Na světě se za celou historii neobjevilo mnoho stejně hrozných míst, jakým byl koncentrační tábor v Osvětimi. A uniknout z něj se podařilo jen hrstce lidí.
Tábor byl obehnán dvěma strážními okruhy a po jejich obvodu stály každých 150 metrů strážní věže vybavené kulomety a světlomety. Uprchlíci byli často zabiti a jejich těla vystavena u brány tábora s cedulkou „Vrátil jsem se“.
Dvěma slovenským Židům, Alfrédu Wetzlerovi (26) a Rudolfu Vrbovi (20), se únik přesto podařil a mohli tak podat důležitou zprávu světu o tom, co se v táboře skutečně děje.
Úkryt mimo ostnatý drát
Vrba s Wetzlerem byli v táboře skoro dva roky a polovinu z toho času věnovali přípravám na útěk.
Ve vnější zóně tábora, kde přes den pracovali, se jim s pomocí ostatních vězňů podařilo vyhloubit jámu a skrýt ji pod hromadou dřeva, která byla připravena pro stavbu nových baráků. Do skrýše pak ukryli civilní šaty a mapu.
Šaty museli ukrást ze skladů s věcmi po zavražděných vězních a mapu pak tvořila jen stránka vytržená z atlasu. Do podzemního úkrytu se schovali 7. dubna 1944.
Tabák a benzin oklamal psy
Oba vězni ze zkušenosti věděli, co se bude dít, když se neobjeví večer na nástupu. Bude vyhlášen poplach a vnější i vnitřní strážní okruh bude po tři dny neprostupný.
Pokud je však do tří dnů nacisté nenajdou, stráže se z vnějšího okruhu stáhnou a oni budou moci nepozorovaně projít. Skrýt se před čenichajícími psy ale není tak jednoduché jako před zrakem člověka.
Vrba s Wetzlerem použili trik, který převzali od sovětských válečných zajatců. Dřevěné desky i okolí skrýše polili roztokem benzinu a tabáku.
Cesta za svobodou
Před hlídkami zůstali v jámě ukryti po celé tři dny, a když se hlídky stáhly zpět, podařilo se jim uniknout.
Před sebou měli nebezpečnou 133 kilometrů dlouhou cestu do Žiliny a v kapsách tři malé kovové trubičky napěchované údaji o „továrně na smrt“, které si Vrba během pobytu zapisoval.
V Žilině pak na základě těchto poznámek sepsali podrobnou a přesnou zprávu o nacistickém vraždění. Dostala se do Švýcarska, USA, Vatikánu, vysílala ji BBC, publikoval západní tisk. Jejich zpráva dodnes patří ke klíčovým dokumentům historie holokaustu.