Proslulý maďarský šlechtic, pilot a cestovatel se za druhé světové války dá do služeb Hitlera. Mohly za jeho morální selhání nenaplněné city k muži?
Osudová láska ke vdané ženě, která přivede na scestí původně kladného hrdinu, je ústředním tématem slavného románu Anglický pacient od kanadského spisovatele Michaela Ondaatjeho (*1943) a stejnojmenného oscarového filmu z roku 1996. Při psaní válečné love story se autor nechal inspirovat životem maďarského hraběte László Almásyho (1895–1951).
Jaký byl „anglický pacient“ doopravdy?
Přežije pád s letadlem!
Syn maďarského aristokrata se od mládí vrhá po hlavě do jednoho dobrodružství za druhým. Patří k průkopníkům letectví a za první světové války slouží jako pilot v rakousko-uherské armádě. Na jaře 1918 je Almásyho letoun sestřelen nad severní Itálií!
Hrabě nicméně vyvázne bez vážnějšího zranění. Habsburkům zůstane věrný i po pádu monarchie a v roce 1921 podpoří císaře Karla I. (1887–1922) v jeho marném pokusu vrátit se na uherský trůn.
Pátrá po legendární oáze
Kromě létání je László také nadšeným řidičem a vyhraje několik automobilových závodů. Almásyho největší vášní je ovšem africká poušť! Ve 20. a 30. letech podnikne řadu cest do neprobádaných částí Sahary.
Prozkoumá asi 2 miliony čtverečních kilometrů a dokonce objeví v pohoří Uweinat na egyptsko-libyjské hranici vzácné nástěnné malby z doby kamenné! V roce 1932 se pustí do zdolání dalšího cíle – najít ztracenou oázu Zarzura, o níž vypráví staré arabské legendy. Tento sen se však hraběti nesplní.
Provede nacisty pouští
Vyprahlou pouští se pomalu kolébají dva terénní vozy. Přestože jsou opatřeny americkými poznávacími značkami, za volantem sedí muži v uniformách nacistické Třetí říše!
Po vypuknutí druhé světové války je László díky svým dokonalým znalostem Sahary žádaným zbožím. V Budapešti hraběte vyhledají zástupci německé rozvědky Abwehr a najmou si ho, aby propašoval jejich agenty do Brity ovládaného Egypta.
Almásy na nabídku kývne a přes značně náročné podmínky Němce skutečně pouští provede.
Zradil svoji vlast?
Německý polní maršál Erwin Rommel (1891–1944) uchopí do dlaně vojenské vyznamenání a pak jej důstojně připne na vypjatou hruď hraběte Almásyho. Maďarský dobrodruh mu spokojeně zasalutuje.
László je za splnění mise vyznamenán Železným křížem a povýšením do hodnosti kapitána. Leč jeho sláva nemá dlouhého trvání. Po porážce nacistů je v Maďarsku zatčen komunisty a obžalován z válečných zločinů. U soudu se hájí tvrzením: „Nebyl jsem nacistou z přesvědčení, jen jsem poslouchal rozkazy.“
Spal s egyptskými princi?
Díky vlivným přátelům se Almásymu podaří dosáhnout osvobozujícího rozsudku a vzápětí uteče do Káhiry. Pobyt ve vězení ale výrazně poznamená jeho zdraví. Již v roce 1951 zemře v rakouském Salcburku na úplavici.
Roku 2010 pak jeho znovuobjevená soukromá korespondence odhalí historikům velké tajemství.
Laszló se k nacistům vskutku přidal kvůli lásce, nikoli však k ženě, nýbrž k mladému německému vojínovi Hansi Entholtovi (†1944), jenž s hrabětem udržoval homosexuální milenecký poměr!
Vědci dopisy dosud nezveřejnili, prozradili ovšem, že „k Almásyho milencům zřejmě patřilo i několik egyptských princů…“