Je jedním z nejznámějších mužů planety, a přesto si najde čas na řešení ožehavých problémů. Do svého životopisu přidá vedle herce, režiséra a producenta také titul včelaře. Chce tak pomoci zabránit vymírání populace pracovitého hmyzu.
Uvědomělý Morgan Freeman (*1937) totiž moc dobře ví, jak je jejich existence pro lidstvo důležitá. Včely opylují více než dvě třetiny všech rostlin na naší planetě, čímž nám zajišťují dostatečný přísun potravy.
Kdyby tak měl jejich druh vyhynout, čelili bychom pravděpodobně největší potravinové krizi v dějinách. Rozhodne se proto koupit 26 úlů, které převeze na svůj 50hektarový ranč v Mississippi, kde o ně pečuje.
Na pozemku pak vysází magnólie, levandule a jetel – rostliny, které včelám prospívají.
Vzájemná důvěra
O svém novém koníčku se poprvé zmíní v červenci roku 2014 v talk show Jimmyho Fallona (*1974) a nadchne tak své fanoušky i ochránce přírody. Překvapí však tím, že při práci údajně nenosí ochranný oblek.
„Nikdy jsem si ke svým včelám neoblékl včelařský klobouk. Zatím mě nebodly, protože nemám v úmyslu sbírat jejich med, pouze je krmím,“ vysvětluje herec s úsměvem.
Navíc se mu podaří vytvořit jim takové prostředí, kde se k nim jen těžko dostane predátor, a tak se mohou v klidu soustředit na práci a rozmnožování.
Ztrácíme potřebné
Nedávné výzkumy ukazují, že počet úlů ve Spojených státech je nyní nejnižší za posledních 50 let. Od počátku tohoto tisíciletí totiž dojde hned k několika masovým vymíráním včelstev.
Podle ochránkyně životního prostředí Jodi Monelle jen mezi roky 2015 a 2016 dojde k úbytku včelí populace o neskutečných 44 %. To mají na svědomí především pesticidy, parazité a ztráta jejich přirozeného prostředí.
Přestože úplné vyhynutí včelám zatím v dohledné době nejspíš nehrozí, jejich postupná ztráta v budoucnu povede k zásadním ekologickým a zemědělským problémům.