Někdo by si mohl myslet, že nevěra je výsadou moderní společnosti, ve které nic není tabu. Podvádělo se však vždy, a to i přesto, že následky mohly být zničující.
Nevěrník mohl snadno přijít o život, nebo dokonce odstartovat revoluci, pokud se jednalo o urozeného hříšníka.
Ani králům, královnám a jiným důležitým historickým postavám se nevěra nevyhýbá. Některé aférky jsou veřejným tajemstvím, jiné vypluly na povrch celá staletí poté, co jejich aktéři vydechli naposledy.
Útěcha v šatech a špercích
Dceru české císařovny Marie Terezie (1717–1780) v životě čeká jen hořkost a smutný konec. Marii Antoinettu (1755–1793) rodina provdá, když je jí pouhých čtrnáct let.
Její nastávající, francouzský následník trůnu Ludvík XVI. (1754–1793), je sice milý mladík, ale je moc nesmělý. Svatební noc se páru nezdaří a k dalšímu pokusu nedojde po několik následujících let.
Vyjde najevo, že budoucí král trpí zdravotním problémem, který znemožňuje sexuální akt. Naštěstí tento defekt napraví malá a nenáročná operace a manželskému štěstí již nic nestojí v cestě. Alespoň zdánlivě.
Počáteční potíže vedou k tomu, že se pár již nikdy docela nesblíží. Ludvík navíc své manželce nevěnuje dostatek pozornosti a raději se v tichosti zabývá svými koníčky.
Proto Marie Antoinetta hledá útěchu v nákupech drahých šatů, pořádání večírků a hazardních hrách.
Milenec královnu zachránit nedokáže
Rozptýlení jí přináší také náruč jejího milence Axela Fersena (1750–1810), vysoce postaveného švédského důstojníka.
Dvojice se podle zápisů kronikářů poprvé potkává již v letech dospívání a vášnivě se do sebe zamiluje, nicméně vzhledem k nerovnému postavení není jejich lásce přáno. Po letech se však opět setkají a navážou tam, kde jako teenageři skončili.
Někteří historici se také domnívají, že nejméně dvě z královniných dětí jsou ve skutečnosti plodem jejich lásky.
Královnina rozmařilost a nákladný způsob života bohužel zruinují státní pokladnu a velmi významně přispějí k vypuknutí Velké francouzské revoluce v roce 1789, která krále, královnu a většinu šlechticů nakonec stojí život.
Je to právě Axel, kdo se snaží vyjednat Mariin bezpečný odjezd ze země diplomatickou cestou. Neuspěje. 16. října 1793 tak nešťastná královna vystoupá po schodech pod gilotinu.