Domů     Vzhůru na Měsíc! Už (až) za deset let?
Vzhůru na Měsíc! Už (až) za deset let?

Říká se, že každý správný Američan ví, co dělal v neděli 20. července 1969 ve 21 hodin, 17 minut a 39 vteřin středoevropského času.

Tehdy po více než 102 hodinách letu přistál člověk na půdě jiného nebeského tělesa na Měsíci. Kdy se takové velkolepé události dočkáme znovu?

Na začátku byli rivalové jenom dva: USA a SSSR. Dlouho to vypadalo, že vesmír ovládne jako první Moskva. Už v říjnu 1957 vyslala do kosmu první umělou družici, pak do vesmírné lodi posadila psa, a nakonec i člověka.

Všichni víme, že 12. dubna 1961 vyletěl z kosmodromu Bajkonur jako první člověk vůbec zkušební letec Jurij Gagarin.

Gagarin byl ve vesmíru jako první.
Gagarin byl ve vesmíru jako první.

První byly u luny sovětské Luny

Řečeno sportovní terminologií, Američané na startu parádně zaspali. Vždyť NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) začala fungovat až v roce 1958. Také co se Měsíce týče, koukali Američané svým velkým rivalům dlouho na záda.

Napřed kolem našeho vesmírného souputníka prolétla v lednu 1959 sovětská sonda Luna 1.

Na povrchu Měsíce měla stanout poprvé sonda Luna
Na povrchu Měsíce měla stanout poprvé sonda Luna

Hvězdné městečko slaví!

V září 1959 pak její sestra Luna 2 dokonce dosedla na jeho povrch. A hned v říjnu 1959 poslala Luna 3 zpátky na Zemi první snímky odvrácené strany Měsíce.

V legendárním Hvězdném městečku, ležícím zhruba 40 kilometrů od Moskvy, kde mezitím vyrostlo moderní centrum pro výcvik kosmonautů, teklo šampaňské proudem.

Zahynuli, než stačili vyletět

Opravdu nic nenasvědčovalo tomu, že za pouhých deset let bude všechno jinak. Program Apollo totiž začal strašlivou katastrofou.

Ještě před prvním zkušebním letem Apolla 1, v lednu 1967, zahynuli při cvičné simulaci astronauti Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Zkrat způsobil nekontrolovatelný požár jejich lodi.

Při zkušebním letu Apolla 1 zahynula celá posádka.
Při zkušebním letu Apolla 1 zahynula celá posádka.

Prezident měl pro jistotu připravený i nekrolog

O malém kroku pro člověka, ale velkém pro lidstvo se už toho napsalo hodně. I o tom, že prezident USA Richard Nixon měl připravenou oslavnou řeč, ale i nekrolog, kdyby se to všechno zvrtlo.

Dosud posledním mužem, který obtiskl svou obří botu do měsíčního prachu, byl Eugene Cernan, americký astronaut, v jehož žilách kolovala i československá krev.

Na Měsíc se poprvé dostala posádka Apolla 11.
Na Měsíc se poprvé dostala posádka Apolla 11.

Dobývání Měsíce, díl druhý

Když v prosinci 1972 opouštěl velitel letu Apolla 17 se svou posádkou Měsíc, vyjádřil přesvědčení, že se sem lidé zase brzy vrátí. Od té doby uplynulo dlouhých 47 let, a nic…

Nemohu se ubránit dojmu, že s dobýváním našeho věčného vesmírného souputníka je to stejné jako s opravou dálnice D1. Politici, zvláště ti američtí, se bijí v prsa a tvrdí, že zařídí, abychom do cíle vletěli coby dup. A nakonec skutek utek´.

Prezidenti slibují a přesouvají data

Tak si to proberme pěkně popořádku. Už v únoru 2004 vystoupil americký prezident George W. Bush a oznámil světu, že do roku 2020 obnoví lety lidských posádek na Měsíc.

V září 2005 dokonce NASA oznámila, že se další lidská stopa na povrchu Luny objeví ještě dříve, v roce 2018. Barack Obama už byl opatrnější. Plánované přistání posunul na rok 2030. O tomto datu hovořil i současný americký prezident Donald Trump.

Jenže ten spíš vidí našeho malého vesmírného bratrance jako součást velkolepých plánů cestování na Mars.

Spíše než Měsíc je pro Američany výzvou Mars.
Spíše než Měsíc je pro Američany výzvou Mars.

Čína by ráda na Měsíci zahájila těžbu

A tak se do druhé etapy dobývání Měsíce rychle přihlásili další zájemci. Čína se pochlubila s plány na průzkum vhodných měsíčních nalezišť izotopu helium-3, který se dá využít jako zdroj na Zemi.

Současně oznámila, že počítá s přistáním vlastní lidské posádky v roce 2030. Tedy už (až) za deset let.

Japonci by chtěli vystavět obyvatelnou vesmírnou základnu

Velmi ambiciózní plány má také Japonsko. Země vycházejícího slunce by na Měsíci ráda vystavěla vlastní obyvatelnou výzkumnou základnu.

O splnění tohoto cíle se má postarat japonská vesmírná agentura JAXA. Velmi aktivní, co se dobývání Měsíce týče, je v posledních letech i Indie.

Základny na Měsíci chce vybudovat i Japonsko.
Základny na Měsíci chce vybudovat i Japonsko.

Sonda by měla přivézt dvě kila měsíčního kamene

A jak vlastně vypadá letový řád na trase Země–Měsíc v následujících letech? Ani koronavirus by neměl zabránit letošnímu návratu čínské sondy Chang´e 5 zpátky na Zemi.

Sonda by ve svém „zavazadlovém prostoru“ měla přivézt dva kilogramy měsíčního kamene, určeného pro další pozemské bádání. Další náklad měsíčního materiálu by na Zemi měla dopravit jiná vyslankyně Čínské lidové republiky, sonda Chang´e 6. To ale až v roce 2023.

Letos bude v kosmu pořádný fičák

V letošním roce by kolem luny mělo být mimořádně rušno. Start privátních sond oficiálně oznámili vesmírní dobyvatelé z Německa, Japonska, USA a Izraele. A další se možná ještě během roku přidají.

Příští rok se zase hodlá předvést americká NASA. V rámci mise Artemis 1 si dala za úkol zjistit možnosti výskytu vody na Měsíci. Vodu by rádi našli i Rusové.

Za tímto účelem chtějí v roce 2024 poslat na Měsíc vesmírnou sondu Luna 25. Ta by měla provést 12 vrtů, které by měly vystopovat vliv měsícotřesení na toto vesmírné těleso.

Artemis má zjistit přítomnost vody.
Artemis má zjistit přítomnost vody.

Dorazí jako první na Měsíc tentokrát Číňan?

Současně by se měla Luna 25 zaměřit na kráter v blízkosti lunárního jižního pólu. Právě tam je docela slušná pravděpodobnost, že by mohla narazit na stopu životodárné vody.

Další průzkumy už čekají na Luny 26 až 28. Jejich start a program je ale pořád ve stadiu plánování. Podtrženo, sečteno, jen Čína oznámila snahu dostat na povrch své kosmonauty. Ale to bude stejně až za deset let.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Věda a technika
Tradiční čínská medicína: Když všechno souvisí se vším
Co je vlastně tradiční čínská medicína? Hned dva široké okruhy v jednom, které se překrývají. Ten první se rodí dlouhá staletí a nelze mu upřít celostní přístup, který se může během léčby měnit, jak je zrovna třeba. A ten druhý, v lecčems podobný? Ten z něj vychází, ovšem jeho kořeny lze nalézt celkem snadno: V […]
Věda a technika
Slepé střevo: Překvapivé objevy vědců
Po dlouhou dobu byla funkce slepého střeva – výběžku a okrajové části tlustého střeva – jednou z největších záhad lidského těla. Většina lidí si ho ostatně spojuje pouze s bolestivým zánětem a všeobecně se předpokládá, že nemá žádný význam. Je tomu ale opravdu tak? Vypadá jako červ, s tlustým střevem je propojeno v podstatě zbytečně a evoluce ho […]
Věda a technika
Alergie, metla 21. století: Nejvíce pomáhá imunoterapie
Kýcháte a nemůžete přestat, nos máte permanentně ucpaný a nepříjemně z něho teče, zčervenalé slzící oči tvoří už jenom nepříjemnou tečku za vším. Trápí vás alergie na prach, pyl nebo některé potraviny? Vězte, že v tomto boji nejste sami. Alergiků přibývá doslova geometrickou řadou. Potravinovými alergiemi trpí 3-6 % Evropanů, z toho na děti připadají 4 %? […]
Věda a technika
Slavný Popocatépetl se ozývá: Hrozí zničující erupce, nebo jde o zbytečnou paniku?
Světově proslulá sopka Popocatépetl, kterou místní nenazvou jinak než El Popo, o sobě dala důrazně vědět v polovině května a úroveň její vysoké aktivity stále trvá. Vulkán vyvrhl obrovská mračna popela, takže musela být zrušena výuka v jedenácti okolních vesnicích. V potenciálně nebezpečné blízkosti sopky žije na 25 milionů obyvatel, přičemž nejblíže položená obec Puebla čítá na tři […]
reklama
lifestyle
Revoluční vychytávky pro každodenní život: Od zubní hygieny po zábavu pro psy
V oblasti zubní hygieny přichází převratná novinka v podobě automatického kartáčku. Už jeho tvar je revoluční. A to, co nabízí, zní jako pohádka. HYGIENA Konec zubních kartáčků, jak je známe? Tak si to představte: čistí všechny zuby najednou, je ultra jemný, a přitom šetrný k vašim dásním, dostane se i na ta nejskrytější místa a díky použití […]
Oprah Winfreyová: Od chudoby k nejvlivnější ženě americké televize
Oprah Winfreyová (*1954), americká moderátorka, herečka a vydavatelka časopisu. Mezi roky 1986 a 2011 produkovala a uváděla The Oprah Winfrey Show, nejsledovanější denní talk show v historii americké televize. Je považována za nejbohatší Afroameričanku 20. století a největší afroamerickou filantropku všech dob. Její život nebyl procházkou růžovou zahradou. Oprah Winfreyová se narodila dospívající svobodné matce, dětství […]
Na vánočních stromečcích nacistů visely kouličky se svastikou
Nacisté by nejraději vymazali Vánoce z kalendáře. Svátky s křesťanským podtextem doslova nenávidí. Jenže zrušit je? To přece jenom nejde. To by Němci neskousli. Proto je nutné jít na věc jinak. Nacistické symboly tak začínají splývat s vánoční výzdobou. Moderní krásně ozdobený vánoční stromek je vlastně německým vynálezem. Začal se zdobit v německých zemích. Jeho kořeny sahají do […]
Dopřejte si regenerační bylinkové koupele! Jak na ně?
Za relaxačními účinky koupelí nemusíte jezdit do lázní ani jiných zařízení. Uklidňující lázeň si můžete připravit i doma ve vaší koupelně. Lázeň dokáže povznést náladu, zklidnit podrážděnou pokožku a zlepšit celkový zdravotní stav. Léčivé účinky horké lázně vnímáme tak nějak instinktivně. Koupání poskytuje příležitost, jak hodit za hlavu starosti rušného života a odpočinout si. Vytvořte […]
reklama
záhady a tajemství
Tajuplný chrám Meenakshi Amman: Klenot jižní Indie
V centru starobylého města Madurai se nachází jeden z nejvýznamnějších chrámových komplexů v Indii – chrám Meenakshi Amman. Tento impozantní chrám, zasvěcený bohyni Meenakshi (inkarnaci bohyně Parvati), je jednou z mála náboženských památek v Indii zasvěcených ženskému božstvu. Spojení a láska Meenakshi, známá pro své krásné, rybí oči, představuje lásku a plodnost. Jejím milencem je […]
Jak a proč zemřel herec Bruce Lee?
Známého herce akčních filmů a hlavně vynikajícího znalce bojových umění Bruce Leeho zná již několik generací. Tento herec a bojovník čínského původu, jenž přivedl dlouhou řadu lidí k tomu, aby změnili životní styl a začali se zajímat o bojová umění, však náhle a naprosto nečekaně umírá 20. července 1973, a to ve věku pouhých třicet […]
Tajemství pořekadel, vesmírné záhady a neuvěřitelné přírodní jevy: Co jste možná nevěděli!
Kde se vzalo pořekadlo „jelito, kopyto, platí to“? Oblíbená fráze používaná při uzavírání sázek s podáním ruky je dnes už prakticky součástí lidové slovesnosti. Odkud se přesně vzala, se dnes už asi nedozvíme. Můžeme si však domyslet, co to tenkrát asi znamenalo a proč se používala zrovna tato slova. Jelikož se dané slovní spojení používalo […]
Roboti s lidskou tváří a kůží: Budoucnost, nebo hrozba?
Vědcům se již podařilo vytvořit roboty, kteří umějí dokonale napodobit lidskou mimiku. Dokážou také vyrobit kůži neuvěřitelně podobnou té lidské. V nepříliš vzdálené budoucnosti tak mohou na svět přijít roboti, kteří již nebudou mít daleko do filmového Terminátora… Co všechno dokážou? Máme se bát toho, že nám přerostou přes hlavu? Ve filmu Terminátor z roku 1984 představuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz