocných.
Před vynálezem penicilinu umíralo na zápal plic 30% nemocných.

Bolest při nádechu a zvýšená frekvence dechu

Projevuje se kašlem, horečkou, zimnicí, dušností, zvýšenou dechovou frekvencí a ostrou až bodavou bolestí na prsou při hlubokém nádechu. Část plic se postupně zaplní tekutinou, a tak dojde k zablokování volného přístupu kyslíku do krve.

Nemoc se potvrzuje rentgenem plic. Při mírném průběhu je léčena doma, při závažných komplikacích musí člověk do nemocnice.

Tuberkulóza

Příznaky: bolest hrudi, vykašlávání krve, kašel trvající déle než tři týdny, horečka, třesavka, noční pocení, ztráta chuti k jídlu i tělesné hmotnosti, bledost, únava

Kolik lidí na světě jí trpí: 10 milionů nově nakažených v roce 2018, přičemž 1,5 milionu na chorobu v tomto roce zemřelo

Prevence: identifikace a léčba nakažených, očkování dětí (u nás mezi roky 1953 až 2010, nyní jen u rizikových skupin).

Délka léčby: 6 až 24 měsíců

Tuberkulóza neboli souchotiny či „oubytě“ je nemoc známá už od pravěku. V 19. století patřila mezi nejběžnější příčiny úmrtí. Za vznikem onemocnění stojí bakterie M. tuberculosis, která napadá především plíce.

Šíří se vzdušnou cestou či skrz poranění kůže, inkubační doba je až 8 týdnů. Bakterie se dostanou do plicních sklípků, kde se rozmnoží. Dále proniknou do mízních uzlin a přes krevní oběh do dalších orgánů.

Bez léčby je téměř poloviční šance, že člověk zemře.
Bez léčby je téměř poloviční šance, že člověk zemře.

Kašlete krev? Máte tuberkulózu!

Tuberkulóza se projevuje chronickým kašlem s krvavým hlenem, horečkou a nočním pocením. Bez léčby je nemoc smrtelná v 50 % případů. Léčení je náročné a dlouhodobé, spočívá v podávání antibiotik, tzv. antituberkulotik, po dobu minimálně 6 až 9 měsíců.

Obvyklá je také latentní, bezpříznaková forma nemoci. Očkování proti TBC je možné pouze u dětí.

Chronická obstrukční plicní nemoc

Příznaky: chronický kašel, vykašlávání hlenu, dušnost, snížení tolerance fyzické námahy, únava, svalová atrofie, podvýživa

Kolik lidí na světě jí trpí: asi 600 milionů lidí celosvětově, u nás asi 300 000 lidí, 3500 z nich na nemoc každoročně zemře

Prevence: zanechání kouření, včetně pasivního, používání ochranných pomůcek snižující množství vdechovaných prašných částic, očkování proti chřipce a pneumokokům

Délka léčby: doživotní

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je aktuálně na vzestupu. Přitom lidé mají tendenci ji podceňovat a přicházejí k lékaři pozdě. V 80 % případů za vznikem CHOPN stojí kouření, a to i pasivní.

Nemoc představuje kombinaci zánětu průdušek a rozedmy plic (rozšíření dýchacích cest a úbytek plicní tkáně). Bývá obvykle odhalena pomocí spirometrie, kdy se testuje schopnost pacientových plic nadechnout a vydechnout, či rentgenu plic.

Za vznikem nemoci stojí kouření.
Za vznikem nemoci stojí kouření.

Choroba kuřáků

Ač ji nelze vyléčit, pokud je odhalena včas, je možné její příznaky významně potlačit. Prvním krokem je samozřejmě ukončení kouření včetně pasivního. K léčbě se užívají bronchodilatátory, které zvětšují průsvit průdušek, a dále léky k usnadnění vykašlávání.

Nemoc má čtyři stupně, při pokročilejších nálezech pak musejí být pacienti připojeni na kyslíkový přístroj.

Sarkoidóza plic

Příznaky: horečka, bolest v krku, svalů, otoky kotníků, vyrážka, suchý kašel, dušnost, únava, ztráta váhy, bolest za hrudní kostí

Kolik lidí na světě jí trpí: 1,3 milionu, u nás 8 500 nemocných, každý rok přibude 800 nových případů

Prevence: není známá

Délka léčby: půl roku

Sarkoidóza je autoimunitní onemocnění nejasného původu. Má se za to, že na jeho počátku stojí infekce zatím neznámým mikroorganismem. Infekce vyvolá chybnou reakci imunitního systému, který spustí projevy zánětlivého onemocnění.

V postižených tkáních, kterými jsou nejběžněji plíce, se hromadí zánětlivé buňky, z nichž vznikají tzv. granulomy. V nich probíhají další procesy, které vedou k degeneraci plicní tkáně a rozvoji sarkoidózy.

Tato nemoc vzniká chybou imunitního systému.
Tato nemoc vzniká chybou imunitního systému.

Příznaky jako chřipka

Plicní sarkoidóza se nejprve projeví zvětšením plicních hlubokých mízních uzlin. Když narostou, utlačí plíce a postižený člověk tak začne být dušný a má suchý kašel. Pak se proces přesune do plic a projeví se příznaky podobnými chřipce, a otoky kotníků.

Nemoc více postihuje ženy, spíše nekuřáky než kuřáky a nejčastěji lidi ve věku 30–50 let. Děti vzácně. 80 % pacientů se vyléčí spontánně, jen třetina potřebuje léčbu glukokortikoidy, látkami tlumícími imunitní systém. Ta trvá alespoň půl roku. Úmrtnost je méně než 5 %.

Plicní fibróza

Příznaky: dušnost, zejména při námaze, chronický suchý kašel, únava a slabost, bolest na hrudi, ztráta chuti k jídlu a rychlé hubnutí

Kolik lidí na světě jí trpí: 1 milion, u nás 2000 postižených

Prevence: skoncování s kouřením, ochrana před znečišťujícími látkami z ovzduší

Délka léčby: doživotní

Idiopatická (tj. bez známých příčin) plicní fibróza je onemocnění dýchacích cest, při kterém vznikají jizvy v plicní tkáni, což vede k problémům s dýcháním, protože má postižený nižší koncentraci kyslíku v krvi. Pacienti tak trpí trvalou dušností.

Ti neléčení pak umírají do pěti let od propuknutí choroby. Proto je zásadní vyhledat lékaře co nejdříve a zahájit léčbu včas. Nemoc se projevuje zhoršující se dušností při námaze, chronickým suchým kašlem a bolestí na hrudi.

V plicích se tvoří jizvy.
V plicích se tvoří jizvy.

Prsty prozradí problémy s dýcháním

Při poslechu plic se ozývá praskání podobné rozepínání suchého zipu nebo chůzi po zmrzlém sněhu, tzv. krepitus. Diagnózu potvrdí biopsie plic (odebrání kousku tkáně). Postižení mají rovněž paličkovité prsty s nehty ve tvaru hodinového sklíčka.

Pacienti zadýchávání často přisuzují zhoršené kondici, a tak lékaře vyhledají až pozdě. S moderní léčbou jí přitom mohou vzdorovat roky a dočkat se i transplantace plic.

Rakovina plic

Příznaky: kašel včetně vykašlávání krve, úbytek váhy, dechová nedostatečnost, únava, bolest na prsou a další

Kolik lidí na světě jí trpí: přes 2 miliony lidí si každý rok nově vyslechne tuto diagnózu a asi 1,8 milionu na ní zemře, u nás je ročně diagnostikováno asi 7 tisíc lidí

Prevence: skoncování s kouřením (po 10 letech bez cigarety se riziko karcinomu snižuje na polovinu, screening)

Délka léčby: závisí na pokročilosti nálezu

Karcinom plic bývá druhou nejčastější příčinou smrti mužů a žen při úmrtí na nádorové onemocnění. K rozvoji onemocnění dochází v 80 až 90 % případů u kuřáků.

Rozlišuje se malobuněčný karcinom a nemalobuněčný karcinom plic, přičemž na každý z nich zabírá jiná léčba. Pokud není karcinom léčen, šíří se v podobě metastáz do dalších tkání a orgánů.

Rakovina plic patří k těm nejnebezpečnějším.
Rakovina plic patří k těm nejnebezpečnějším.

Malá šance na záchranu

Diagnóza se stanovuje na základě příznaků, potvrzuje ji rentgen hrudníku, biopsie nebo CT vyšetření. Nemalobuněčné karcinomy jsou odstraňovány chirurgicky, kdežto malobuněčné lépe reagují na chemoterapii a radioterapii.

Bohužel prognóza je u nemoci obecně špatná, navíc bývá většinou zachycena až v pokročilé fázi. U nemalobuněčného karcinomu je šance na přežití po pěti letech 70 %, u malobuněčného jen 5 %.

Foto: Shutterstock.com, WIkimedia Commons
Související články
Zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz