Domů     Kníže Vratislav se bil za římského krále jako lev
Kníže Vratislav se bil za římského krále jako lev
22.4.2020

„Vratislavu od boha korunovanému, dlouhý život, zdraví i vítězství,“ zvolají třikrát za sebou duchovní a velmoži v bazilice sv. Víta, když trevírský arcibiskup pokládá na hlavu Vratislava II. královskou korunu.

Tak moc se snad žádný další panovník o korunu nezasadil. Získá ji za věrnost římskoněmeckému králi Jindřichovi IV., a to i v časech nouze nejvyšší, kdy se od něj houfně odvracejí prakticky všichni spojenci.

Když v březnu 1075 papež Řehoř VII. (kolem 1020–1085) vydá dokument Dictatus papae, vypukne mezi ním a římskoněmeckým králem Jindřichem IV. (1050–1106) spor.

Řehoř v něm totiž „vyjádří papežský nárok na vrchní vládu ‚neomylné‘ římské římské církve nad světem, jeho nadřazenost nad císařem, právo sesazovat císaře, oprávnění nosit císařské insignie, vykonávat soudní pravomoc i sesazovat a dosazovat biskupy, jak dokument shrnou autoři Velkých dějin zemí Koruny české.

Míří tím přímo na omezení moci Jindřicha. Odbojná německá šlechta se směje a král má spojenců poskrovnu. Kdo se za něj ale postaví, je český kníže Vratislav II. (kolem 1033–1092). 

Vratislav z rodu Přemyslovců se stal knížetem po svém bratrovi Spytihněvovi.
Vratislav z rodu Přemyslovců se stal knížetem po svém bratrovi Spytihněvovi.

Prázdná odměna 

Spolu vyjedou nejdříve do Durynska, ale brzy se ukáže jak nepřipravení jsou na své nepřátele a jejich výpad skončí nezdarem. Jindřich svému bratru ve zbroji přesto udělí lénem Míšeňskou marku, Vratislav si ji však reálně vůbec neužije.

Stejně to dopadne i s markou bavorskou, ale věrnost českého knížete to nijak nenahlodá.

Po čase se zdá, že snažení obou stran konfliktu uvázlo na mrtvém bodě, což se dají rozhodnout Jindřichovi odpůrci. „Máš rok, králi,“ sdělí panovníkovi lhůtu, do níž se má s papežem dohodnout na zrušení klatby.

Do roka a do dne Jindřich skutečně u Řehoře odprosí, ale už při večeři na počest jejich úmluvy je jasné, že svou kajícnost jen předstíral. „Král se jídla ani nedotkl, pouze nehtem palce zpracovával desku stolu,“ dočteme se v dobovém textu. 

Jindřich IV. prakticky celý život válčil. S papežem i opoziční německou šlechtou.
Jindřich IV. prakticky celý život válčil. S papežem i opoziční německou šlechtou.

Modlitby nepomohou 

Německá šlechta zůstane navzdory velmi prchavému smíru krále s papežem v opozici. Roku 1077 si dokonce zvolí vlastního vzdorokrále, švábského vévodu Rudolfa z Rheinfeldenu (kolem 1025–1080).

Schyluje se k občanské válce. „Většina šlechty z Porýní a z jihovýchodní části říše stála na Jindřichově straně. Sasové dávali převážně přednost protikráli.

Přízeň švábské šlechty se dělila mezi oba panovníky,“ informují nás dále čeští historici. Za čí vítězství se sepjatýma rukama modlí každý večer Řehoř ani netřeba dodávat.

Snad na stranu německé šlechty poslal málo požehnání nebo o výsledku bitvy zkrátka nerozhoduje síla víry, druhá fáze občanské války se od začátku vyvíjí příznivě pro Jindřicha.

Ten s Vratislavem nejdříve tvrdě zakročí ve Švábsku, čímž si nakloní velkou část říšských předáků. 

Švábský vévoda Rudolf umírá po zranění z bitvy u Bílého Halštrova.
Švábský vévoda Rudolf umírá po zranění z bitvy u Bílého Halštrova.

Nepříteli useknou ruku 

„Bojovals po mém boku statečně, příteli,“ praví Jindřich, když českému knížeti předává dar za věrnost v bitvě u Flarchheimu.

Výjimečně se nejedná o planý příslib území, ale jde o kopí, které vzdorokrál Rudolf zanechal na bojišti, když urychleně vyklízel pozice. Netrvá to dlouho a česko-německý tandem si dojde i pro samotného Rudolfa.

V bitvě u Bílého Halštrova přijde vévoda o ruku a do rána zranění podlehne. Je dobojováno, teď už jen zbývá slíznout smetanu. V březnu 1081 se Jindřich, i za doprovodu tří set českých rytířů, vydává na pochod do města Říma. Tažení částečně financuje Vratislav.

Město rychle padne a Řehořovi nezbývá nic jiného, než se před vojsky schovat v pevnosti Andělský hrad. Nyní je bezmocný.

Jindřich donutí kardinály, aby zvolili nového, jemu zcela podřízeného papeže Klementa III. (kolem 1029–1100), který ho pak na oplátku korunuje římským císařem. 

Bula Dictatus papae, kterou celý konflikt mezi Jindřichem a papežem zažehl.
Bula Dictatus papae, kterou celý konflikt mezi Jindřichem a papežem zažehl.

Překazí povstání 

Jindřich se v Římě zdrží, čehož v říši využije hrabě Heřman ze Salmu (kolem 1035–1088) k pokusu o další převrat. Zde ale zakročí Vratislav, který jeho snahám učiní přítrž tím, že rozpráší vojsko jeho hlavního spojence, markrabího Bavorské východní marky.

Český kníže obsadí dobytá území a vyčkává příjezdu Jindřicha, jemuž je poté hodlá předat.

Za ukázkovou práci při potlačení povstání pak od císaře obdrží českou královskou korunu, ovšem nedědičnou. „Císař se souhlasem všech velmožů, knížat, markrabí, dvořanů a biskupů učinil českého knížete Vratislava vládcem Čech i Polska, vlastní rukou mu na hlavu královskou korunu vložil a přikázal arcibiskupovi trevírskému, aby ho v jeho hlavním sídle Praze pomazal na krále,“ uzavírá příběh o tom, kterak si první český král pro korunu došel, kronikář Kosmas (kolem 1045–1125). 

 

Foto: Wikimedia Commons, encyklopedie.praha2.cz
Předchozí článek
Související články
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.