Domů     Vzhůru na Měsíc! Už (až) za deset let?
Vzhůru na Měsíc! Už (až) za deset let?

Říká se, že každý správný Američan ví, co dělal v neděli 20. července 1969 ve 21 hodin, 17 minut a 39 vteřin středoevropského času.

Tehdy po více než 102 hodinách letu přistál člověk na půdě jiného nebeského tělesa na Měsíci. Kdy se takové velkolepé události dočkáme znovu?

Na začátku byli rivalové jenom dva: USA a SSSR. Dlouho to vypadalo, že vesmír ovládne jako první Moskva. Už v říjnu 1957 vyslala do kosmu první umělou družici, pak do vesmírné lodi posadila psa, a nakonec i člověka.

Všichni víme, že 12. dubna 1961 vyletěl z kosmodromu Bajkonur jako první člověk vůbec zkušební letec Jurij Gagarin.

Gagarin byl ve vesmíru jako první.
Gagarin byl ve vesmíru jako první.

První byly u luny sovětské Luny

Řečeno sportovní terminologií, Američané na startu parádně zaspali. Vždyť NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) začala fungovat až v roce 1958. Také co se Měsíce týče, koukali Američané svým velkým rivalům dlouho na záda.

Napřed kolem našeho vesmírného souputníka prolétla v lednu 1959 sovětská sonda Luna 1.

Na povrchu Měsíce měla stanout poprvé sonda Luna
Na povrchu Měsíce měla stanout poprvé sonda Luna

Hvězdné městečko slaví!

V září 1959 pak její sestra Luna 2 dokonce dosedla na jeho povrch. A hned v říjnu 1959 poslala Luna 3 zpátky na Zemi první snímky odvrácené strany Měsíce.

V legendárním Hvězdném městečku, ležícím zhruba 40 kilometrů od Moskvy, kde mezitím vyrostlo moderní centrum pro výcvik kosmonautů, teklo šampaňské proudem.

Zahynuli, než stačili vyletět

Opravdu nic nenasvědčovalo tomu, že za pouhých deset let bude všechno jinak. Program Apollo totiž začal strašlivou katastrofou.

Ještě před prvním zkušebním letem Apolla 1, v lednu 1967, zahynuli při cvičné simulaci astronauti Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Zkrat způsobil nekontrolovatelný požár jejich lodi.

Při zkušebním letu Apolla 1 zahynula celá posádka.
Při zkušebním letu Apolla 1 zahynula celá posádka.

Prezident měl pro jistotu připravený i nekrolog

O malém kroku pro člověka, ale velkém pro lidstvo se už toho napsalo hodně. I o tom, že prezident USA Richard Nixon měl připravenou oslavnou řeč, ale i nekrolog, kdyby se to všechno zvrtlo.

Dosud posledním mužem, který obtiskl svou obří botu do měsíčního prachu, byl Eugene Cernan, americký astronaut, v jehož žilách kolovala i československá krev.

Na Měsíc se poprvé dostala posádka Apolla 11.
Na Měsíc se poprvé dostala posádka Apolla 11.

Dobývání Měsíce, díl druhý

Když v prosinci 1972 opouštěl velitel letu Apolla 17 se svou posádkou Měsíc, vyjádřil přesvědčení, že se sem lidé zase brzy vrátí. Od té doby uplynulo dlouhých 47 let, a nic…

Nemohu se ubránit dojmu, že s dobýváním našeho věčného vesmírného souputníka je to stejné jako s opravou dálnice D1. Politici, zvláště ti američtí, se bijí v prsa a tvrdí, že zařídí, abychom do cíle vletěli coby dup. A nakonec skutek utek´.

Prezidenti slibují a přesouvají data

Tak si to proberme pěkně popořádku. Už v únoru 2004 vystoupil americký prezident George W. Bush a oznámil světu, že do roku 2020 obnoví lety lidských posádek na Měsíc.

V září 2005 dokonce NASA oznámila, že se další lidská stopa na povrchu Luny objeví ještě dříve, v roce 2018. Barack Obama už byl opatrnější. Plánované přistání posunul na rok 2030. O tomto datu hovořil i současný americký prezident Donald Trump.

Jenže ten spíš vidí našeho malého vesmírného bratrance jako součást velkolepých plánů cestování na Mars.

Spíše než Měsíc je pro Američany výzvou Mars.
Spíše než Měsíc je pro Američany výzvou Mars.

Čína by ráda na Měsíci zahájila těžbu

A tak se do druhé etapy dobývání Měsíce rychle přihlásili další zájemci. Čína se pochlubila s plány na průzkum vhodných měsíčních nalezišť izotopu helium-3, který se dá využít jako zdroj na Zemi.

Současně oznámila, že počítá s přistáním vlastní lidské posádky v roce 2030. Tedy už (až) za deset let.

Japonci by chtěli vystavět obyvatelnou vesmírnou základnu

Velmi ambiciózní plány má také Japonsko. Země vycházejícího slunce by na Měsíci ráda vystavěla vlastní obyvatelnou výzkumnou základnu.

O splnění tohoto cíle se má postarat japonská vesmírná agentura JAXA. Velmi aktivní, co se dobývání Měsíce týče, je v posledních letech i Indie.

Základny na Měsíci chce vybudovat i Japonsko.
Základny na Měsíci chce vybudovat i Japonsko.

Sonda by měla přivézt dvě kila měsíčního kamene

A jak vlastně vypadá letový řád na trase Země–Měsíc v následujících letech? Ani koronavirus by neměl zabránit letošnímu návratu čínské sondy Chang´e 5 zpátky na Zemi.

Sonda by ve svém „zavazadlovém prostoru“ měla přivézt dva kilogramy měsíčního kamene, určeného pro další pozemské bádání. Další náklad měsíčního materiálu by na Zemi měla dopravit jiná vyslankyně Čínské lidové republiky, sonda Chang´e 6. To ale až v roce 2023.

Letos bude v kosmu pořádný fičák

V letošním roce by kolem luny mělo být mimořádně rušno. Start privátních sond oficiálně oznámili vesmírní dobyvatelé z Německa, Japonska, USA a Izraele. A další se možná ještě během roku přidají.

Příští rok se zase hodlá předvést americká NASA. V rámci mise Artemis 1 si dala za úkol zjistit možnosti výskytu vody na Měsíci. Vodu by rádi našli i Rusové.

Za tímto účelem chtějí v roce 2024 poslat na Měsíc vesmírnou sondu Luna 25. Ta by měla provést 12 vrtů, které by měly vystopovat vliv měsícotřesení na toto vesmírné těleso.

Artemis má zjistit přítomnost vody.
Artemis má zjistit přítomnost vody.

Dorazí jako první na Měsíc tentokrát Číňan?

Současně by se měla Luna 25 zaměřit na kráter v blízkosti lunárního jižního pólu. Právě tam je docela slušná pravděpodobnost, že by mohla narazit na stopu životodárné vody.

Další průzkumy už čekají na Luny 26 až 28. Jejich start a program je ale pořád ve stadiu plánování. Podtrženo, sečteno, jen Čína oznámila snahu dostat na povrch své kosmonauty. Ale to bude stejně až za deset let.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn