Skip to content

La Volta: Rock’n’Roll 16. století

Při tanci to má jiskřit. Občas to však jiskří tak, že se strážci morálky bouří. Pojďte si zatančit první tanec, který ve své době pohoršoval natolik, že dostal nálepku skandální a dokonce byl zakazován jako škodlivé tělu i morálce.

Už rané křesťanské spisy tvrdí, že tanec je hříšný a nebezpečný, pokud při něm dochází k fyzickému kontaktu mezi muži a ženami. V 16. století budí největší pohoršení La Volta. Vychází z oblíbeného tance galliarda, který doboví kritici považují za komické škubání nohama a taneční badatelka Hana Tillmanová o něm říká: „Považuji ho za jakýsi Ač patří La Volta k oblíbeným tancům anglické královny Alžběty (1533–1603), evropské dvory se svými škrobenými společenskými pravidly jsou pohoršeny a považují ho za nemravný.

Pro těsný tělesný kontakt, a také proto, že je na rozdíl od pomalých, majestátních tanců obvyklých u dvora, natolik svižný, že dámě občas během vysoké otočky ve výskoku hrozí, že odhalí víc než je kotníček.

Odpůrci tance samozřejmě argumentují hlavně tím, že je zdraví nebezpečný. Může prý při něm dojít k otřesení mozku a závratím. A také prý může způsobit potrat.

Foto: wkipedie video: Youtube (The Playfords - early music folk)
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články