Domů     Radioaktivní turistika: 5 neobyčejných míst, díky kterým zazáříte!
Radioaktivní turistika: 5 neobyčejných míst, díky kterým zazáříte!

Proč se vlastně hnát do míst, kterým se jiní snaží vyhnout? Někdy je to touha zakusit nepoznané, jindy snaha „ulovit“ skvělou fotografii pro úspěch na sociálních sítích. V dalších případech může jít i o snahu o poněkud riskantní léčbu. Každopádně, jde o pořádně adrenalinové dobdrodružství!

Pro mnoho lidí je radiace moderním strašákem, jiné dobrodruhy však fascinují místa, která se z tohoto důvodu stala neobyvatelnými. Ta se stávají centry poněkud bizarního druhu turismu.

Projděte se s EPOCHOU po těch, která patří k nejoblíbenějším, nejznámějším či nejzajímavějším a nahlédněte také do jejich zajímavé historie.

Zářivá voda

V 50. letech minulého století je v severozápadní části australského Queenslandu otevřen uranový důl Mary Kathleen a je založeno stejnojmenné město pro jeho pracovníky. V roce 1982 je zde definitivně ukončena těžba.

Obyvatelé opouštějí město, budovy jsou postupně odstraněny. Někdejší slávu městečka připomínají jen základy staveb, pozůstatky bývalého náměstí a jáma, zaplavená vodou.

Následkem chemických a radioaktivních látek, které se do vody uvolňují, má vodní nádrž zářivou, jasně modrou barvu. Lidé z okolí přitom vzpomínají, že kdysi byla zelená. V důsledku toho zažívá místo nový rozkvět.

Sjíždějí se sem hlavně uživatelé sociálních sítí, aby si zde pořídili fotografie, kterými se pochlubí svým přátelům. I když jezírko vypadá velmi malebně, kontaminovaná voda prosakuje do okolí a způsobila vyhynutí některých druhů zdejších rostlin.

Umělý kopec u Weldon Spring bývá často označován také jako „jaderná stezka odvahy“.
Umělý kopec u Weldon Spring bývá často označován také jako „jaderná stezka odvahy“.

Holý kopec

V ostrém kontrastu k okolní zelené krajině působí světlá kamenná masa poblíž Weldon Spring v americkém státě Missouri tak trochu jako pěst na oko.

Během 2. světové války se zde vyrábějí výbušniny a během studené války je tady zpracováván uran pro jaderné zbraně. Po ukončení výroby v 60. letech 20. století zůstanou v tomto místě hromady radioaktivních látek.

Nakonec je problém s těmito nebezpečnými odpady vyřešen tak, že je vytvořen umělý kopec, který je překryt sarkofágem. Dnes je cílem turistů. Návštěvníci se mohou projít po schodišti až na vrchol kopce, odkud je dobrý výhled do okolí.

Nedaleko se nachází rovněž malé muzeum s informacemi o tomto místě a jeho historii. Přesto se někteří lidé bojí na kopec vylézt, kvůli tomu, co se nachází v jeho nitru. Oficiální místa však tvrdí, že veškerý odpad je bezpečně ukryt a není třeba mít obavy.

Do australské Maralingy se sjíždějí turisté, aby shlédli někdejší místo testování jaderných bomb.
Do australské Maralingy se sjíždějí turisté, aby shlédli někdejší místo testování jaderných bomb.

Vše je pod povrchem

Australská Maralinga je místem, kde britská vláda provádí mezi lety 1956 a 1963 testy jaderných bomb. Koncem 60. let dochází k prvnímu pokusu o vyčištění místa.

Nakonec je vyhloubeno 22 jam, kam jsou uloženy pozůstatky po jaderných testech a jsou zakryty betonem.

O 30 let později dojde k novému čištění oblasti, kdy jsou odstraněny a „pohřbeny“ stovky tisíc krychlových metrů radioaktivní půdy a vozidla, která tuto operaci provedla, jsou také uložena pod zem. Dnes je zde místo, které slouží cestovnímu ruchu.

Turisté se mohou vydat autobusem či džípy na prohlídku, při které spatří opuštěnou vojenskou vesnici i letiště a samozřejmě značky, upozorňující na místa jaderných detonací. Lze navštívit rovněž jámy, kde jsou pohřbena vozidla z finálního čištění.

Protože Maralinga zažila mnohem méně jaderných výbuchů, než jiná testovací místa po celém světě, je považována za bezpečnou.

Mnozí lidé věří, že jim vysoká koncentrace radonu může pomoci zbavit se zdravotních problémů.
Mnozí lidé věří, že jim vysoká koncentrace radonu může pomoci zbavit se zdravotních problémů.

Radon jako klíč ke zdraví?

Radon je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, zato je radioaktivní. Americká agentura na ochranu životního prostředí (EPA) a Světová zdravotnická organizace (WHO) ho považují za karcinogen.

Přesto někteří lidé přísahají, že je při dodržení určitých podmínek skvělou léčbou pro některá onemocnění, jako je například artritida.

Po celém světě existuje řada jeskyní a dolů s vysokými koncentracemi různých plynů, do kterých lidé vstupují s nadějí, že se zbaví svých neduhů anebo že se jejich zdravotní problémy alespoň zmírní. Jedním z takových míst je radonový důl v Boulderu v Montaně.

Místo bylo ještě v roce 1949 uranovým dolem, ale později se změnilo na místo, které poskytuje radonovou terapii. I když by člověk neměl být v ideálním případě vystaven žádnému množství radonu, do určitého množství není třeba podnikat žádná opatření.

V dole jeho hladina však dosahuje o 400% vyšších hodnot, než je bezpečné množství, doporučované EPA a WHO. Typický průběh radonové terapie přitom představuje až 60 hodin v dole během 10 dnů.

V současnosti je možné navštívit i velín černobylského reaktorového bloku číslo 4.
V současnosti je možné navštívit i velín černobylského reaktorového bloku číslo 4.

Místo činu

Léta přitahuje turisty okolí jaderné elektrárny v Černobylu, které utrpělo během havárie v roce 1986 nenapravitelné škody. Trvalo dlouho, než bylo turistům umožněno navštívit nedaleké město Pripjať.

Nyní mohou turisté dokonce vstoupit i do řídící místnosti reaktorového bloku číslo 4, místa rozhodnutí, které vedlo k jedné z nejhorších jaderných katastrof v historii.

Přístup byl přitom ještě donedávna omezen na vybraný personál elektrárny a příležitostné návštěvy, kterými byli například výzkumní pracovníci či novináři. S procházkou po Pripjati to ovšem srovnat nelze.

Úroveň záření v kontrolní místnosti je údajně až 40 000x vyšší, než je povolená hranice. Aby byla zajištěna bezpečnost, musí kdokoliv, kdo velín navštíví, mít na sobě speciální oblek a obuv.

Návštěvníci zde mohou zůstat pouze 5 minut a poté podstupují 2 speciální testy, které určí, jakou dávku záření obdrželi.

Foto: www.worldabandoned.com, www.amusingplanet.com, www.sbs.com.au, www.radonmine.com, www.livescience.com
Související články
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
reklama
svět zločinu
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn