Zatím se předpokládalo, že neandertálskou DNA v sobě mají jenom Evropané, Asiaté a Američané. Nové výzkumy, které proběhly na Univerzitě v Princetonu v USA ale ukazují, že tomu tak není. Dávku neandertálské DNA ukrývají i Afričané.
Když naši předkové druhu Homo sapiens migrovali z Afriky, k čemuž došlo asi před 100 000 lety, někteří z nich se později sblížili s neandertálci. Ovšem Evropané zrození po této migraci se vydali zpět do Afriky. To už v sobě nesli stopy neandertálského genomu.
S domorodými Afričany měli potomky a těm uvedené geny předali. Proto je chybné tvrzení, že Afričané nemají žádnou neandertálskou DNA. Vyskytuje se u nich, i když pouze ve velmi malém množství asi 0,3 %.
K tomuto přenosu došlo před zhruba 30 000 lety v době, kdy Evropané zamířili zpět do Afriky.
Geny získali zprostředkovaně
Na neandrtálské geny v africké populaci přišli vědci analýzou jejího genomu, když odhalili 17 megabáz neandertálské DNA v poměru na jednotlivce, což přepočtu činí zmiňovaných 0,3 %.
I když je to mnohem méně než u Asiatů, kteří mají v sobě 55 megabáz nebo Evropanů, jež jich v sobě zakódovali 51, stále to je určité množství.
Studie také napovídá, že historie migračních vln byla mnohem složitější. Z Afriky jich odešlo několik vln a řada jejich příslušníků se mísila s neandrtálci. Afričané tedy získali neandrtálskou DNA ačkoli s neandertálci neměli potomky.