Domů     Měl Hitler svého papeže? Aneb když kříže nahradí svastiky
Měl Hitler svého papeže? Aneb když kříže nahradí svastiky
1.6.2020

Nakydají na něj hnůj, ze kterého se pak jen těžko vyhrabává. Přezdívka „Hitlerův papež“ tíží jeho jméno jako sedlo divokého koně. A nezmizí ani říjnu 1958, když si ho Pán vezme k sobě.

S Hitlerem (1889 – 1945) má papež Pius XII. (1876–1958) leccos společného. Třeba to, že oba jsou vychováváni jako katolíci. Nebo že se v dětství touží stát knězi. Podaří se to ale jen Giovanni Pacellimu, jak zní papežovo rodné jméno.

Hitler se místo toho stane jednou z nejzápornějších postav světových dějin. Oba dva muže také provází neobvyklá inteligence, ambice a příležitosti.

Dohoda neplatí

Jejich osudy se poprvé výrazněji protnou v roce 1933, kdy Pacelli ještě jako kardinál připojí svůj podpis na Konkordát mezi Německem a Svatým stolcem.

Bláhově se domnívá, že tím uchrání církev od pronásledování a zajistí jí alespoň nějakou míru možnosti existovat v mantinelech totalitního režimu. Jenže pro Hitlera nepředstavuje konkordát víc než cár papíru. Smluvené podmínky víc porušuje než plní.

V jeho představách není místo pro jiného boha, než pro něj. A tak jediné, k čemu dokument ve výsledku přispěje, je legitimizace nacistického režimu před světovou veřejností. Pacelliho protesty jsou marné.

Kvůli jeho dohodám s Hitlerem (ukončení činnosti kněží v politice) se navíc musí rozpustit katolická strana Zentrum, vystupují jako Hitlerův odpůrce.

V roce 1933 Pacelli ještě jako kardinál připojí svůj podpis na Konkordát mezi Německem a Svatým stolcem. Je to chyba, za kterou pyká.
V roce 1933 Pacelli ještě jako kardinál připojí svůj podpis na Konkordát mezi Německem a Svatým stolcem. Je to chyba, za kterou pyká.

Taktika mrtvého brouka

Podpis Konkordátu je první velká kaňka, která ulpí na Pacelliho sutaně. Ty další přijdou po roce 1939, kdy jako Pius XII. usedne na Svatý stolec. Jeho pováleční kritici budou o papežově tehdejším počínání mluvit jako o taktice mrtvého brouka.

Nelíbí se jim letargie, s jakou se postaví ke genocidě Židů, vyvražďování polských katolických kněží a dalším nacistickým zvěrstvům.„Mlčel, místo toho, aby konal,“ mračí se.

Tichý zákulisní odpor

Jenže Pius XII. nechce píchat do vosího hnízda víc, než je nutné. Párkrát to zkusí. Ve své nástupní encyklice odsoudí rasové učení nacistů, později podpoří protest nizozemských biskupů proti deportaci tamních Židů. Výsledek?

Had, vydrážděný bosou nohou, uštkne dvakrát tolik! Gestapo při raziích přitvrzuje, do hledáčku si bere především kláštery a církevní instituce. Protest vystaví rozsudek smrti i řadě pokřtěných nizozemských Židů, kteří měli být původně ušetřeni.

A když chce publikovat dokument o genocidě polského národa, polský kardinál ho zarazí s tím, že „pokud toto bude zveřejněno, naše hlavy nebudou katům stačit.“ A tak se rozhodne být zticha, aby uchránil své stádo od ještě větších hrůz.

Před Hitlerem razí politiku nestrannosti, v zákulisí ovšem vsadí na méně nápadné metody tajné diplomacie.

Vyčítají mu, že mlčí. On však jen pomáhá potichu.
Vyčítají mu, že mlčí. On však jen pomáhá potichu.

Sám ukrývá Židy

S pomocí armády svých věrných se pustí do zachraňování životů. Vlády Panamy, Brazílie a Haiti přesvědčí, aby udělily víza tisícům židovských uprchlíků před Hitlerem, k čemuž se předtím moc nemají.

Vatikánský nuncius Rotta v Maďarsku na jeho příkaz vystavuje falešné vystěhovalecké pasy Židům, určeným pro transport do Osvětimi. Slovenské biskupy vyburcuje k pastýřskému listu proti deportacím Židů, což později vede k jejich zastavení.

A když Němci v září roku 1943 obsadí Řím, vtělí se do role hlavního organizátora ukrývání Židů, kvůli čemuž neváhá zrušit i klášterní klauzuru. Nespočet jich ukryje ve zdech klášterů a far, některé neváhá nastěhovat i do svého letního sídla v Castel Gandolfo.

Zajištěno tu mají jak zázemí, tak košer stravu. V papežových soukromých prostorách dokonce přicházejí na svět děti!

Dejte si pozor, chtějí vás unést…

Papežův tichý odpor nakonec jen v Římě zachrání život 7 000 Židů. Však o něm také nacisté, kteří nejsou slepí, mluví jako o„spojenci Židů“ a „úhlavním nepříteli německého národa“.

Rok před koncem války Hitler dokonce rozkáže svému generálovi Karlu Wolffovi (1900–1984), aby Pia unesl. Ten si ovšem chce udělat oko u poválečného soudu, a tak se svému nadřízenému vzepře a papeže místo toho varuje.

Ve zdraví přežije papež obsazení Říma i jeho následné osvobození v roce 1944.
Ve zdraví přežije papež obsazení Říma i jeho následné osvobození v roce 1944.
Foto: timesofisrael.com, smithsonianmag.com, fox5ny.com, voanews.com
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
svět zločinu
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
reklama
věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky