Za zdánlivě banální větou v nadpisu se skrývá výrazný úspěch ZOO Tábor, která vůbec poprvé v historii českých zoologických zahrad poslala do přírodní rezervace v ČR vlastního odchovance zubra evropského (Bison bonasus), který se pyšní jménem Tábor.
Ve středu 20. května naložili zkušení pracovníci zoologické zahrady Dvůr Králové nad Labem tříletého samce v táborské zoologické zahradě a odvezli ho do nově zřízené velkoplošné rezervace nedaleko Rokycan.
Ta vznikla nedávno podle vzoru ojedinělé rezervace velkých kopytníků ze středočeských Milovic.
„Náš odchovanec se stane zakladatelem stáda v nejnovější rezervaci nedaleko Rokycan, kde budou zubři žít podobně svobodně jako ve volné přírodě,“ říká pyšně ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.
Vyvrcholí tak několikaleté úsilí odchovat a vypustit do přírody prvního v Česku narozeného zubra.
Táborská zahrada, jíž Korec vtiskl tvář místa zaměřeného na chov zvířecích druhů ohrožených vyhynutím, se připojila ke snahám o rozšíření počtu těchto impozantních kopytníků před čtyřmi lety.
Původně pětičlenné stádo pocházející z Polska a Německa se rozrostlo již o čtyři mláďata.
„Z každého odchovaného mláděte máme pochopitelně velkou radost, ale ze samiček vždy o něco větší. Samci se totiž, na rozdíl od opačného pohlaví, nemohou připojit k jinému stádu a musí založit zcela nové.
To také znamená zcela nový životní prostor, a to bohužel není v hustě osídlené české krajině jednoduchý úkol,“ říká hlavní zoolog táborské zoo Ondřej Kott.
„Letos v lednu odjely z milovické rezervace do Rokycan tři mladé zubří samice, které se v bývalém vojenském prostoru narodily. Díky získání nepříbuzného samce ze ZOO Tábor vznikne v Česku nový chov těchto vzácných kopytníků.
To je pro záchranu ohroženého druhu nesmírně cenné. Zubrů je na světě zhruba sedm a půl tisíce, až dosažení hranice deseti tisíc jedinců je považováno za jeho definitivní záchranu.
Proto je každá další chovná skupina nesmírně cenná,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.